7 корисних звичок для здоров’я ротової порожнини

7 корисних звичок для здоров’я ротової порожнини

Останнє оновлення: 28 грудня, 2022

Гігієна ротової порожнини — це перший крок до доброго самопочуття. Часто ти навіть не підозрюєш, наскільки це важливо, допоки не виникне якась проблема, тож варто завжди пам’ятати, що превентивні методи — це найкращий помічник на шляху до чудового самопочуття. Сьогодні ми розкажемо про 7 звичок гігієни ротової порожнини, яких варто дотримуватися, аби мінімізувати можливі захворювання.

7 звичок, яких варто дотримуватися, щоб мати здорові зуби

Турбота про здоров’я своїх зубів — це явище давно не нове. Ще з незапам’ятних часів знаходимо свідчення про примітивний догляд за зубами та про поширені проблеми, пов’язані з ними, такі як зубний біль і неприємний запах з рота (галітоз).

хороші здорові зуби

Насправді ці щоденні звички, яких варто дотримуватися, щоб мати хороші здорові зуби тобі добре відомі. Вони доволі прості і чудові тим, що результат не змусить на себе довго чекати. Ба більше, ці звички вбережуть тебе від багатьох турбот у майбутньому. Отож, наведемо тобі найважливіші з них. 

1. Полоскання порожнини рота

Вироби звичку полоскати рота водою після кожного прийому їжі та після кожного перекусу. Таким чином, ти зможеш видалити залишки їжі у важкодоступних місцях, освіжити подих та уповільнити розвиток бактерій. Якщо поряд немає вбиральні, можна обійтися декількома ковтками води.

Також важливо використовувати спеціальні ополіскувачі для порожнини рота. Вони усувають зубний наліт, дезінфікують поверхню зубів і чистять їх. Також важливо врахувати, щоб ці ополіскувачі мали спеціальні добавки для зміцнення чутливих зубів, зняття запалення ясен і усунення неприємного запаху з рота. 

2. Ретельно чистити зубні проміжки

Дуже часто зубна емаль руйнується у важкодоступних місцях між зубами, куди зазвичай не дістає зубна щітка. І це не дивно. Залишки їжі, що чіпляються до зубів, вступають в реакцію з бактеріями, формуючи небезпечну кислоту і згодом, на жаль, руйнують зубну емаль, відкриваючи доступ до середини зуба, тобто дентину.

щітка для міжзубних проміжків

Задля уникнення цих проблем необхідно ретельно чистити увесь зубний ряд, приділяючи особливу увагу зоні між зубами. Для цього тобі знадобиться звичайна зубна нитка, зубна нитка з тримачем або щітка для міжзубних проміжків. Обирай будь-який з цих варіантів, але завжди уважно доглядай за своїми зубами та будь обережним з яснами. 

3. Контроль за часом чищення зубів

Коли ти запізнюєшся на роботу зранку, або приходиш дуже стомленим увечері, з’являється величезне бажання почистити зуби якомога швидше. Але ефективність та користь такого чищення будуть мізерними. Щоб добре вичистити зуби з усіх боків необхідно від 3 до 5 хвилин, адже в інакшому випадку наліт і залишки їжі залишаться в роті.

Отож перед тим як приступити до чищення зубів, варто увімкнути на телефоні таймер або пісню відповідної тривалості та чистити, допоки не закінчиться відведений час. Також на EVA.UA можна придбати електричну щітку з вбудованою функцією таймера, що зробить чищення ще ефективнішим. 

4. Чергуй зубні пасти

Аби мати білосніжну посмішку чимало людей щоденно використовують пасти для відбілювання зубів. Проте, варто зауважити, що вони є досить шкідливими для зубів, оскільки містять абразивні частинки та інші агресивні складники, які розм’якшують і ослабляють зубну емаль, роблячи зуби дуже чутливими. 

Для збереження гарної посмішки і турботи про здоров’я зубів рекомендується варіювати зубні пасти. Наприклад, на поличці у ванній ти завжди можеш тримати очищувальну пасту, заспокійливий гель для ясен, відбілюючу пасту і щодня чергувати їх, щоразу використовуючи інший засіб. 

5. Регулярно змінюй зубну щітку 

Пам’ятай, змінювати зубну щітку кожні 3 місяці — це не маркетингова хитрість. 3 місяці — це той період, за який деформуються щетинки зубної щітки, і, відповідно, починають чистити поверхню зубів з меншою ефективністю, щоразу все більше подразнюючи ясна. 

дезінфекція зубної щітки

На додаток, впродовж цього періоду на основі навіть у дуже якісної щітки накопичується бруд між щетинками та починають розвиватися бактерії. Аби не забувати вчасно змінювати щітку, використовуй нагадування. Можна поставити помітку в календарі, або ж просто змінювати щітку на початку кожної пори року. 

6. Пий напої через соломинку

Деякі напої можуть бути шкідливими не лише для шлунку, але і для зубів. Наприклад, солодкі газовані напої містять багато цукру, який може збиратися у проміжках між зубами. Кава може шкодити зубній емалі і забруднювати зуби, фруктові соки провокують демінералізацію зубної емалі через підвищену кислотність.

Щоб насолоджуватися своїм напоєм без шкоди для зубів, завжди, коли є можливість, використовуй соломинку і прополоскай рота водою потім.
Так само не забувай про навколишнє середовище і купуй багаторазову металеву соломинку. 

7. Уникай перепадів температур

Струдель з кулькою морозива, еспресо зі склянкою води, кава-глясе з морозивом — все це дуже смачно, але водночас дуже шкідливо для зубів. Різкі зміни температури створюють мікротріщини в зубній емалі, які спочатку є непомітними, але з часом жовтіють і спричиняють чутливість зубів.

Те ж саме відбувається, коли вживаєш гарячі напої впродовж прогулянки холодною порою року. Для збереження зубної емалі варто уникати різких змін температури. Таким чином ти матимеш не лише здорові зуби, але й уникнеш всіх незручностей від таких перепадів температур.

В будь-якому випадку, окрім цих звичок задля збереження здоров’я зубів потрібно періодично ходити на огляд до стоматолога. Роби це щонайменше один раз на рік, або ж лікар сам скаже тобі як часто варто приходити на консультації. Турбуватися про здоров’я власних зубів доволі просто, варто лише сконцентруватися на певних діях і реалізовувати їх щодня.  • Fiorillo L. Oral Health: The First Step to Well-Being. Medicina (Kaunas). 2019 Oct 7;55(10):676. 

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.