Плантарний фасциїт: симптоми, причини та лікування

Плантарний фасциїт - це запалення підошовного апоневрозу стопи, яке може викликати неприємні больові відчуття у п'ятці. У цій статті ми детально розповімо про основні причини, симптоми та методи лікування цього захворювання.
Плантарний фасциїт: симптоми, причини та лікування

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Плантарний фасциїт – це запальний процес у підошовному апоневрозі стопи. Підошовний апоневроз – це сполучна тканина, яка з’єднує п’яткову кістку з проксимальними (основними) фалангами. Ця частина тіла має здатність розтягуватися та стискатися під час ходьби, наче гумова стрічка.

Підошовний апоневроз є широким та товстим, адже йому доводиться витримувати величезний тиск та носити на собі вагу людини.

Запальний процес у сполучній тканині зазвичай супроводжується неприємним болем в п’ятках. Вас можуть турбувати неприємні больові відчуття й в інших частинах нижніх кінцівок, проте найчастіше плантарний фасциїт асоціюють саме з болем у п’ятках.

У групі ризику розвитку цього захворювання перебувають атлети, зокрема спортсмени-аматори.

Фактори ризику

 • Види спорту з повторюваними рухами
 • Викривлення стопи (пронація)
 • Певні захворювання, зокрема діабет та артрит
 • Неправильно підібране взуття
 • Плоскостопість
 • Похилий вік
 • Ожиріння
 • Гормональні зміни в організмі

Плантарний фасциїт, визначення

Велике навантаження на підошовний апоневроз може призвести до розвитку мікротравм у сполучній тканині. Якщо не лікувати ці маленькі розриви, в апоневрозі розпочнеться запальний процес, який і викличе неприємні больові відчуття.

Інакше кажучи, ця проблема має хронічний характер, і виникає вона не за одну ніч, а у результаті повторюваних травм.

Причини розвитку плантарного фасциїту

Травмування апоневрозу може відбутися за різних обставин. Серед основних причин розвитку плантарного фасциїту можна виділити шкідливий вплив зовнішнього середовища, зміни у поставі та генетичні фактори.

підбори можуть спричинити плантарний фасциїт

До того ж, є чимало несприятливих факторів, які посилюють больові відчуття, зокрема незручне взуття, погана постава, сильне навантаження на ступні, низька гнучкість м’язів нижніх кінцівок та викривлення ступнів.

Повторюване фізичне навантаження

Виснажливі та довгі тренування є однією з найпоширеніших причин розвитку плантарного фасциїту.

Фізичне навантаження, зокрема заняття бігом або стрибками, сильно навантажують зв’язки, які не пристосовані до того, щоб витримувати постійний тиск та перебувати у постійній експлуатації. Посилити біль можуть і різкі зміни навантаження. Зокрема, якщо ви не звикли регулярно займатися спортом, а одного дня влаштовуєте собі виснажливе тренування, кінцівки можуть цього не витримати.

У групі ризику перебувають бігуни, футболісти, тенісисти та люди, які люблять грати у бадмінтон.

Анатомія ступні

Є кілька особливостей анатомічної структури нижніх кінцівок, які впливають на силу навантаження підошовного апоневрозу.

Ахіллесове сухожилля – це зв’язка, яка з’єднує литковий та камбалоподібний м’язи із п’ятою. Різке скорочення ахіллесового сухожилля призводить до збільшення тиску на п’яту та підошовний апоневроз.

рентген для виявлення фасциїту

Інша важлива особливість анатомічної структури ступні – це характер доторкання ноги до земної поверхні при ходьбі. Люди, які страждають на плоскостопість або викривлення ступні під час руху змушують апоневроз більше напружуватися. Оскільки сила тиску на сполучну тканину збільшується, ризик травмування та розриву апоневрозу зростає у кілька разів.

Інші фактори впливу на стан апоневрозу

Хворі на артрит та діабет також перебувають у групі ризику розвитку плантарного фасциїту, оскільки обидва захворювання часто призводять до запального процесу у сухожиллях.

Зазвичай розрив апоневрозу та розвиток плантарного фасциїту відбувається у людей похилого віку, адже саме вони мають слабкі кістки та проблеми з виробленням інсуліну.

Незручне взуття

Часто люди носять взуття, яке не підходить їм за фасоном або розміром. Ви збільшуєте ризик розвитку фасциїту, якщо часто носите взуття з незручними підборами, яке не дозволяє правильно розподілити вагу та погано підтримує ступні.

Регулярне носіння незручного взуття призводить до подразнення підошовного апоневрозу та розвитку інших проблем у нижніх кінцівках. До того ж, при плантарному фасциїті лікарі не рекомендують носити взуття на високих підборах.

Характер болю

 • Сильнішає у ранковий період
 • Хронічний
 • Різкий та пекучий
 • Прогресує впродовж дня

Зазвичай при плантарному фасциїті біль сильнішає вранці, адже у нічний період наші кінцівки перебувають у нерухомому положенні. Впродовж дня больові відчуття можуть слабшати, оскільки під час ходьби м’язи розтягуються і внутрішні тканини розігріваються.

У деяких випадках біль стає нестерпним. Часом з’являються неприємні відчуття у фалангах, через що людині боляче рухати пальцями на ногах.

знімок ноги хворого на плантарний фасциїт

Плантарний фасциїт часто асоціюють з наявністю кісткової шпори у ступні, проте цей фактор не є головною причиною розвитку запального процесу.

Коли підошовний апоневроз довго перебуває у розтягнутому положенні, і хворий не займається лікуванням цієї проблеми, відбуваються зміни у характері ходьби. Ба більше, з часом може з’явитися неприємний біль у спині, шиї та колінах.

Лікування плантарного фасциїту

На час лікування рекомендовано відмовитися від будь-яких фізичних навантажень, оскільки вони лише погіршують проблему. Єдине, що дозволяється виконувати – це розтягнення литкового та камбалоподібного м’язів.

Деякі спеціалісти рекомендують виконувати шпагат перед сном, щоб добре розтягнути нижні кінцівки. Це допоможе розслабити м’язи та полегшити біль.

У складних випадках для лікування плантарного фасциїту рекомендують використовувати ударно-звукову терапію та хірургічне втручання. Зверніть увагу, що оперувати потрібно тільки у випадках хронічного або занедбаного запалення апоневрозу.

Час на повне одужання може бути різним, адже він залежить від фізичного стану кожного окремого пацієнта.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.