Трансплантація стовбурових клітин може змінити лікування ВІЛ

Ми всі усвідомлюємо серйозність ВІЛ і труднощі, пов'язані з його лікуванням. Проте нещодавно сталося відкриття, яке могло б змінити методи лікування ВІЛ.
Трансплантація стовбурових клітин може змінити лікування ВІЛ

Останнє оновлення: 14 жовтня, 2019

Великий крок був зроблений у напрямку лікування ВІЛ. Групі іспанських вчених вдалося значно знизити вірусне навантаження на ВІЛ у шести пацієнтів. Хоча це не є абсолютною гарантією лікування, це відкриття може стати величезним проривом у боротьбі з ВІЛ. Ось короткий огляд того, що привело до цього відкриття.

У журналі «The Annals of Internal Medicine» був опублікований висновок, який шокував не тільки наукову спільноту, але й широку громадськість.

Чому?

Запропоновано багато методів лікування ВІЛ. На жаль, дуже мало з цих рішень виявилися ефективними. Однак цей висновок здається іншим. Вчені з центру дослідження СНІДу в Барселоні та з лікарні Грегоріо Маранон в Мадриді здійснили це відкриття.

Через трансплантацію стовбурових клітин ці дослідники змогли зменшити вірус ВІЛ у шести осіб.

Як саме ці дослідники досягли такого результату?

Погляньмо ближче.

Вірус ВІЛ був значно знижений

метод лікування ВІЛ
У цьому дослідженні використовували стовбурові клітини пуповини і кісткового мозку. Найефективнішими виявилися стовбурові клітини кісткового мозку.

На думку вчених, які проводили процедуру, після трансплантації у пацієнтів були виявлені сліди вірусу в крові та тканинах тіла. Крім того, одному з цих пацієнтів бракувало антитіл, що свідчить про те, що вірус має потенційну здатність викорінюватися.

Крім самих стовбурових клітин, дуже важливим є час, необхідний для завершення трансплантації. Одному пацієнту, який мав запаси вірусу в своєму тілі і який отримав стовбурові клітини пуповини, знадобився лише 18 місяців, щоб завершити лікування.

Хоча учасники цього дослідження продовжують своє антиретровірусне лікування, багато хто вважає, що це дослідження проклало шлях до нової форми лікування ВІЛ/СНІДу. З огляду на це, успішний результат цього експерименту не означає, що лікування вже було знайдено.

Попри те, що ще достатньо довго до відкриття абсолютного засобу, цей експеримент може стати основою для успішного лікування.

Цей результат є першим кроком до викорінення ВІЛ?

До цього часу наукова спільнота вважала, що лікування ВІЛ неможливе. Вірусні резервуари, що складаються з інфікованих клітин, які дрімають у крові, значно ускладнюють лікування ВІЛ. Завдяки цим прихованим резервуарам, ліки та інші спроби лікування не мали бажаного ефекту на вірус.

Як згадувалося раніше, з цим дослідженням усе інакше. Через сім років після трансплантації стовбурових клітин п’ять пацієнтів не мали жодного з цих сплячих резервуарів, і один з цих п’яти не мав навіть антитіл для боротьби з інфікованими клітинами під час трансплантації.

Чи можна переконатися, що вірус не проявиться знову в майбутньому?

За словами Марії Сальгадо, дослідниці з Барселони, пацієнтам необхідно буде припинити антиретровірусне лікування і з’ясувати, чи проявиться вірус.

Це вже наступний крок. Під контролем і обстеженням лікарів і дослідників будуть використовувати інші імунотерапевтичні процедури, і пацієнтів будуть контролювати, щоб дізнатися, чи повертається вірус.

Неймовірний випадок Тімоті Брауна

Тімоті Браун
У 2008 році стався прорив у медицині, коли Тімоті Браун переніс трансплантацію стовбурових клітин, щоб вилікувати лейкемію. Донор стовбурових клітин мав незвичайну генетичну мутацію під назвою CCR5 Delta 32. Зокрема, ця особливість призвела до імунітету до певних клітин крові з вірусом ВІЛ. Після трансплантації вірус був усунений, внаслідок чого Браун був першою людиною в історії, яку вилікували від ВІЛ.

Після цього відкриття дослідники Сальгадо Мі Квон гематолог з лікарні Грегоріо Маранона та інші члени команди присвятили себе експериментам з цими процесами, щоб знайти ліки для інфікованих ВІЛ.

На відміну від Тімоті Брауна, дослідники не використовували донорські клітини з мутацією CCR5 Delta 32. Це може означати, що є й інші чинники, які впливають на зникнення вірусу.

Отже, дійсно відбувся медичний прорив. Після багатьох років невдалих спроб боротьба з лікуванням ВІЛ, можливо, знайшла свій шлях.

Лікарі по всьому світу сподіваються, що цей напрям забезпечить ефективне лікування захворювання, яке багато людей вважають невиліковним.  • Annals of Internal Medicine. (2018). Mechanisms That Contribute to a Profound Reduction of the HIV-1 Reservoir After Allogeneic Stem Cell Transplant. DOI: 10.7326/M18-0759
  • Brown, T. R. (2015). I Am the Berlin Patient: A Personal Reflection. AIDS Research and Human Retroviruses. https://doi.org/10.1089/aid.2014.0224

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.