Як жити з тими, хто має прикордонний розлад особистості

14 Січня, 2019
Жити з людиною, яка має прикордонний розлад особистості, нелегко. Ви маєте усвідомлювати, як ви ставитеся до неї, і навчитися встановлювати межі.

Прикордонний розлад особистості (ПРО) ускладнює життя багатьох пар, проте цілком можливо підтримувати стосунки. Ви просто повинні мати на увазі певні аспекти, щоб стосунки були здоровими та розвивались найкращим чином.

Важливо знати, що допомагати своєму партнерові з ПРО не означає, що його змінювати.

Це захворювання має контролювати професіонал. Ви можете лише сподіватися на поліпшення.

Однак необхідно знати, що це хвороба на все життя. Будуть рецидиви, але також будуть моменти, коли ви навряд чи підозрюватимете, що людина хвора.

Однак захворювання залишатиметься.

Типова поведінка пари, в якій присутній прикордонний розлад особистості

прикордонний розлад особистості
Ми почнемо з найпоширенішої поведінки пар, в яких один із партнерів страждає на прикордонний розлад особистості.

Багато людей завдають біль іншим. На жаль, це погіршує ситуацію і стимулює симптоми.

Пам’ятайте, що ви говорите про людей з великою емоційною нестабільністю та дуже поляризованим мисленням. Тож треба бути особливо обережними з тим, як ви ставитеся до них.

Є багато способів, за допомогою яких пари намагаються вирішити цю проблему:

  • Деякі люди відмовляються спілкуватися з людиною з ПРО або погрожують розірвати стосунки й сходяться з знову, коли вона змінює свою поведінку. Це підвищує емоційну нестабільність людини з ПРО.
  • Деякі ігнорують поведінку, яку вважають неприйнятною. Це створює сприятливі умови для захворювання і сприяє патологічній поведінці людини з ПРО.
  • Деякі люди шукають баланс, дозволяючи партнеру керуватися ПРО. Вони почуваються винними, якщо все не покращується. Вони можуть навіть думати, що це їхня власна провина.
  • Деякі люди вибирають мовчання. Вони не говорять про проблему зі своїм партнером, тобто приховують свої щоденні дії від родини та друзів. Таким чином, вони не повідомляють людині з ПРО про те, що відбувається.
  • Всупереч проблемам чи криз деякі люди пам’ятають, що інша половинка їх глибоко любить. Вони знають, що складність полягає в тому, що партнер не несе відповідальності за свої дії.

На жаль, більшість з цих підходів є неправильними. У деяких випадках ви берете участь у вирішенні проблеми. В інших ви виправдовуєте дії партнера та не кажете нічого. У результаті ці дії не зміняться.

Дійте як дзеркало, а не як губка

руки
Це захворювання дуже важке. Це особливо вірно, якщо ви обрали будь-яку з вищезазначених форм поведінки.

Ми хочемо захистити  партнера, однак це не найкращий спосіб. Жити з людиною, яка має прикордонний розлад особистості, дуже важко. Ви повинні усвідомлювати, як ви поводитеся.

Ваша мета – допомогти їй приборкати симптоми, щоб вони не продовжувались.

Для цього необхідно бути вірними своїм принципам. Якщо ви думаєте, що те, що партнер робить, є неправильним, вам потрібно сказати про це.

Неправильно виправдовувати таку поведінку. В парі важливо провести межу, яку ви не збираєтеся переходити в жодному разі.

Чітко скажіть, що ви не можете терпіти певну поведінку та будете залишатися вірними своїм принципам. Якщо ви піддастеся, все піде неправильно.

Погрози не працюють

прикордонний розлад особистості
Необхідно говорити про проблему. Це дозволяє людині з ПРО дізнатися, чого ви хочете, і ви зможете знайти рішення.

Однак іноді такі люди можуть нас дратувати, і ми вдаємося до погроз. Це ніколи не працює. Ви лише погіршуєте ситуацію. Крім того, ви збільшуєте емоційну нестабільність.

Навчіться говорити “ні”. Навчіться висловлювати те, що відчуваєте. Найголовніше – ніколи не відчувайте відповідальності за поведінку людини з ПРО.

Якщо ви припините намагатися ставитися до іншої людини як до тендітної істоти, яка потребує захисту, все вдасться.

Залишайтеся собою. Будьте обережні з негативною поведінкою, як от брехня, введення в оману або недовіра до людини з ПРО. Пам’ятайте, що її процес мислення поляризований. Її емоції іноді виходять за рамки її контролю.

Дійте згідно з вашими принципами. Встановіть межі й не дозволяйте собі перейматися через захворювання. Це забезпечить баланс у стосунках.

Буде важко. Це шлях, повний перепон.

Однак, якщо ви хочете бути з цією людиною, це того варто.

  • Paris, J. (2012). Borderline Personality Disorder. In Encyclopedia of Human Behavior: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375000-6.00067-7
  • Paris J. Borderline personality disorder. CMAJ. 2005;172(12):1579–1583. doi:10.1503/cmaj.045281
  • Brüne M. Borderline Personality Disorder: Why ‘fast and furious’?. Evol Med Public Health. 2016;2016(1):52–66. Published 2016 Feb 28. doi:10.1093/emph/eow002
  • Chapman J, Jamil RT, Fleisher C. Borderline Personality Disorder. [Updated 2019 Jun 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430883/