Які симптоми гастроентериту?

Характерні симптоми гастроентериту - нудота, діарея та біль у животі. Це може бути викликано вірусами, бактеріями, паразитами або неінфекційними збудниками.
Які симптоми гастроентериту?

Останнє оновлення: 01 грудня, 2020

Симптоми гастроентериту спровоковані запаленням, яке хвороба виробляє в шлунково-кишковому тракті. Часто бувають діарея, блювота, болі в животі та судоми в м’язах.

Згідно з публікаціями у виданні «The New England Journal of Medicine», найпоширенішими причинами цієї хвороби (90% випадків у дорослих) є норовіруси – РНК-збудники, що належать до сімейства Caliciviridae.

Отже, як не дивно, більшість епідемічних спалахів гастроентериту спричинена вірусами, а не бактеріями. Тому варто знати симптоматику захворювання для його ефективно лікувати.

Летальність при гастроентериті

Згідно з різними епідеміологічними дослідженнями, щорічно у всьому світі реєструють від трьох до п’яти мільярдів випадків гастроентериту. Безумовно, це досить значна цифра. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попереджає, що наслідки хвороби набагато серйозніші у дітей до п’яти років.

Ось кілька фактів:

 • Діарейні захворювання є другою за величиною причиною смертності у дітей до п’яти років, а це приблизно 525 000 смертей на рік.
 • Дослідники стверджують, що щонайменше 453 000 із цих дитячих випадків спричинені ротавірусом (22% смертей у таких країнах, як Ефіопія чи Індія).
 • Значній частині цих смертей можна запобігти за допомогою доступу до безпечної води та належної санітарії в громадських закладах.
 • У всьому світі щороку спостерігається близько 1,7 мільярда випадків діарейних захворювань у немовлят.
 • Найпоширенішими вірусними збудниками, що викликають гастроентерит у дорослих, є норовіруси, тоді як діти до п’яти років більш сприйнятливі до ротавірусу. Якщо ви хочете знати, як розрізнити симптоми гастроентериту за його збудниками, читайте далі.

Які симптоми гастроентериту?

Відповідь на це питання багато в чому залежить від збудника. Дослідники з Національної медичної бібліотеки США підкреслюють, що є три основні патогенні елементи: віруси, бактерії та паразити.

Погляньмо, що відбувається з кожним із них.

Вірусний гастроентерит

Згідно з клінічними дослідженнями, вірусний гастроентерит (також відомий як шлунковий грип), спричинений ротавірусом, зазвичай немає симптомів у дорослих. Інкубаційний період складає від одного до трьох днів. У випадках, коли проявляються зовнішні симптоми, він триває від п’яти до семи днів.

Деякі з симптомів такі:

 • водянистий пронос без крові
 • біль у животі та судоми
 • нудота і блювота
 • головний біль
 • легка лихоманка від 37 до 38о

Важливо знати, коли слід звертатися до лікаря, оскільки, хоча ці захворювання зазвичай не вимагають клінічного втручання, деяким пацієнтам може знадобитися термінове лікування.

Наприклад, як у дітей, так і у дорослих наявність крові у блювоті, діарея або неможливість утримувати рідину протягом 24 годин є явними симптомами, що вимагають термінового лікування.

Бактеріальний гастроентерит

Наукові дослідження підтверджують, що бактерії роду Campylobacter є найпоширенішими збудниками бактеріального гастроентериту. Половина випадків виникає через контакт із зараженим м’ясом птиці. Інші збудники, які виявляють такі ж симптоми, – кишкова паличка, сальмонела та шигела.

Дослідники з Бібліотеки охорони здоров’я ветеранів США зібрали загальну симптоматику цього типу інфекції. Деякі найпоширеніші ознаки:

 • водяниста діарея
 • нудота і блювота
 • лихоманка і озноб
 • біль у животі
 • кров у калі в найважчих випадках

Отже, відмінності між вірусним та бактеріальним гастроентеритом мінімальні, хоча лихоманка та кров у калі є найпоширенішими симптомами останнього.

Звичайно, поступове погіршення, зі стійким підвищенням температури, що перевищує 38о, наявністю крові в калі та зневодненням (сухість у роті та відсутність сечі) є явними ознаками того, що необхідне медичне втручання.

