Як знати напевне, чи справді шлюб розпадається?

Безумовно, розірвати шлюб непросто. Навряд чи знайдеться пара, яка була б готовою до розриву, тож іноді подружжя довго відмовляється вірити в те, що шлюб розпадається. Утім, є певні важливі знаки, на які потрібно звернути увагу перед тим, як прийняти остаточне рішення про розірвання стосунків.
Як знати напевне, чи справді шлюб розпадається?

Останнє оновлення: 22 червня, 2020

Погодьтеся, дуже складно та неприємно усвідомлювати, що шлюб розпадається і непорозуміння між вами з партнером уже ніяк не виправиш. Зрештою, ви ж думаєте завершити те, що починалося як мрія про щасливе подружнє життя, адже колись ви сподівалися, що ці стосунки триватимуть вічність.

Насправді є багато способів зберегти шлюб. Утім, трапляються випадки, коли краще одразу змиритися з реальністю: ви не підходите одне одному. Вам доведеться прийняти той факт, що настав час кожному піти своїм шляхом та почати життя з чистого аркуша.

Згідно зі статистикою, близько 50% пар, які одружилися вперше, пізніше розлучаються. Причин розлучення дуже багато, починаючи від фінансових труднощів і закінчуючи несумісністю в інтимному житті. Фінал таких нещасних стосунків завжди однаковий – розлучення.

Як дізнатися, що шлюб розпадається і стосунки налагодити вже неможливо?

причини розпаду шлюбу

Безумовно, у всіх подружніх стосунках є свої злети та падіння. Звісно, думки про розставання починають з’являються лише тоді, коли між партнерами часто виникають конфлікти. Утім, коли непорозуміння вдається вирішити, ідея розлучитися із другою половинкою одразу зникає сама собою. Саме тому іноді дуже важко одразу зрозуміти, наскільки серйозними є непорозуміння і чи можна врятувати шлюб.

Не варто й казати, що нікому не хочеться бути тією людиною, яка запропонує партнерові розійтися. Пояснити це дуже просто – мало кому хочеться брати на себе відповідальність за болісне розлучення. Не забувайте, що рішення розірвати шлюб тягне за собою багато наслідків, починаючи від розподілу матеріальних благ, які пара накопичила за час спільного проживання. Якщо у подружжя є діти, дорослим доведеться вирішити, скільки часу вони проводитимуть з малечею. Безумовно, перш за все потрібно зробити все можливе для того, щоб діти були здоровими, щасливими та почувалися у безпеці.

У всіх стосунках є проблеми, і це цілком нормально. Утім, якщо негараздам немає кінця-краю, у подружжя починають з’являтися думки про розлучення.

Впізнали цю ситуацію? Якщо ви відповіли ствердно, рекомендуємо прислухатися до порад сімейного терапевта Шеллі Уорен. Лікар радить не поспішати розривати стосунки, не зробивши все можливе для порятунку шлюбу. Ось кілька її основних порад:

Відвідайте сімейного психолога

  • Неодмінно запишіться на сеанси сімейної терапії.
  • Обговоріть з партнером проблеми та непорозуміння, які є у ваших стосунках.
  • Почніть проводити більше часу разом, проте не забувайте виділяти час на себе.
  • Працюйте над вмінням визнавати власні помилки та намагайтеся їх одразу виправляти.
  • Змиріться з думкою, що ваш партнер також має право помилятися.

Варто зауважити, що іноді сигнали про те, що шлюб розпадається, є дуже чіткими. Якщо ви звернете увагу на такі тривожні ознаки негараздів, то зрозумієте, що не варто мучити себе та бути разом з тією людиною, яка вам не підходить.

Непримиренні обставини

ознаки завершення стосунків

1. Шлюб потрібно розірвати, якщо у стосунках є насилля

Незалежно від того, яким саме є насилля – моральним чи фізичним, у жодному разі терпіти таке ставлення з боку партнера не варто. Можливо, ви не замислювалися над цим раніше, проте якщо ваша друга половинка хоча б раз дозволила собі вас образити, вона на цьому не зупиниться.

Якщо у вашому шлюбі є місце для насилля, рекомендуємо одразу розірвати ці стосунки заради збереження здоров’я та власної безпеки.

2. Токсичні стосунки

Насправді згубні, або токсичні стосунки не завжди вдається розпізнати на початкових етапах. Іноді негаразди між партнерами є незначними, що й може ввести в оману. Якщо ви помітили, що партнер почав вас зневажати, морально принижувати, нівелювати ваші переживання, гостро критикувати всі ваші дії та ігнорувати потреби, радимо замислитися – можливо, ви перебуваєте у токсичних стосунках.

3. Недостатня відвертість також сигналізує про те, що шлюб розпадається

Не забувайте, що запорукою щасливих стосунків є цілковита довіра між партнерами.

Якщо хтось із подружжя зраджує другу половинку, довіра до нього одразу зникає. Можна стверджувати, що небажання чи неспроможність зберігати вірність партнеру свідчить про неготовність будувати міцну сім’ю.

Звісно, ви можете пробачити та пережити зраду. Головне, щоб це не повторилося у майбутньому. Утім, якщо попередня зрада була оповита брехнею, рекомендуємо замислитися над тим, чи можна надалі повністю довіряти партнерові.

