Що таке антимікробні препарати?

Сьогодні вчені намагаються виявити антипаразитарні засоби з меншою кількістю несприятливих наслідків, які борються з розвитком стійкості паразитів до комерційних препаратів. Читайте далі, щоб дізнатися більше про антимікробні препарати!
Що таке антимікробні препарати?

Останнє оновлення: 31 березня, 2021

Антимікробні препарати – це препарати, які здатні зупиняти ріст різних мікроорганізмів. Зазвичай певний антимікробний засіб ефективний залежно від типу мікроорганізмів. У зв’язку з цим є різні ефективні антимікробні засоби, які борються з бактеріями, грибками або паразитами.

У цій статті ми розглянемо різні типи антимікробних препаратів, їх застосування та основні характеристики.

Тип антимікробних препаратів

які бувають антимікробні препарати
Загалом ці препарати можна класифікувати за двома аспектами:
 • По-перше, їх механізм дії.
 • По-друге, тип мікроорганізму.

Класифікація антимікробних препаратів за механізмом дії

Відповідно до цієї класифікації можна виділити такі антимікробні засоби:

 • Стерилізатори.
 • Дезінфекційні засоби.
 • Антисептики або хіміотерапевтичні засоби.

Погляньмо на всі три.

Стерилізатори

Стерилізатори здатні вбивати будь-який тип мікроорганізмів. Два найвідоміші стерилізатори – це глутаральдегід та етиленоксид.

Окрім того, для цієї мети застосовують також фізичні методи, такі як тепло, фільтрація та іонізуюче випромінювання.

Дезінфекційні засоби

Лікарі використовують дезінфекційні засоби для знищення мікроорганізмів на інертних матеріалах. Це пов’язано з токсичною дією, яку вони зазвичай мають на живій тканині. Загалом, найбільш популярні дезінфекційні засоби – це спирт та сполуки йоду, такі як Бетадин.

Важливо відрізняти дезінфекцію від стерилізації. На відміну від стерилізаторів, дезінфекційні засоби не здатні повністю знищити мікроорганізми.

Антисептики та хіміотерапевтичні засоби

Обидва мають подібне використання. Однак відмінність між ними полягає в тому, що антисептики наносять безпосередньо на пошкоджену тканину для запобігання розвитку мікроорганізмів. З іншого боку, хіміотерапевтичні засоби вводять внутрішньовенно.

Класифікація антимікробних препаратів за типом мікроорганізму

Нижче ми класифікуємо антимікробні препарати відповідно до мікроорганізмів, проти яких вони діють.

Антибіотики

антибіотики
Термін «антибіотик» позначає хімічну речовину, яка вбиває або гальмує ріст певних типів чутливих мікроорганізмів.

Як видно з назви, лікарі використовують антибіотики для лікування бактеріальних інфекцій. Лікарі використовують ці препарати як у ветеринарії, так і в медицині. Вони роблять це разом із антипаразитарними та іншими антимікробними препаратами. Загалом, мета лікування антибіотиками – вбити мікроорганізм.

Важливо зазначити, що самолікування антибіотиками є серйозною проблемою охорони здоров’я. Причиною цього є те, що бактерії здатні виробити механізми резистентності до різних антибіотиків. Отже, спочатку ефективні методи лікування не спрацьовують, а антибіотики стають неефективними.

Протигрибкові засоби

Їх ще називають антимікотиками. Це речовини, які зупиняють ріст певних грибів або їх вбивають.

Як і у випадку з антибіотиками, багато людей займаються самолікуванням та зловживають цими препаратами. На жаль, це змушує мікроорганізми розвивати резистентність проти звичайних лікарських засобів.

Ось кілька найвідоміших протигрибкових препаратів:

 • Ітраконазол
 • Посаконазол
 • Флуконазол
 • Вориконазол
 • Каспофунгін

Протипаразитарні засоби

як діють різні антимікробні препарати
Ці антимікробні засоби застосовуються як у ветеринарії, так і у медицині. Вони борються з інфекціями, спричиненими бактеріями та паразитами. Їх також використовують для лікування деяких видів раку.

Загалом, найбільш відомими антипаразитарними засобами є антигельмінтики та антипротозойні засоби, такі як:

 • Альбендазол
 • Мебендазол
 • Триметоприм
 • Паромоміцин
 • Метронідазол
 • Івермектин

Сьогодні вчені намагаються виявити інші антипаразитарні засоби з меншою кількістю побічних ефектів. Крім того, вони також намагаються боротися з розвитком стійкості паразитів до комерційних ліків.

Антивірусні засоби

Лікарі використовують ці препарати для лікування вірусних інфекцій. На жаль, вони не в змозі вилікувати хворобу, однак вони можуть полегшити симптоми.

Таким чином, вони здатні зменшити прояви симптомів та ймовірність ускладнень. Загалом є антивірусні препарати для кожного типу вірусу. Однак лікарям доводиться їх призначати пацієнтам.

Висновок

Антимікробні речовини здатні гальмувати ріст або знищувати різні мікроорганізми. Лікарі використовують той чи інший тип залежно від конкретної інфекції та ситуації.

Антимікробні препарати (антибактеріальні, протигрибкові, протипаразитарні та противірусні) не доступні без рецепта, тому самолікування цими видами препаратів сприяє розвитку резистентності мікроорганізмів. Отже, це може зробити лікування менш ефективним для всіх. • Melo. (2012). Guia de Antimicrobianos. Hospital Das Clinicas Da Universidade Federal de Goias HC-UFG. https://doi.org/10.1109/CGO.2007.32
 • Arias, M. V. B., & De Maio Carrilho, C. M. D. (2012). Resistência antimicrobiana nos animais e no ser humano. Há motivo para preocupação? Semina:Ciencias Agrarias. https://doi.org/10.5433/1679-0359.2012v33n2p775
 • Melo, V. V., Duarte, I. D. P., & Soares, A. Q. (2012). Guia Antimicrobianos. Coordenaçao de Farmacia – Hospital das Clinicas da Universidade Federal de Goiás (HC – UFG).

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.