Лікування гіпотиреозу під час вагітності

Гіпотиреоз може спричинити проблеми як у матері, так і у плоду під час вагітності. Ось чому важливо знати про лікування гіпотиреозу під час вагітності.
Лікування гіпотиреозу під час вагітності

Останнє оновлення: 03 лютого, 2020

Лікування гіпотиреозу під час вагітності здебільшого таке ж, як лікування невагітних. Однак, оскільки жінка вагітна, контролю потрібно більше, оскільки це може призвести до ускладнень під час вагітності.

Гормони щитоподібної залози відіграють дуже важливу роль під час вагітності. Вони впливають як на розвиток дитини, так і на здоров’я матері. На щастя, лікування гіпотиреозу зазвичай не призводить до значних ускладнень під час вагітності.

За даними науковців, захворювання щитоподібної залози найчастіше діагностують у жінок репродуктивного віку. Однак лише приблизно 0,25%-2,5% вагітних страждають на гіпотиреоз, тому можна сказати, що ця проблема не поширена під час вагітності.

Щитоподібна залоза та гіпотиреоз

лікування гіпотиреозу під час вагітності
Щитоподібна залоза – залоза, функція якої полягає у виділенні гормональних сполук. Це ендокринна залоза, тому її гормони секретуються безпосередньо в кров.

Для правильної роботи щитоподібної залози організму потрібен йод. Гормони щитоподібної залози мають багато функцій, з яких найважливіші такі:

 • ріст та розвиток організму
 • збільшення споживання кисню
 • розвиток центральної та периферичної нервової систем
 • регулювання температури

Коли щитоподібна залоза не здатна виробляти достатню кількість гормонів, виникає гіпотиреоз. Це може спричинити що завгодно, від невеликого дискомфорту до серйозних проблем зі здоров’ям.

У більшості випадків гіпотиреоз легко лікувати без будь-яких ускладнень, але його неможливо вилікувати повністю.

Зміни в роботі щитоподібної залози під час вагітності

Вагітність викликає не лише фізичні зміни в організмі, але й гормональні зміни, які можуть вплинути на правильне функціонування щитоподібної залози. Рівень ТТГ (стимулюючого гормону, який секретується щитоподібною залозою) протягом першого триместру вагітності зазвичай дещо нижчий.

Загальна кількість T3 (трийодотироніна) і загальна кількість T4 (тироксина) зазвичай вищі протягом всієї вагітності. Крім того, щитоподібна залоза може навіть збільшуватися в розмірах. У деяких випадках може з’явитися зоб.

Плід повністю залежить від матері у виробленні гормонів щитоподібної залози протягом перших 10-12 тижнів. Після цього дитина може виробляти цей гормон самостійно. Однак дитина ще залежить від матері, щоб їй було достатньо йоду для правильної секреції гормонів.

Лікування гіпотиреозу під час вагітності

способи лікування гіпотиреозу
Лікування гіпотиреозу, коли пацієнтка вагітна, необхідне, оскільки це може становити ризики як для матері, так і для дитини. Деякі з цих ризиків полягають у тому, що у матері можуть розвинутися анемія, міопатія або застійна серцева недостатність.

Це також може спричинити порушення в плаценті, що може призвести до того, що дитина народиться з недостатньою вагою або післяпологовим крововиливом. Ризики, які можуть виникнути внаслідок гіпотиреозу, дуже серйозні.

Ба більше, гормони щитоподібної залози вкрай необхідні для розвитку мозку дитини. Хоча медики та науковці ще не змогли встановити, які саме ризики розвитку гіпотиреозу, але зрозуміло, що це може призвести до відхилень.

Гіпотиреоз також збільшує ризик викидня протягом першого триместру і передчасних пологів. Крім того, це може підвищити артеріальний тиск, що може призвести до гестозу.

Відкрийте для себе: Поширені ознаки гіпотиреозу

Гіпотиреоз під час вагітності не є повністю виліковним, але можна повністю контролювати хворобу. Здебільшого для лікування замінюють гормон щитоподібної залози синтетичним левотироксином. Він точно такий, як і Т4, який виробляє залоза.

Єдиний ризик синтетичного гормону полягає в неправильному дозуванні. Якщо приймати занадто мало, гіпотиреоз триватиме. Якщо занадто багато, у пацієнта може розвинутися гіпертиреоз. Ось чому необхідно контролювати дозування та часто проходити огляди.

Іншим способом лікування гіпотиреозу під час вагітності є перевірка стану та функціонування щитоподібної залози кожні 6-8 тижнів. Ці аналізи дадуть змогу визначити, чи треба змінити дозу левотироксину.

Також дуже важливо контролювати рівень йоду в організмі матері. Потрібно, щоб синтез гормонів у матері та плода не змінювався. З цієї причини мати повинна дотримуватися раціону, збагаченого йодом. • Barranco, M. C., López, A. A., Gallard, F. D., & Fernández, S. G. (2007). Tratamiento del Hipotiroidismo durante el Embarazo. Revista de Posgrado de la VIa Cátedra de Medicina, 171, 24-28.
 • Cano, F. D., & Paredes, A. (2009). Hipotiroidismo y embarazo : Diagnóstico y tratamiento. Rev Obs Ginecol – Hosp Santiago Oriente Dr. Luis Tisné Brousse. https://doi.org/10.1051/0004-6361/201014363
 • Carolina Barranco, M., Alberto López, A., & Darío Gallard Dra Silvana Griselda Fernández, F. (2007). TRATAMIENTO DEL HIPOTIROIDISMO DURANTE EL EMBARAZO. Revista de Posgrado de La VIa Cátedra de Medicina.
 • Enfermedad tiroidea y gestación (actualizado julio 2013). (2015). Progresos de Obstetricia y Ginecologia. https://doi.org/10.1016/j.pog.2014.11.003
 • INFARMED. (2014). Levotiroxina. Katalog BPS. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
 • Pineda, J., Galofré, J. C., Toni, M., & Anda, E. (2016). Hipotiroidismo. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2016.06.002
 • Taylor, P. N., Minassian, C., Rehman, A., Iqbal, A., Draman, M. S., Hamilton, W., … Okosieme, O. E. (2014). TSH levels and risk of miscarriage in women on long-term levothyroxine: A community-based study. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. https://doi.org/10.1210/jc.2014-1954
 • Soledad, H. V. (2013). Trastornos tiroideos en el embarazo. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(13)70221-9

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.