Увага! 10 фактів, які ви маєте знати про вірус Зіка

Вагітні жінки складають найвищу групу ризику для вірусу Зіка, оскільки він може викликати вроджені дефекти й мікроцефалію, тому контролювати його надзвичайно важливо для лікарів по всьому світі.
Увага! 10 фактів, які ви маєте знати про вірус Зіка

Останнє оновлення: 01 березня, 2019

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила важливе попередження: згідно з підтвердженими даними, вірус Зіка, який переносять комарі Aedes Aegypti, досяг щонайменше 15 країн у Північній і Південній Америці.

Найбільш тривожним є те, що сьогодні, на думку більшості міжнародних закладів охорони здоров’я, немає жодного препарату для боротьби з наслідками вірусу. Але за допомогою відповідних профілактичних заходів і за наявності необхідної інформації все більше людей можуть захиститися належним чином.

На думку більшості лікарів, Зіка зазвичай викликає висипання та лихоманку. Тільки люди, які мають ослаблену імунну систему, наражаються на ризик смерті від цього вірусу.

А втім набагато тривожнішим є той факт, що вірус може вплинути на немовлят в утробі матері та викликати серйозні вроджені дефекти.

У сьогоднішній статті ми надамо вам всю необхідну інформацію.

Що таке вірус Зіка?

Вірус Зіка дуже схожий на денге і жовту лихоманку. Він виник у регіоні Уганди, відомому як Зіка, звідси його назва. Було виявлено, що цей раніше невідомий вірус також впливає на мавп.

Відкриття було зроблено в 1947 році, але лише в 2007 році вірус “перестрибнув” на людей і вразив близько 8000 осіб на острові в Мікронезії в Тихому океані.

У той час найбільш поширеними симптомами вірусу були серйозні висипання, біль у суглобах і втома.

Отже, спалах 2007 року відбувся через міграцію з Африки в Мікронезію. Але з того часу до сьогодні у вірусі відбулися зміни, а  в Північній і Південній Америці  стали спостерігати  більш тривожні наслідки, в тому числі розвиток мікроцефалії у новонароджених.

Вірус Зіка сьогодні

 • Інститут Пастера в Гайані проводить дослідження вірусу Зіка, в якому аналізують цей патогенний організм, що наразі поширився у більшій частині Північної та Південної Америки.
 • Хоча він може заразити мільйони людей щороку, вірус Зіка викликає смерть тільки у рідкісних випадках: коли у людей є інші респіраторні, інфекційні, серйозні серцево-судинні захворювання або виснаження.
 • Сьогодні тривогу викликає те, про що ми вже згадували на початку цієї статті: вірус Зіка впливає на плід, викликаючи мікроцефалію.
 • За даними Європейського центру з профілактики захворювань, в період між 2010 і 2014 роками в Бразилії було виявлено 150-200 випадків мікроцефалії. Ця статистика стає надзвичайно промовистою, якщо врахувати, що в 2015 році налічувалося 3895 випадків.
 • Нинішній штам вірусу Зіка походить від азіатського генотипу і більше не пов’язаний з першим відомим штамом, який виник в Уганді.

Історія вірусу, який поширений на американському континенті, сьогодні чітко зафіксована. Це дає надію на лікування і вакцинацію найближчим часом.

Як передається вірус Зіка?

лихоманка як симптом вірусу Зіка
Швидше за все, підхопити вірус Зіка можна, якщо вас вкусив комар Aedes Aegypti.

Хоча просто застосовувати репелент або уникати стоячої води може бути недостатньо. Майте на увазі, що нинішня форма вірусу також може передаватися таким чином:

 • Передача статевим шляхом (вірус залишається в спермі протягом тривалого часу)
 • Перинатальна інфекція від матері до плоду з кров’ю через плаценту, при цьому, його не можливо передати через грудне молоко.

Симптоми вірусу Зіка

Після укусу зараженим комаром можуть пройти від двох до семи днів, перш ніж з’являться перші симптоми. Але пам’ятайте, що тільки 1 з кожних 4 осіб підхоплює захворювання.

Основні симптоми:

 • свербіж і висипання на шкірі.

Від алергії та інших типів шкірних реакцій вірус Зіка відрізняє сильний м’язовий біль і втома.

Неврологічні або автоімунні ускладнення виникають досить рідко, але в останні місяці вони були зафіксовані в Бразилії.

Вірус Зіка і вагітні жінки

вірус Зіка і вагітність
Як бачите, вірус Зіка викликає все більше занепокоєння через кількість дітей, які народжуються з мікроцефалією.

Група підвищеного ризику зараження вірусом містить жінок, які вагітні або намагаються завагітніти і які проживають в країнах або регіонах, де зафіксували наявність захворювання.

Сьогодні до переліку цих країн входять:

Мексика, Гватемала, Сальвадор, Гондурас, Гаїті, Пуерто-Рико, острів Сен-Мартен, Гваделупа, Мартиніка, Барбадос, Панама, Еквадор, Колумбія, Венесуела, Гайана, Суринам, Французька Гвіана, Бразилія, Болівія і Парагвай.

Епідеміологічний бюлетень Бразилії зафіксував найбільшу кількість випадків на сьогодні. Вірус пов’язують із загибеллю 46 немовлят в цьому році.

Крім того, на початку січня був зафіксований перший випадок смерті новонародженого в Сполучених Штатах, тож проблема й надалі поширюється.

Я вагітна, що я можу зробити?

Рекомендації для людей за межами Північної та Південної Америки зрозумілі та очевидні: якщо ви вагітні, не їдьте в жодну зі згаданих вище країн.

