Низькодозовий аспірин: загальна інформація та застосування

Коли у людини серцевий напад, лікар, як правило, призначають низькодозовий аспірин, щоб запобігти його повторенню. Цей препарат робить кров більш рідкою, запобігаючи утворенню згустків.
Низькодозовий аспірин: загальна інформація та застосування

Останнє оновлення: 06 травня, 2021

Низькодозовий аспірин – це побутова назва активної речовини ацетилсаліцилової кислоти. Отже, низькодозовий аспірин фактично такий же, як і аспірин зі звичайною дозою, але містить меншу дозу (100 або 300 мг). Варіант цього протизапального та знеболювального препарату зі звичайною дозою містить 500 мг ацетилсаліцилової кислоти.

Трохи про аспірин

Протягом більшої частини ХХ століття ацетилсаліцилову кислоту використовували як знеболювальний та протизапальний засіб. Однак з 1980 року пацієнти з серцевими проблемами змогли скористатися антитромбоцитарною дією аспірину. Як результат, лікарі все частіше використовують цей препарат саме для цієї мети.

Аспірин дуже корисний для пацієнтів, які перенесли першу ішемічний коронарний або цереброваскулярний ішемічний серцевий напад, адже низькодозовий аспірин може пригнічувати функцію тромбоцитів. Тромбоцити – це молекули, які поряд з іншими компонентами сприяють утворенню тромбів. Тому тромбоцити частково відповідають за розвиток ішемічної хвороби серця.

Зовсім недавно дослідження показали, що тривале лікування (понад 10 років) ацетилсаліциловою кислотою може значно зменшити ризик раку товстої кишки. Уже відома здатність цієї активної речовини інгібувати ріст ракових клітин.

Протягом кількох років низькодозовий аспірин є одним із найбільш популярних препаратів у багатьох країнах завдяки його численним медичним застосуванням. Це навіть призвело до нестачі пропозиції в деяких країнах.

Чому трапляються інфаркти?

низькодозовий аспірин проти інфаркту
Гострий інфаркт міокарда або серцевий напад є серйозним станом, який виникає внаслідок закупорки коронарної артерії згустком крові. Іншими словами, кровообіг, який має досягти серця, блокується пробкою, утвореною різними речовинами.

Як результат, пробка перешкоджає нормальному проходженню крові, і вона не надходить до серця в кількостях, необхідних для належної роботи. На жаль, це може призвести до смерті. Така сама ситуація може трапитися з артеріями та венами, що постачають кров до мозку. Це інфаркт судин головного мозку або інсульт.

Інфаркти несподівані й можуть трапитися з ким завгодно і в будь-який час. Однак вони помітно частіші у пацієнтів з чинниками ризику та у пацієнтів, які вже страждали від іншої подібної проблеми.

Найбільш характерними симптомами серцевого нападу є такі:

  • біль у грудях, який триває понад 20 хвилин
  • втома
  • холодний піт
  • запаморочення
  • тривога

Важливо, щоб людина з інфарктом міокарда якомога швидше прибула до лікарні та отримала медичну допомогу протягом години з моменту появи симптомів.

Коли людині доводиться страждати через подібну ситуацію, її лікар зазвичай призначає лікування низькими дозами аспірину, щоб запобігти повторенню. По суті, цей препарат допомагає зробити кров більш рідкою, запобігаючи утворенню згустків та інфарктам.

Як низькодозовий аспірин впливає на організм?

як низькодозовий аспірин впливає на організм
Ацетилсаліцилова кислота перешкоджає синтезу простагландинів: іншими словами, вона незворотно пригнічує циклооксигеназу. Цей фермент має 2 різні форми – циклооксигеназа 1 (ЦОГ-1) та циклооксигеназа 2 (ЦОГ-2). Остання є лише в мозку, тоді як ЦОГ-1 наявна майже у всіх тканинах організму.

Низькодозовий аспірин впливає на ЦОГ-1 тромбоцити, які утворюють тромбоксан А2 – речовину, що виробляє сильну вазоконстрикцію. Ці ефекти виникають при значно менших дозах, ніж необхідні для протизапальної та знеболювальної дії. З цієї причини дози ацетилсаліцилової кислоти в низькодозовому аспірині становлять 100 або 300 мг замість 500 мг у звичайних дозах аспірину.

COXx-1 тромбоцити є більш чутливим, ніж COX-1 ендотелію. Отже, це пояснює необхідність використання дуже низьких доз ацетилсаліцилової кислоти для досягнення антитромботичного ефекту. Інгібуючи цей фермент, препарат зменшує активацію тромбоцитів, одночасно збільшуючи час кровотечі.

Цей препарат не впливає на активацію тромбоцитів, спричинену тромбіном. Однак лікарі все ж рекомендують приймати його пацієнтам, які страждали на ішемічну хворобу серця та стенокардію.

Висновок

Низькодозовий аспірин широко застосовують для профілактики інфаркту міокарда та цереброваскулярних хвороб (інфаркту та інсульту). Він містить ацетилсаліцилову кислоту в різних дозах, від 100 мг до 300 мг.

Завжди необхідно дотримуватися вказівок лікаря і не змінювати дозу. Цей препарат, як і всі інші, може мати небажані побічні ефекти. Крім того, якщо ви неправильно дотримуєтесь терапевтичних рекомендацій, препарат може також не працювати. Як результат, може збільшитися ризик інфаркту.

Зверніться до професіонала, якщо у вас виникли питання щодо цього препарату та способу його використання.  • Rohlfs, I., García, M. del M., Gavaldà, L., Medrano, M. J., Juvinyà, D., Baltasar, A., … Muñoz, D. (2004). Género y cardiopatía isquémica. Gaceta Sanitaria. https://doi.org/10.1157/13061995
  • Agustí, A., & Diogène, E. (2004). Prevención primaria del infarto de miocardio con ácido, acetilsalicílico. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13060895
  • Vianna, C. A., González, D. A., & Matijasevich, A. (2012). utilização de ácido acetilsalicílico (AAS) na prevenção de doenças cardiovasculares: Um estudo de base populacional. Cadernos de Saude Publica. https://doi.org/10.1590/S0102-311X2012000600011

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.