Діти, які виросли без матері або батька

На жаль, неповні сім'ї з кожним роком стають дедалі більш поширеним явищем. Та попри те, наскільки сильно один з батьків намагається замінити для дитини й маму, і тата, дитина, яка виросла без матері або батька, однаково відчуватиме в дорослому житті певні неприємні прогалини.
Діти, які виросли без матері або батька

Останнє оновлення: 12 травня, 2019

З роками родинні цінності невпинно змінювалися. На заході кожного року кількість неповних сімей невпинно зростає, тож відповідно збільшується і кількість дітей, які ростуть без матері або батька.

Незалежно від того, яка саме причина призвела до розпаду сім’ї (розлучення або окреме проживання батьків, смерть матері або батька, або ж мати народжувала дитину не перебуваючи у шлюбі), самостійне виховання дитини є дуже складним та виснажливим завданням. Не варто передчасно панікувати, проте будьте готовими до того, що вам доведеться зіткнутися з багатьма труднощами.

Як воно – рости без матері або батька?

Ні для кого не новина, що багато дітей в усьому світі виховуються без матері або батька. На жаль, згідно зі статистикою, щороку кількість розлучень зростає. Оскільки багато чоловіків та жінок наважуються виховувати дитину самотужки, вони повинні бути готовими до всіх проблем, якими може супроводжуватися цей процес.

Звісно, частіше в дітей відсутній саме батько, проте трапляються поодинокі випадки, коли поруч немає матері.

Є величезна кількість пояснень подібних ситуацій. Правда в тому, що неповною сім’єю у наш час вже нікого не здивуєш. На жаль, проживання та виховання без матері або батька впливає не тільки на становлення особистості, але й на її оточення.

виховання дитини без матері або батька

Насправді один з батьків може взяти на себе абсолютно всі турботи про виховання дитини, забезпечення її гідною освітою та допомогу по життю. Втім, відсутність матері або батька однаково створить у житті дитини глибокий емоційний вакуум.

До того ж трапляються випадки, коли навіть за активної участі одного з батьків в усіх аспектах життя дитини, вона однаково не відчуває емоційного зв’язку з цією людиною. В обох випадках (фізична відсутність чи емоційний дисбаланс) цей стан має сильний вплив на повноцінний розвиток та духовну рівновагу дитини, а саме на порушення одного або обидвох цих аспектів.

Наслідки виховання без матері або батька

Окрім випадків з великими родинами, де інші родичі успішно беруть на себе звичні обов’язки батька або матері, зазвичай дитина, яка виховується без матері або батька може у дорослому життя страждати через серйозні поведінкові розлади. Саме до такого випадку дійшли багато спеціалістів по всьому світу.

Намагаючись приховати відчуття розчарування, злості, хвилювання, страху та самотності дитина, яка росте без одного з батьків, може страждати через такі супутні проблеми:

  • Труднощі у спілкуванні з іншими дітьми
  • Дефіцит уваги та погана успішність у школі
  • Емоційна порожнеча та низька самооцінка
  • Серйозні емоційні проблеми, зокрема надмірна нервозність, депресія та навіть агресія
  • Постійне відчуття страху, яке може спровокувати бунтарську поведінку або намагання відокремитися від решти суспільства
  • Вживання певних медикаментів або залежність від наркотичних речовин
  • Підвищена жорстокість та втрата здатності співчувати проблемам інших людей довкола
  • Втрата контролю над собою
  • Відчуття провини
  • Проблеми з гендерною ідентифікацією власного “я”.

Рекомендації щодо виховання дитини без матері або батька

Оскільки виховання та навчання дитини є досить складним завданням навіть для нещодавно одруженої пари, можна тільки уявити, що відчуває один з батьків під час усвідомлення того факту, що йому доведеться самостійно пройти всі етапи становлення дитини як окремої особистості.

Для того, щоб вирости здоровою та щасливою особистістю, дитині обов’язково потрібен гарний приклад. Саме тому поруч з нею повинна бути впевнена у собі доросла людина з високою самооцінкою.

Ми сподіваємося, що наші рекомендації зможуть дати відповіді на найпопулярніші запитання, як правильно виховувати дитину за відсутності одного з батьків.

