Усе про рифампіцин і туберкульоз

Рифампіцин є ефективним антибіотиком завдяки його здатності гальмувати синтез РНК у бактеріальних клітинах. Це відбувається шляхом інгібування дії РНК-полімерази - ферменту, який залежить від ДНК. Дізнайтеся більше в цій статті!
Усе про рифампіцин і туберкульоз

Останнє оновлення: 02 березня, 2020

Рифампіцин – це антибіотичний препарат з класу рифампіцинів. Це напівсинтетична сполука, яку обирають для лікування туберкульозу. Залишайтеся з нами та дізнайтеся все про зв’язок рифампіцину з туберкульозом.

Однак цей препарат не варто застосовувати як монотерапію: інакше кажучи, рифампіцин не має бути єдиним препаратом, який пацієнт отримує для лікування туберкульозу. Це сприяло б розвитку стійких до антибіотиків бактерій. Тому лікарі вводять цей препарат разом з іншими ліками. Читайте далі, щоб дізнатися більше про це лікування!

Ріфампіцин також має інші показання, наприклад, лікування пацієнтів, які переносять бактерії Neisseria meningitides, але не мають симптомів. Крім того, рифампіцин ефективний у профілактичному лікуванні Haemophilus influenzae типу B, а також для лікування прокази.

Історія рифампіцину

як виник рифампіцин
Цей антибіотик вперше з’явився на ринку в 1960-х роках. Вчені вперше отримали рифампін В – метаболіт рифампіну. Потім вони намагалися внести низку структурних модифікацій молекули з метою підвищення її антибіотичної активності, одночасно знижуючи швидке виведення жовчю. Зрештою, їм вдалося синтезувати рифампіцин.

З часу виходу на ринок рифампіцин став першим препаратом для лікування туберкульозу. Однак бактерії стали резистентними до рифампіну, і це змусило лікарів застосовувати разом з ним інші ліки, такі як ізоніазид, а також етамбутол.

Однак відкриття рифампіну, безперечно, було проривом у галузі медицини. Дізнайтеся більше про цей препарат у нашій статті!

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз – це захворювання, яке спричиняє бактеріальна інфекція, зокрема бактерії Mycobacterium tuberculosis. У більшості випадків цей мікроорганізм вражає легені.

Крім того, заражені люди можуть поширити хворобу через повітря, наприклад, коли чхають або кашляють. На жаль, досить лише вдихнути частинки, щоб заразитися.

Однак туберкульозу можна запобігти й сьогодні лікарі можуть вилікувати більшість пацієнтів. Зокрема, з 2000 року понад 49 мільйонів пацієнтів було вилікувано завдяки діагностиці та лікуванню сучасною медициною.

Що стосується ознак та симптомів цього захворювання, то це залежить від того, в якій ділянці розмножуються бактерії. Зазвичай, як було сказано раніше, туберкульоз вражає легені та викликає такі симптоми:

  • інтенсивний і тривалий кашель
  • біль у грудях
  • кашель, який супроводжується кров’ю або густою мокротою
  • лихоманка та озноб
  • втрата ваги
  • зниження апетиту

Як рифампіцин діє на організм?

як рифампіцин діє на організм
Рифампіцин зобов’язаний своїм антибіотичним ефектом здатності інгібувати синтез РНК бактеріальних клітин. Для цього він пригнічує дію РНК-полімерази – ДНК-залежного ферменту. Рифампіцин не зв’язується з полімеразами еукаріотичних клітин людини, тому він не впливає на синтез людської РНК.

З іншого боку, цей препарат є бактеріостатичним або бактерицидним, залежно від введеної дози. При менших дозах він бактеріостатичний: тобто перешкоджає розвитку бактеріальних клітин. При вищих дозах він матиме бактерицидну дію. Інакше кажучи, він вбиває бактерії.

Яка відповідна доза?

Доза буде залежати від пацієнта. Що стосується рекомендованих доз для дорослих пацієнтів, які не заражені ВІЛ, його вводять як перорально, так і внутрішньовенно в максимальній дозі 600 мг на день. Якщо у пацієнта є ВІЛ, доза становитиме 10 мг / кг як перорально, так і внутрішньовенно.

Що стосується дітей, то доза для ВІЛ-негативних зменшується до 10-20 мг / кг на добу, тоді як максимальна доза становить 600 мг. Однак він завжди поєднується з іншим протитуберкульозним засобом. Якщо в дитини є ВІЛ, доза буде однаковою.

Пацієнти приймають цей препарат один раз на день протягом двох місяців разом з іншим протитуберкульозним препаратом. Після цього пацієнт повинен приймати ізоніазид та рифампін в одній і тій самій дозі один раз на день або 2-3 рази на тиждень протягом наступних 4 місяців.

Висновок

Рифампіцин – антибіотик, що застосовується для лікування туберкульозу, завжди в поєднанні з іншими ліками. Поєднання стало необхідним через стійкість, яку бактерії виробили проти ліків.

Ви можете задати лікареві або фармацевту будь-які питання щодо цього препарату. Ви завжди повинні дотримуватися інструкцій, які дають вам професійні медичні працівники. Зловживання медикаментами може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.  • Godel, A., & Marchou, B. (2007). Rifampicina. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/s1636-5410(07)70644-x
  • Souza, M. V. N. (2005). Rifampicina,um importante fármaco no combate à tuberculose. Revista Brasileira de Farmácia.
  • Sosa, M., Széliga, M. E., Fernández, A., & Bregni, C. (2005). Rifampicina y biodisponibilidad en productos combinados. Ars Pharmaceutica.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.