Які ознаки мають вроджені вади серця

Вроджені вади серця - найпоширеніший вроджений дефект. Рівень її тяжкості, а також лікування різняться залежно від конкретного випадку. Наразі рівень виживання значно зріс.
Які ознаки мають вроджені вади серця

Останнє оновлення: 08 травня, 2021

Вроджені вади серця – проблема, яка вражає приблизно 1% новонароджених. Це трапляється під час вагітності, коли серце дитини розвивається. Якщо ви ще не знаєте, слово «вроджена» означає, що ця патологія вже наявна при народженні.

Статистика свідчить, що вроджені вади серця – це найпоширеніший вроджений дефект. Завдяки досягненням науки кількість дорослих з цією проблемою сьогодні перевищує кількість народжених з нею немовлят.

Це означає, що більше людей виживають, ніж помирають від цього стану. Звичайно, ті, хто доживає до дорослого віку, потребують постійного контролю, щоб запобігти ускладненням.

Що таке вроджені вади серця?

що таке вроджені вади серця
Ви можете подумати, що вроджена хвороба серця – це один стан, але є безліч його варіантів. Фактично це група захворювань, спільною характеристикою яких є наявність структурних змін у серці.

Ці зміни відбуваються внаслідок неправильного формування органу протягом ембріонального періоду. Серце дитини починає формуватися з моменту зачаття, але лише на восьмому тижні вагітності завершується його розвиток.

Зазвичай для формування серця має виконуватися низка послідовних етапів. Як правило, вроджені вади серця виникають, коли деякі з цих стадій не закінчуються вчасно. Таким чином, результатом є ненормальне серце.

Причини

У переважній більшості випадків неможливо встановити конкретну причину вроджених вад серця. Попри це, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зазначає, що деякі чинники збільшують ризик виникнення однієї з цих патологій. Це:

 • Генетичні чинники. Сімейний анамнез збільшує ризик розвитку вроджених вад серця. Так само вони зазвичай є частиною хромосомних або генетичних синдромів, таких як синдром Дауна, синдром Ді Джорджа тощо.
 • Інфекції. Коли у матері є такі інфекції, як сифіліс або краснуха, зростає ризик того, що ембріон матиме вади розвитку.
 • Харчування. Тут мама або має надлишкову вагу, або має надлишок вітаміну А, або їй бракує йоду чи фолієвої кислоти. У неї також може бути таке захворювання, як цукровий діабет, яке збільшує ймовірність аномального розвитку плода.
 • Чинники довкілля. Вплив певних хімічних речовин, вживання алкоголю та / або тютюну, а також вживання деяких ліків збільшують ризик розвитку вроджених захворювань.

Симптоми та типи вроджених вад серця

типи вроджених вад серця
Симптоми серцевих захворювань проявляються або відразу після пологів, або за кілька місяців. Основними симптомами у новонародженої дитини є такі:
 • труднощі з харчуванням
 • прискорене дихання
 • фіолетові або синюшні губи
 • затримка росту

Різні типи вроджених вад серця ділять на три групи, а саме:

Проблеми через надмірний приплив крові через легені. При таких патологіях спостерігається збільшення тиску в легенях. Це такі проблеми, як:

 • стійка артеріальна протока
 • міжсуглобовий або міжшлуночковий зв’язок
 • атріовентрикулярний канал

Проблеми з поганим кровотоком через легені. Через них організм не отримує достатньої кількості кисню. Таким чином, це призводить до синього або фіолетового кольору губ. Це може призвести до таких проблем, як:

 • атрезія трикуспідального нерва
 • легенева атрезія
 • транспозиція великих артерій
 • тетралогія Фалло
 • подвійний вихід правого шлуночка
 • артеріальний стовбур

Проблеми через поганий приплив крові до організму. Неправильно сформовані порожнини серця або закупорка судин перешкоджають проходженню крові в організм. Серед них коарктація аорти та аортальний стеноз.

Інша інформація для міркувань

Щоб запобігти вродженим вадам серця, майбутня мати повинна регулярно проходити медичний огляд під час вагітності. Крім того, вони повинні використовувати лише ліки, дозволені лікарем, і намагатися уникати впливу шкідливих хімічних речовин.

Якщо у вагітної жінки цукровий діабет, вона повинна тримати рівень цукру в крові під контролем. Однак, як би людина не дбала про себе, попередити вроджені вади серця іноді неможливо, оскільки генетичні чинники відіграють у цьому величезну роль.

Вроджені вади серця мають різний рівень тяжкості. Усе залежить від характеру та ступеню розвитку вади. Іноді патології мають бути усунені, щойно дитина народиться, а іноді з ними можна жити далі. • Granado, F. M., & de Cardiología Pediátrica, S. (2008). Epidemiología de las cardiopatías congénitas. Servicio de Cardiología Pediátrica, Hospital Infantil Universitario La Paz, Madrid.[Consultado el 10 de junio de 2013]. Disponible en www.secardioped/protocolos.es
 • Friesen, R. H. (2010). Cardiopatía congénita. In Anestesia. Secretos. https://doi.org/10.1016/b978-84-8174-941-0.50061-6
 • Born, D. (2009). 8. Cardiopatia congênita. Arquivos Brasileiros de Cardiologia. https://doi.org/10.1590/s0066-782×2009001300008

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.