Анатомія м’язів спини

Анатомія м’язів спини важлива, оскільки ці м’язи вкрай необхідні для людського тіла. Деякі з них потрібні для постави, тоді як інші відповідають за основні рухи. У сьогоднішній статті ми розповімо вам усе, що потрібно знати.
Анатомія м’язів спини

Останнє оновлення: 12 листопада, 2020

Анатомія м’язів спини цікава, особливо якщо йдеться про м’язи між плечима. У цій статті ми розглянемо деякі найважливіші м’язи спини та їх функції.

Спина

Загалом, ми можемо розділити спинку на дві ділянки:

 1. Грудна ділянка: це верхня частина спини, яка з’єднується з верхніми кінцівками та органами грудної клітки – легенями та серцем.
 2. Поперекова ділянка: це нижня частина спини, розташована нижче грудної клітки, яка пов’язана з поперековим відділом хребта та органами черевної порожнини, такими як печінка та кишківник.

Анатомія м’язів спини здебільшого визначає їх функції відповідно до місця, яке вони займають в тілі людини, та інших структур, з якими вони з’єднуються. Ці м’язи визначають поставу тіла, а також регулюють три основні рухи тулуба: згинання, обертання та розгинання. Вони є загальним об’єктом вивчення у виробничій медицині через поширені травми на робочому місці.

М’язи спини сприяють захисту органів грудної клітки та живота, утворюючи частину стінок, що ізолюють їх зовні. Деякі з цих м’язів, як правило, найменші, також є частиною механізму мобілізації верхніх кінцівок.

Ми не будемо описувати всі м’язи спини в цій статті, але ми оглянемо найбільш визначні. Отже, ми розділимо їх на три групи відповідно до їх глибини. Отже, погляньмо на глибокі, проміжні та поверхневі м’язи.

Анатомія м’язів спини: глибокий шар

Це м’язи, які знаходяться далі від поверхні, ближче до внутрішніх органів і хребта. Як загальна група, вони простягаються від шиї до крижової кістки й виконують вкрай важливу функцію: контролюють поставу всього тіла.

Ось деякі з них:

 • Спинномозкові: вони проходять уздовж усього хребта, між остистими відростками та поперечними відростками хребців. Наукові дослідження останніх років виявили, наскільки погано впливає на них постава на робочому місці. Є два типи:

Міжостиста зв’язка пов’язує остисті відростки різних хребців; це розтягувач хребта.

Міжпоперечна зв’язка робить те саме з поперечними відростками; вона відповідає за бічні рухи.

 • Крижово-поперекові зв’язки: вони з’єднують таз із хребтом і досягають деяких шийних хребців. Вони можуть витягувати хребет, а також грають дуже важливу роль у нахилі тулуба вбік.
 • Дорсальні зв’язки: вони бувають двох різновидів: черепні або задньо-верхні та хвостові або задньо-нижні. Вони беруть участь у дихальній динаміці й допомагають грудній клітці вдихати та видихати. Також вони беруть початок у хребті і вставляються в ребра.

Середні м’язи спини

яка анатомія м'язів спини
Ми можемо узагальнити функції цієї групи м’язів як функції, що регулюють рухи лопатки. Отже, вони безпосередньо пов’язані з кісткою, яку ми знаємо як лопатка. Ця кістка псевдо-поєднується з грудною кліткою, тому деякі називають її “помилковим суглобом”, оскільки вона, як правило, не схожа на інші суглоби. Натомість це кісткова поверхня (лопатка) на м’язах.

Тут є два цікаві м’язи:

 • Кутовий: це підйом лопатки, його також можна класифікувати як м’яз верхніх кінцівок через мету, якій він служить. Він йде від лопатки до шийних хребців.
 • Ромбоїдний: коли цей м’яз скорочується, він наближує лопатку до хребта. Своєю назвою він зобов’язаний формі ромба, яку він має.

Анатомія м’язів спини: поверхневий шар

Ці м’язи найвідоміші, оскільки вони пов’язані з бодибілдингом та зовнішнім виглядом. Хороший розвиток цих м’язів спини створює характерну фігуру у тих, хто регулярно займається спортом.

Однак вони мають не лише естетичне значення. М’язи цієї площини беруть активну участь у рухах плечового суглоба.

м'язи спини
Ось два найбільш відомі:
 • Трапецієподібний: це один із найбільших м’язів, який складається з трьох частин, що з’єднуються. Він з’єднується з потиличною кісткою черепа, шийними хребцями, ключицею, спинними хребцями та лопаткою. Він має кілька функцій:
 1. відведення плеча
 2. рух лопатки до хребта
 3. опущення лопатки
 • Широкий спинний: він йде від останніх спинних хребців до тієї частини тіла, яка утворює останні три ребра. Він тонкий, практично плоский і має трикутну форму. Коли рука нерухома, він підіймає корпус.

Сподіваємося, ви дізналися трохи більше про своє тіло та м’язи! • Sobotta, Johannes. Atlas de anatomia humana. Vol. 2. Ed. Médica Panamericana, 2006.
 • Norris, Christopher M. La estabilidad de la espalda. Editorial HISPANO EUROPEA, 2007.
 • Moore, Keith L., and Arthur F. Dalley. Anatomía con orientación clínica. Ed. Médica Panamericana, 2009.
 • Cassan, Adolf. Atlas de anatomía. Grupo Editorial Norma, 2003.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.