Самолікування та його небезпека для здоров’я

Дуже часто трапляється самолікування антибіотиками. Як результат, деякі країни демонструють дуже несприятливу статистику щодо стійкості до антибіотиків, особливо до амбулаторних бактеріальних збудників.
Самолікування та його небезпека для здоров’я

Останнє оновлення: 13 листопада, 2020

Самолікування – це використання ліків без рецепта і, отже, без медичного втручання. Важливо те, що ліки дедалі легше отримати через зниження цін або через їх доступність в Інтернеті.

Під поняттям «без медичного втручання» ми маємо на увазі відсутність професійного втручання як у діагностиці, так і у призначенні рецепта, а також відсутність нагляду за лікуванням. Наразі ця звичка дедалі більше розвивається в нашому суспільстві. Однак більшість людей не розуміє, наскільки це шкодить решті населення.

Проте є безрецептурні препарати, які можна використовувати для полегшення незначних симптомів, таких як головний біль, лихоманка та застуда. Однак використовувати їх можна лише до певної міри та протягом обмеженого часу. Це пов’язано з тим, що ви повинні проконсультуватися з лікарем, якщо ці симптоми тривають довше.

У цій статті ми розглянемо небезпеку самолікування та деякі здорові альтернативи.

Самолікування та знеболювальні засоби

самолікування та знеболювальні засоби
На жаль, підрахунки споживання цих препаратів населення вказують на значний вплив анальгетиків у всіх вікових групах та на широкий спектр захворювань. Однак, якщо ви зловживаєте цими препаратами без розбору чи без професійного контролю, вони можуть серйозно вплинути на нирки та травну систему та призвести до виразки шлунка чи навіть некрозу печінки.

Дуже небезпечна форма самолікування: антибіотики

На жаль, антибіотики зазвичай купують люди, у яких навіть немає медичного діагнозу, щоб виправдати їх використання. У багатьох випадках вони навіть називають відомі препарати.

Є багато країн з високим ступенем самолікування антибіотиками. Вони демонструють несприятливі дані щодо стійкості до антибіотиків, особливо до амбулаторних бактеріальних збудників. Це дуже небезпечно, оскільки це означає, що надмірне вживання цих препаратів призводить до того, що бактерії стають стійкими до них, а це унеможливлює лікування деяких захворювань.

Не використовуйте антибіотики без нагляду лікаря. Це пов’язано з тим, що їх використання без розбору становить небезпеку для здоров’я всього населення світу.

Інші випадки

Ось деякі інші групи ліків та добавок, які багато хто приймає без медичного нагляду:

 • місцеві антисептики
 • вітамінні та мінеральні добавки
 • противірусні засоби та засоби проти кашлю
 • шлунково-кишкові ліки, проносне, антацидні засоби та засоби проти здуття

Однак найголовніше, на чому ми хотіли б наголосити в цій статті, – це стійкість до антибіотиків.

Стійкість до антибіотиків

стійкість до антибіотиків внаслідок самолікування
Сьогодні стійкість до антибіотиків є глобальною проблемою. Ви, напевно, чули про це, але можете не знати, наскільки це серйозна проблема.

Коли штами стають стійкими до антибіотиків, це пов’язано з тим, що антибіотик вже не діє проти цієї конкретної бактерії. Тому мікроорганізми розробляють різні механізми захисту від дії цього препарату.

То в чому проблема? Чому б просто не використовувати інший вид ліків, якщо цей більше не діє?

Саме так і роблять зараз. Однак це породжує інші проблеми, коли ми починаємо зловживати новими антибіотиками, і бактерії знову стають стійкими до них. Проблема в тому, що у нас закінчуються варіанти антибіотиків, і ми ризикуємо повністю їх вичерпати.

Розробка нових препаратів – це тривалий, складний і дуже дорогий процес. Саме з цієї причини дуже важливо не займатися самолікуванням і завжди слідувати порадам лікаря.

Небезпеки самолікування

Окрім того, самолікування без медичної чи фармацевтичної участі створює кілька ризиків для здоров’я, про які в більшості випадків люди навіть не підозрюють. Серед них такі:

 • Отруєння.
 • Брак ефективності, оскільки ними зловживають. Це дуже часто трапляється у випадку антибіотиків, що використовуються для лікування вірусів.
 • Залежність, як це може статися з бензодіазепінами.
 • Маскування серйозних клінічних процесів.
 • Особиста стійкість до антибіотиків.

Висновок

Зверніться до свого лікаря або фармацевта, якщо у вас виникли питання щодо ліків. Не приймайте препарат, який вимагає рецепта, якщо ваш лікар не призначить таке лікування.

Нарешті, завжди звертайтесь до фармацевта щодо правильного використання безрецептурних препаратів. • Tobón Marulanda, F. Á. (2002). Estudio sobre automedicación en la Universidad de Antioquia, Medellín, Colombia. Iatreia.
 • Ras Vidal, E., & Moya Ortiz, P. (2005). Prescripción médica o automedicación. Atencion Primaria. https://doi.org/10.1157/13079153
 • Wirtz, V. J., Dreser, A., & Leyva, R. (2009). El debate sobre la automedicación. Salud Pública de México. https://doi.org/10.1590/s0036-36342009000300004
 • Galán, T. A. (1999). El rol del farmacéutico en automedicación . Uso de medicamentos : análisis desde la experiencia en España. Pharmaceutical Care España.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.