Але як щодо всіх вагітних жінок, які живуть в цих країнах?

Лікарі просять цих жінок вжити запобіжних заходів:

 • Носити одяг з довгими рукавами та штани, щоб уникнути укусів комарів.
 • Використовувати засоби від комах.
 • Уникати місцин навколо будинків, які збирають застійну воду, в тому числі горщиків для рослин, а також контролювати будь-які вологі регіони, де можуть концентруватися комахи. Спати з москітною сіткою.
 • ВООЗ рекомендує всім вагітним жінкам або тим, хто намагається завагітніти, регулярно проходити медогляд.

Чому вірус Зіка викликає вроджені дефекти

вірус Зіка і вроджені дефекти
Як ми зазначали вище, мешканці Бразилії зазнали більшість важких побічних ефектів вірусу Зіка, в тому числі мікроцефалію у дітей раннього віку. Саме там сьогодні проводять численні дослідження, щоб визначити причини й можливі способи лікування захворювання.
 • Ризик мікроцефалії та інших вроджених дефектів, пов’язаних з інфекцією, викликаною вірусом Зіка, виникає протягом першого триместру вагітності.
 • Мікроцефалія є дуже рідкісним захворюванням, яке є генетичним або викликаним впливом чинників навколишнього середовища (токсичних або інфекційних).
 • Діти, народжені з цим дефектом, мають набагато меншу окружність голови, ніж зазвичай, що ускладнює їхній розвиток. Вони можуть страждати на судоми, труднощі з годуванням і навіть ризикують померти протягом перших кількох днів життя.
 • На сьогодні не існує жодного спеціального лікування мікроцефалії.

Я вагітна: як дізнатися, чи є у моєї дитини мікроцефалія?

Мікроцефалія може бути діагностована в утробі матері за допомогою пренатального УЗД. Але щоб зробити це точно, необхідно дочекатися третього триместру вагітності, і навіть ці результати не завжди надійні.

Діагноз, як правило, ставлять після пологів. Існують різні ступені тяжкості мікроцефалії. Деякі діти при належній підтримці можуть жити більш-менш нормальним життям.

Проте, мікроцефалію майже завжди асоціюють з певним порушенням розумових здібностей.

Висновки

лікар
Вірус Зіка і пов’язане з ним занепокоєння панує наразі в 18 країнах і територіях по всій Латинській Америці, і ця кількість незабаром може збільшитися до 20.

Згідно з останніми новинами, вірус Зіка наближається до Ямайки та Карибського басейну. Медики рекомендують жінкам відстрочити вагітність якомога більше під час нинішнього спалаху і захиститися від комарів.

Дуже важливо звернутися до лікаря, якщо ви підозрюєте, що у вас симптоми вірусу Зіка, і не соромтеся слідувати всім рекомендаціям. Дослідники спромоглися відстежити регіони поширення вірусу, його походження й способи поширення, тож найближчим часом може з’явитися вакцина.

За допомогою нових даних, зміни ставлення, а також за підтримки медичних фахівців і дослідників, ми зможемо подолати спалах вірусу Зіка. • Vasudevan, J., Skandhan, A., Skandhan, A. K. P., Balakrishnan, S., & Skandhand, K. P. (2018). Zika virus. Reviews in Medical Microbiology. https://doi.org/10.1097/MRM.0000000000000126
 • Mlakar, J., Korva, M., Tul, N., Popovic, M., Poljsak-Prijatelj, M., Mraz, J., … Zupanc, T. A. (2016). Zika Virus Associated with Microcephaly. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMsr1604338
 • Calvet, G., Aguiar, R. S., Melo, A. S. O., Sampaio, S. A., de Filippis, I., Fabri, A., … de Filippis, A. M. B. (2016). Detection and sequencing of Zika virus from amniotic fluid of fetuses with microcephaly in Brazil: a case study. The Lancet Infectious Diseases. https://doi.org/10.1016/S1473-3099(16)00095-5
 • Pessoa, A., Pone, M. V. S., Feitosa, I. M. L., Neto, J. M. de P., Cavalcanti, D. P., Wanderley, H. Y. C., … El-Husny, A. S. (2016). Possible Association Between Zika Virus Infection and Microcephaly — Brazil, 2015. MMWR. Morbidity and Mortality Weekly Report. https://doi.org/10.15585/mmwr.mm6503e2er
 • Oficina Regional para las Américas de la Organización Mundial de la Salud. https://www.paho.org/hq/index.php?option=com_topics&view=article&id=427&Itemid=41484&lang=es
 • Zika (2019, 16 de septiembre). Instituto Pasteur de Guayana. Recuperado de https://www.pasteur.fr/en/medical-center/disease-sheets/zika
 • Tambo, E. (2017). Microcefalia vinculada al virus del Zika y otras anomalías neurológicas Epidemia en la medicina neonatal-perinatal: perspectiva. Enfermedades infecciosas pediátricas: acceso abierto , 02 (01). doi: 10.21767 / 2573-0282.100037.
 • Mccarthy, M. (2016). Los CDC actualizan la guía del virus del Zika para proteger a las mujeres embarazadas. Bmj , i786. doi: 10.1136 / bmj.i786
 • Pacheco-Romero, José ZIKA VIRUS: UN NUEVO DESAFÍO PARA OBSTETRICOS Y GINECÓLOGOS. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia [en línea]. 2016, 62 (2), 219-242 [fecha de consulta 6 de abril de 2020]. ISSN: 2304-5124. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=323446799010

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.