4. Залежність від шкідливих звичок

Навіть якщо ваш партнер вміє любити та щиро за вас хвилюється, його пристрасть до спиртного та інших шкідливих речовин рано чи пізно почне псувати стосунки між вами. Не забувайте, що зазвичай залежність є набагато сильнішою за почуття.

Наслідки залежності від шкідливих звичок передбачити важко, тож якщо у вашого партнера є певні проблеми, краще звернутися за порадою до кваліфікованого спеціаліста.

Менш очевидні ознаки того, що шлюб розпадається

Є певні обставини, за яких не так просто прийняти остаточне рішення про те, куди рухатися далі. Ви можете відчувати, що розлучення неминуче, проте деякі сумніви заважатимуть вам остаточно розірвати стосунки.

В цьому випадку ми рекомендуємо звернути увагу на кілька не зовсім очевидних на перший погляд ознак того, що ваш шлюб розпадається.

5. Відсутність поваги з боку партнера

конфлікти як ознака того, що шлюб розпадається

Ні для кого не стане сюрпризом той факт, що взаємоповага є основою будь-яких успішних стосунків. Якщо ви зневажаєте свою другу половинку, у вас точно не вийде створити з нею міцну сім’ю.

Коли один з подружжя перестає поважати іншого, стосунки стають дуже непростими. Повірте, якщо людина почала вас зневажати та поводитися зверхньо, її ставлення вже навряд чи зміниться у кращий бік.

Джон Ґотмен, один з найпопулярніших психологів сьогодення, стверджує, що зневага є одним з чотирьох вершників Апокаліпсису.

6. Ви сумуєте за старим самотнім життям

Якщо ви постійно ностальгуєте за часами, коли у вас ще не було пари, або ж якщо ви часто уявляєте себе з іншою людиною у майбутньому, це може свідчити про те, що ви нещасливі в нинішніх стосунках.

Подумайте: можливо, такі думки наштовхують вас на те, що настав час розірвати шлюб?

7. Постійні сварки

Безумовно, в усіх стосунках є розбіжності, і це цілком нормально. Зрештою, вести спільний побут з іншою людиною буває непросто.

Утім, там, де є щирі почуття, завжди знайдеться місце для терпіння та готовності боротися із проблемами. Якщо ж кожна ваша розмова із другою половинкою закінчується сваркою, про терпіння та взаєморозуміння узагалі не йдеться. Ви навіть можете відчувати сильне бажання вилити на партнера весь гнів, який накопичувався всередині вас якийсь час. Звісно, постійні конфлікти погано впливають на стосунки.

8. Регулярна критика з боку партнера

критика як ознака кінця стосунків

Насправді конструктивна критика може навіть бути корисною – все залежить від того, хто саме та чому вас критикує. Утім, якщо партнер постійно безпідставно критикує всі ваші слова та дії, така деконструктивна поведінка може призвести до розірвання стосунків.

Якщо ви перестали бачити у другій половинці її позитивні якості, це означає, що критика взяла гору над вашими стосунками.

Конструктивна критика може бути цінним досвідом лише у тому випадку, якщо ви не забуваєте окрім недоліків підкреслювати ще й переваги партнера. Утім, якщо критика є нерозумною та безпідставною, решта “стовпів”, на яких тримався ваш шлюб, також можуть зруйнуватися.

9. Постійні обвинувачення

Погодьтеся, що у будь-яких негараздах всередині сім’ї завжди всі винні однаковою мірою. Утім, якщо ваша друга половинка весь час звинувачує вас у всіх бідах, скоріш за все, партнер намагається вилити увесь свій гнів та обурення на вас. Така поведінка свідчить про відсутність поваги з боку чоловіка чи дружини, тож ми рекомендуємо неодмінно звернутися за порадою до спеціаліста.

Можливо, з допомогою сімейного терапевта вам вдасться розв’язати проблему, проте якщо через якийсь час партнер знову візьметься за своє, варто замислитися: можливо, ваш шлюб розпадається і настав час розірвати ці токсичні стосунки?

10. Нестача фізичного контакту

Статеві контакти та інтимна близькість є невіддільною частиною сімейного життя. Власне, важко назвати шлюб повноцінним, якщо у вас немає інтиму з партнером. Якщо на додачу до згаданих вище ознак негараздів у стосунків додається відсутність поцілунків та обіймів, це може свідчити про те, що друга половинка втратила до вас інтерес.

Утім, не забувайте, що жоден із партнерів не має права використовувати другу половинку виключно для сексу. Якщо у вашій сім’ї все чудово, ви маєте хотіти близькості з партнером, а він чи вона буде так само жадати близькості з вами. У випадку, якщо інтим між вами відсутній, добре подумайте: можливо, це початок кінця?

Не варто завчасно ставити хрест на стосунках

Якщо не хочете розривати стосунки із другою половинкою, неодмінно спробуйте всі можливі шляхи збереження шлюбу.

Звісно, є деякі речі, з якими категорично не можна миритися. Для того, щоб ви остаточно зрозуміли, чи варто продовжувати стосунки з партнером, рекомендуємо звернутися до кваліфікованого сімейного терапевта.

Якщо робота над стосунками не приносить бажаного результату, і ви почуваєтеся наче на пороховій бочці, не варто вагатися – краще прийняти остаточне рішення та розпочати життя з чистого аркуша.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.