1. Заручіться підтримкою інших родичів

Перш за все необхідно знайти іншого члена родини, який допоможе вам піклуватися про дитину, особливо про її фізичний стан та самопочуття. Це може бути дідусь, дядько, тітка тощо. Повірте, підтримка надійної близької людини хоча б на якийсь відсоток здатна заповнити той вакуум, який переживає дитина після втрати одного з батьків.

як виховувати дитину самостійно та з підтримкою родичів

2. Попросіть про психологічну допомогу

Ніколи не варто соромитися чи боятися звернутися за порадою до кваліфікованого психолога. Спеціаліст допоможе вам зрозуміти, чим для дитини може обернутися відсутність одного з батьків, а також порадить, як запобігти появі проблем та негараздів, які можуть виникнути в процесі виховання дитини.

До того ж відверта розмова з психологом – це змога пробачити і себе, і свого колишнього партнера, який вирішив розірвати з вами стосунки та зняти із себе всю відповідальність за виховання та розвиток вашої спільної дитини.

3. Не дозволяйте собі критикувати або звинувачувати дитину

Навіть якщо ви не можете знайти спільну мову зі своєю дитиною, у жодному разі не намагайтеся перекласти на неї провину за відсутність вашого колишнього партнера. Погодьтеся, якщо ви будете налаштовувати дитину проти її рідної матері або батька, ні до чого хорошого це не призведе.

На жаль, діти дуже часто самі себе звинувачують у розпаді родини, навіть у тих випадках, коли насправді не мають до цієї ситуації жодного стосунку.

4. Уникайте порівнянь

У жодному разі не намагайтеся порівнювати свою сім’ю з тими родинами, де присутні обоє батьків. Ваша дитина й так це постійно робитиме, тож не варто ускладнювати ситуацію ще й своїми порівняннями.

Насправді подібні порівняння неповних сімей зі щасливими повноцінними родинами є неймовірно болісними. Вони не приносять жодного позитиву, натомість тільки поглиблюють душевні рани дитини та порушують її внутрішній спокій.

5. Встановіть зрозумілі та гнучкі правила у своїй родині

Коли один з батьків стає єдиною відповідальною людиною за добробут сім’ї, він чи вона можуть обрати дві кардинально різні стратегії поведінки – або стати дуже суворим батьком чи матір’ю, або ж навпаки виконувати всі забаганки дитини. На жаль, жоден із цих методів виховання не підходить для дитини, яка росте без матері або батька.

Правила у родині завжди мають бути чіткими. Втім, водночас необхідно зробити їх гнучкими, щоб мати змогу легко пристосовуватися до нових обставин. Тільки таким чином ви зможете гарантувати щастя та добробут не тільки дитини, але й усієї родини в цілому.

6. Намагайтеся проводити якомога більше часу з дітьми

Якщо у вас немає можливості делегувати хоча б частину своїх обов’язків іншим людям, перед вами щодня стоятиме величезна кількість різних завдань, які зможете вирішити тільки ви. Та навіть у подібній ситуації потрібно завжди знаходити час на проведення дозвілля з дітьми. Повчіть зі своєю дитиною уроки, прочитайте їй казку або підіть разом на прогулянку.

проведення дозвілля з дітьми

7. Навчіться бути толерантними та терплячими

Завжди зберігайте спокій та рівновагу як наодинці з собою, так і у стосунках з дитиною. Навчіться миритися з труднощами. Не варто виснажувати себе, намагаючись замінити дитині обох батьків, адже це просто неможливо. 

Усе, що ви можете зробити для своєї дитини – це якісно виконувати роль матері або батька та завжди давати їй усе найкраще.

Ніколи не забувайте про себе

Навіть попри той факт, що вам довелося виховувати дитину самотужки, не варто вилучати можливість появи у вашій родині нового члена. Це рішення буде непростим, адже ваш обранець чи обраниця мають усвідомити, що ви “йдете у комплекті” винятково разом з дитиною.

До того ж ваш новий партнер чи партнерка повинні розуміти, що поєднавши з вами долю, вони будуть зобов’язані відігравати роль батька або матері для дитини.

Не бійтеся почуватися щасливою людиною поруч з новим коханням. Якщо ви будете постійно замикатися у собі та сумувати за минулим, нічого доброго з цього не вийде. Намагаючись відбудувати свою сім’ю, ви дасте своїй дитині змогу пережити нові позитивні відчуття та налагодити зв’язок з новим членом родини, тож ваші донька або син отримають нову батьківську рольову модель та більше не почуватимуться обділеними увагою.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.