Як уникнути вибухів гніву

У вас проблеми з контролем цього гніву? Вправи є одним з найкращих способів генерувати ендорфіни та уникнути вибухів гніву, оскільки фізична активність допомагає вивільнити стрес.
Як уникнути вибухів гніву

Останнє оновлення: 30 січня, 2019

Пробки на дорозі, сварка з партнером або скасований рейс можуть викликати у вас стільки гніву, що ви відчуваєте, що вам хочеться щось жбурнути або закричати. Намагатися уникнути вибухів гніву непросто, особливо коли ви вже розлючені.

Спалахи гніву є проблемою, яка вражає багатьох людей, особливо у великих містах, де стрес і тривога цілком типові. Тому в сьогоднішній статті ми хочемо дати вам кілька порад, щоб уникнути цих спалахів або зменшити їх.

Що таке гнів і він виникає?

що таке гнів
Гнів – це емоція, яка швидко прискорює серцевий ритм, підвищує кров’яний тиск і рівень адреналіну в крові.

Деякі з основних симптомів гніву:

  • потовиділення
  • почервоніння
  • напруга м’язів
  • задишка

Агресивна потреба закричати, щось ударити або кинути – це реакція вашого мозку, коли він сприймає небезпеку або загрозу. Гнів може бути викликаний різними причинами, і в більшості випадків це відбувається, коли ви стикаєтеся з ситуацією, яка вам не подобається.

Коли ви розчаровані або почуваєтеся безсилими, ваш розум може реагувати різними способами. Деякі люди плачуть, інші говорять про свої почуття, дехто гнівається. Гнів є автоматичним, і в багатьох випадках важко зрозуміти, що сталося.

Є різні типи гніву:

1. Інструментальний гнів

Агресивна поведінка і насильство можуть проявлятися, коли ви не можете робити те, що хочете, або перешкода заважає вам щось робити далі. Що більш важливо, така поведінка пов’язана з проблемою з вашими комунікативними навичками.

2. Вибуховий гнів

Він проявляється, коли тривожна або несправедлива ситуація триває довго. Маленькі щоденні розчарування наростають, а потім вибухають у певний момент.

Наприклад, людина, у якої був жахливий день на роботі, вдома стикається з якоюсь незначною проблемою і може раптом розлютитися. Хоча ви можете цього не усвідомлювати, неправильне поводження з емоціями може призвести до раптового вибуху.

3. Оборонний гнів

Якщо ви відчуваєте, що вас атакують, або знаєте, що насувається щось важке, гнів може служити «захистом». Наприклад, він може допомогти вам уникнути контролю або вирішити проблему.

Поради, щоб уникнути вибухів гніву

На першому кроці ви повинні усвідомити наслідки ваших звичок і реакцій. Контроль над гнівом і раціоналізація ваших імпульсів можуть суттєво допомогти, якщо агресивна поведінка не є частиною вашого життя.

Усвідомлення того, що викликає вашу реакцію, є першим кроком, щоб уникнути розлючених спалахів. Це вірно, тому що ви не можете позбутися чогось, не приймаючи це. Ось деякі поради, які можуть допомогти:

1. Подумайте про причини

як уникнути вибухів гніву
Чи є ситуації або час дня, коли ви більш схильні до гніву? Як правило, ви помічаєте цю проблему з певною людиною? Чи можете ви визначити закономірність у ваших реакціях?

Гнів може затьмарити інші емоції, такі як страх, смуток або біль. Подумайте, чому вас турбують спалахи гніву, коли ви запізнюєтеся на роботу, коли ви щось обговорюєте з партнером, або коли щось не працює так, як ви цього хочете.

2. Не накопичуйте негативних емоцій

Однією з основних причин гніву є обурення. Люди – як емоційні склянки, наповнені водою. Зрештою, ваша здатність протистояти емоціям переповниться.

Щось подібне відбувається з гнівом і люттю. Гнів, який ви накопичили за весь день, тиждень або місяць, рано чи пізно вибухне. Щоб уникнути гнівних спалахів, краще розв’язати проблеми, коли вони з’являться. Не давайте цим негативним почуттям скупчуватися всередині вас.

