Що потрібно знати про поліпи матки

У більшості випадків поліпи матки не викликають жодних симптомів. Хоча вони майже завжди доброякісні, приблизно 1% випадків може стати злоякісним станом. Хочете дізнатися про них більше?
Що потрібно знати про поліпи матки

Останнє оновлення: 30 листопада, 2020

Поліпи матки – це випуклості, що ростуть у внутрішній стінці матки. Вони мають різні розміри, деякі навіть можуть досягати розміру м’яча для гольфу.

Фахівці ще не знають, наскільки широко поширені поліпи матки. Це пов’язано з тим, що в багатьох випадках вони не викликають жодних симптомів. Тому жінки не консультуються зі своїми лікарями. Однак, за оцінками експертів, їх поширеність становить від 10 до 24% від загальної кількості жінок у всьому світі.

Найчастіше вони бувають у жінок у віці від 40 до 65 років. Проте, навіть були випадки поліпів матки у 12-річних дівчат та 81-річних жінок. Отже, вони можуть виникати в будь-якому віці.

Що таке поліпи матки?

що таке поліпи матки
Поліпи матки часто бувають у жінок, які наближаються до менопаузи. У зв’язку з цим їх утворення є однією з причин постменопаузальних кровотеч.

Вони являють собою невеликі нарости на внутрішній стінці матки. Ця стінка називається ендометрієм, тому їх також називають «поліпами ендометрію». Вони виникають внаслідок розмноження клітин і розростання ендометрію.

У жінки може бути один або кілька поліпів матки. Зазвичай вони залишаються в межах цього органу, але іноді проникають крізь шийку матки в піхву. Вони частіше бувають у жінок, які наближаються до менопаузи або вже пережили її.

Переважна більшість поліпів матки доброякісна. Лише 0,5 – 1% з них є злоякісними. Як правило, злоякісні поліпи – це ті, які виникають після менопаузи, мають розмір більше ніж 2,5 см і викликають постменопаузальну кровотечу.

Ця стаття може вас зацікавити: 8 основних симптомів раку шийки матки

Симптоми та діагностика

Більшість поліпів матки не викликає симптомів, їх зазвичай виявляють під час планового обстеження. У випадках, коли є симптоми, вони зазвичай такі:

 • Аномальна кровотеча. Дуже сильна кровотеча під час менструації (менорагія) – ця кровотеча не пов’язана з менструацією. Іншими словами, коли це відбувається після менопаузи (метрорагія) або кровотечі після сексу.
 • Безпліддя – труднощі або неможливість завагітніти можуть бути пов’язані з цим станом.
 • Аборти
 • Біль – виникає, коли поліпи рухаються до піхви.

Лікарі діагностують поліпи матки за допомогою різних тестів, таких як:

 • Трансвагінальне УЗД. Робиться шляхом введення у піхву паличкоподібного пристрою. Це дає зображення через звукові хвилі.
 • Гістероскопія. Гнучка, тонка, освітлена трубка вводиться у піхву та шийку матки. Це дає лікарям змогу побачити внутрішню частину органу.
 • Біопсія ендометрія. Виконується за допомогою всмоктуючого катетера. Лікар бере пробу, яка потім досліджується в лабораторії. Однак вона не має стовідсоткової надійності.

Рекомендуємо прочитати: Міома матки: 7 перших симптомів

Причини виникнення поліпів матки

чому виникають поліпи матки
Наука не знає, чому вони проявляються. Запропоновано гіпотези щодо їх можливого генетичного, гормонального та іншого походження. Однак поки що немає переконливих результатів.

Проте експерти виявили, що є деякі чинники ризику:

 • високий рівень естрогену
 • застосування тамоксифену – препарату, який лікарі прописують проти раку молочної залози, і це збільшує ризик утворення поліпів матки
 • гормональна терапія в постменопаузі
 • ожиріння
 • гіпертонія
 • інші захворювання – синдром Лінча, синдром Коудена та інші рідкісні захворювання пов’язані з їх розвитком

Інші цікаві дані

Звичайне лікування цього стану – хірургічне видалення або поліпектомія. Ця процедура передбачає кюретаж або вишкрібання матки або хірургічну резекцію за допомогою гістероскопії. Останній спосіб є найбільш безпечним і ефективним.

Експерти заявляють, що необхідно робити операцію в таких випадках:

 • жінкам з симптомами в пременопаузі
 • жінкам в пременопаузі з поліпами діаметром понад 1,5 см
 • жінкам в пост менопаузі з симптомами та без них

У випадках, коли поліпи виникають в результаті прийому тамоксифену, лікарям необхідно ретельно вивчити кожну конкретну ситуацію. У зв’язку з цим рекомендація полягає в тому, щоб усі жінки періодично відвідували свого гінеколога для огляду будь-якої проблеми. • Ralph, C., Zajer, C., De Petris, V., Gejman, R., & Cuello, M. (2014). Pólipo endometrial, una causa infrecuente de sangrado genital anormal en la adolescencia. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 79(4), 305-310.
 • Kent A. Endometrial polyp investigation. Rev Obstet Gynecol. 2009;2(3):201.
 • Nijkang NP, Anderson L, Markham R, Manconi F. Endometrial polyps: Pathogenesis, sequelae and treatment. SAGE Open Med. 2019;7:2050312119848247. Published 2019 May 2. doi:10.1177/2050312119848247
 • Kanthi JM, Remadevi C, Sumathy S, Sharma D, Sreedhar S, Jose A. Clinical Study of Endometrial Polyp and Role of Diagnostic Hysteroscopy and Blind Avulsion of Polyp. J Clin Diagn Res. 2016;10(6):QC01–QC4. doi:10.7860/JCDR/2016/18173.7983
 • Lieng M, Istre O, Qvigstad E. Treatment of endometrial polyps: a systematic review. 2010. In: Database of Abstracts of Reviews of Effects (DARE): Quality-assessed Reviews [Internet]. York (UK): Centre for Reviews and Dissemination (UK); 1995-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK79302/

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.