Паразитарний гастроентерит

Це дуже широка категорія, яка охоплює паразитів від найпростіших до стрічкових черв’яків, нематод та інших плоских черв’яків, які можуть спричинити гастроентерит як у дітей, так і у дорослих.

Дослідження показують, що симптоми цього типу гастроентериту подібні до тих, що згадувались раніше. Однак проявляються нові ознаки, такі як:

Це пов’язано з тим, що у багатьох випадках (наприклад, при зараженні солітером) паразит харчується безпосередньо із вмісту кишківника або кров’ю пацієнта.

Окрім того, ці типи захворювань зазвичай тривають довше. Наприклад, ціп’як може жити в організмі 2-3 роки, якщо не буде проведене антипаразитарне лікування.

Неінфекційний гастроентерит

Варто зазначити, що не всі випадки гастроентериту зумовлені інфекційними збудниками. Ось деякі ситуації, що викликають цю загальну симптоматику:

Попереджувальними ознаками, які свідчать про необхідність звернення до лікаря, є висока температура, сильний біль, кров у калі та зневоднення.

Вас може зацікавити ця стаття: Як виявити чутливість до клейковини

Що необхідно пам’ятати про гастроентерит

Хоча ця група хвороб має багато очевидних симптомів, попри різноманітність, медичний діагноз необхідний у всіх важких випадках, щоб застосовувати найефективніше лікування для кожного пацієнта. Загалом, наявність зневоднення організму або крові у випорожненнях є чіткими попереджувальними знаками, які вказують на необхідність термінового звернення до лікаря.

Отже, симптоми гастроентериту завжди передбачають діарею, біль у животі та нудоту, незалежно від збудника. Однак усе залежить від того, що є причиною захворювання: бактерії, віруси чи паразити. • Glass, R. I., Parashar, U. D., & Estes, M. K. (2009). Norovirus gastroenteritis. New England Journal of Medicine361(18), 1776-1785.
 • Enfermedades diarréicas, Organización Mundial de la Salud (OMS). Recogido a 20 de agosto en https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/diarrhoeal-disease
 • Elliott, EJ (2007 Jan 6). «Acute gastroenteritis in children.». BMJ (Clinical research ed.) 334 (7583)
 • Tate JE, Burton AH, Boschi-Pinto C, Steele AD, Duque J, Parashar UD (February de 2012). «2008 estimate of worldwide rotavirus-associated mortality in children younger than 5 years before the introduction of universal rotavirus vaccination programmes: a systematic review and meta-analysis». The Lancet Infectious Diseases 12 (2): 136-41.
 • Gastroenteritis, MedlinePLUS.gov. Recogido a 20 de agosto en https://medlineplus.gov/spanish/gastroenteritis.html
 • Blacklow, N. R., & Greenberg, H. B. (1991). Viral gastroenteritis. New England Journal of Medicine325(4), 252-264.
 • Galanis, E (2007 Sep 11). «Campylobacter and bacterial gastroenteritis.». CMAJ : Canadian Medical Association 177 (6): 570-1.
 • Gastroenteritis bacteriana, Veteran Health Library. Recogido a 20 de agosto en https://www.veteranshealthlibrary.va.gov/Spanish/DiseasesConditions/Digestive/142,89212_VA
 • Sepúlveda, Sofía E., et al. “Enfermedad inflamatoria intestinal: Una mirada inmunológica.” Revista médica de Chile 136.3 (2008): 367-375.
 • Meza-Lucas, Antonio, and Francisco Aguilar Rebolledo. “Teniasis humana por Taenia solium.” Revista Mexicana de Patología Clínica y Medicina de Laboratorio 49.2 (2002): 92-99.
 • Sáez, Marta Lázaro, Rógger Álvaro Bendezú García, and Marina Torres Almendros. “Enfermedad celiaca.” SESIONES HOSPITALARIAS 2011-2012 COMPLEJO HOSPITALARIO TORRECÁRDENAS (2010): 53.
 • Baños, N. D., Pelayo, M. P. M., Baños, P. D., & Vázquez, F. A. R. (1998). Gastroenteritis Parasitaria. Patogenia y signos clínicos. Bovis, (79), 43-59.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.