3. Порахуйте до 10 (або будь-якої іншої кількості)

що допомагає уникнути вибухів гніву
Хоча ви не можете точно знати, коли ваш гнів може вибухнути, ви зможете проаналізувати симптоми та етапи, через які ви переходите. Скористайтеся тими моментами ясності, щоб заспокоїтися перед тим, як вдарить грім.

Ви можете порахувати до 10, 100, абощо, щоб потушити гнів. Допоможе навіть закрити очі й зосередитися на диханні. Спробуйте відпустити ті почуття, які викликають у вас дискомфорт.

Також обов’язково виконуйте це повільно і свідомо. Це дасть змогу вирівняти частоту серцевих скорочень і допоможе вам побачити ситуацію з боку. Що ще важливіше, це допоможе вам уникнути вибухів гніву, про які ви можете пошкодувати пізніше.

4. Робіть фізичні вправи

З іншого боку, чудовий спосіб вивільнення ендорфінів і заспокоєння – це виконання деяких вправ. Коли ваше тіло рухається, це допомагає збалансувати дихання і серцевий ритм.

Ви можете вибрати будь-яку активність, яка вам подобається, включно з тими, які є більш фізичними – наприклад, бокс або кікбоксинг. Або можна обрати релаксацію, як от йогу, пілатес і тай-чи, щоб зменшити свій гнів.

5. Відпочивайте

відпочинок допомагає уникнути вибухів гніву
Немає нічого більш корисного, ніж поспати декілька годин. Якщо у вас був довгий день в офісі, найкраще, що ви можете зробити, – це прийти додому, прийняти душ і заснути до наступного ранку.

Це допоможе вам уникнути вибухів гніву, спрямованих на вашу сім’ю (тому що ми всі обрушуємо свій гнів на найближчих до нас людей), і ваш розум розслабиться. 6-8 годин сну щоночі допоможуть вам бути більш підготовленими контролювати гнів.

Вам також можуть сподобатися: 5 вправ на уважність для покращення сну

6. Медитуйте, читайте або танцюйте

Рекомендуємо ці приємні активності, щоб уникнути розлючених спалахів. Можливо, ви не зможете медитувати в неприємний момент. Однак, якщо ви робитимете це щодня, це дасть вам більше механізмів, які можна використовувати для боротьби з люттю.

Крім того, скористайтеся своїм вільним часом, щоб читати, танцювати, грати з домашніми тваринами або дітьми або робити все, що приносить вам спокій.

7. Уникайте дратівливих ситуацій (або людей)

уникнути тригери гніву
Якщо ви знаєте, що в понеділок вранці ваш бос найбільш нестерпний, або що, коли у вашого партнера іспит, вони більш схильні сперечатися – не підходьте до них, якщо це може викликати ваш власний гнів.

Якщо пробки зводять вас з розуму, поїдьте на автобусі або в метро. Ця тактика допоможе вам уникнути контакту з ситуаціями та людьми, які збільшують ризик вибухів гніву.

Коротко кажучи, слідкуйте за собою і своєю реакцію, а потім підготуйтеся до них якомога краще. Крім того, дізнайтеся, як визначити, коли у вас гнівний вибух, і скористайтеся описаними вище методами для більш ефективного контролю над ним.  • Schieman, S. (2006). Anger. In Handbook of the Sociology of Emotions (pp. 493-515). Springer, Boston, MA.
  • Bhave, S. Y., & Saini, S. (2009). Anger management. SAGE Publications India.
  • Gentry, W. D. (2011). Anger management for dummies. John Wiley & Sons.
  • Funderburk, B. A. (2012). Effects of Physical Exercise in Anger Management Groups (Doctoral dissertation, Minnesota School of Professional Psychology).
  • Get help with anger. (2019). Retrieved 25 April 2021, from https://www.nhs.uk/mental-health/feelings-symptoms-behaviours/feelings-and-symptoms/anger/

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.