Синдром нічного харчування: що це таке?

22 Травня, 2020
Люди, у яких є синдром нічного харчування, зазвичай не снідають і часто дуже сильно хочуть їсти між вечерею і сном. Вони також можуть страждати від безсоння. Дізнайтеся більше про це далі!

Чи було у вас коли-небудь неймовірне відчуття голоду перед сном? Якщо так, то, можливо, ви знаєте, що таке синдром нічного харчування.

Люди з цим синдромом встають посеред ночі, щоб поїсти. Вони часто їдять у цей час, бо прокидаються з нестримним бажанням їсти.

Однак це трапляється лише вночі. Протягом дня у цих людей немає апетиту, або вони просто не їдять, оскільки дотримуються суворої дієти.

Людей, які їдять вночі, не мало. Нічне харчування є насправді досить поширеним. Близько 1 зі 100 людей мають сильне бажання їсти вночі.

Що таке нічне харчування?

Нічне харчування під час запою є серйозною проблемою, і для нього є характерними такі риси:

 • Людина з’їдає велику кількість їжі, набагато більше, ніж за звичайних обставин.
 • У людини немає відчуття контролю, вона не може перестати їсти і контролювати себе під час запою.

Характеристика бажання їсти вночі

синдром нічного харчування

Чи чули ви про такі порушення харчування, як анорексія та булімія?

Однак вірити чи ні, нічне харчування зустрічається набагато частіше.

Люди з таким синдрому часто мають проблеми з контролем своїх емоцій і часто відчувають напади паніки, а також у них бувають:

 • Тривога
 • Депресія
 • Безсоння
 • Низька самооцінка

На думку деяких психологів, у людей, які мають постійне бажання їсти вночі, зазвичай виникають проблеми з вагою. Це відбувається через те, що вони їдять більшу частину їжі в години, коли потрібно спати.

Крім того, 20% людей, що страждають ожирінням, зізнаються, що відчувають себе набагато краще і задоволенішими, коли їдять вночі. До того ж більше ніж 75% з них здійснюють це бажання.

Однак, хоча цей стан набагато частіше зустрічається у людей з ожирінням та надмірною вагою, він може вплинути на будь-кого.

Симптоми синдрому нічного харчування

Симптоми цього стану чіткі і часто повторюються у тих, хто має порушення харчування. Як ми вже згадували вище, люди з синдромом нічного приймання їжі ледве їдять протягом дня або взагалі нічого не їдять. У них просто немає апетиту.

До того ж, ці люди зазвичай вранці більш енергійні, хоча їхня енергія згасає протягом дня. Крім того, у цих людей часто трапляються розлади сну.

Продукти, які вони споживають найчастіше, зазвичай містять вуглеводи, це можуть бути солодощі, тістечка, хліб, рис та макарони.

Люди, які мають бажання їсти вночі, як правило, знають, що у них є проблеми. Тому вони часто відчувають депресію і сором за себе. На жаль, стан погіршується, коли вони переживають стрес.

Поради щодо запобігання та лікування синдрому нічного харчування

порада лікаря

Лікар може допомогти вам з’ясувати точну причину ваших нездорових харчових звичок, а також допоможе вам боротися з ними.

Точні причини виникнення цього синдрому досі вивчаються, як і його лікування. Ми знаємо, що це не дуже хороша ідея розв’язувати проблему через зайву вагу. Це болісна тема для людей, які їдять вночі, вони це знають і відчувають провину за це.

Крім того, на відміну від інших харчових розладів, це не обов’язково стосується ваги або самопочуття. Тобто ці люди не обов’язково незадоволені своїм тілом (принаймні, це не їх головна турбота).

Саме тому пріоритетним є розуміння, звідки береться почуття тривоги, і чому люди намагаються заспокоїти його їжею. Тому рішення зазвичай вимагає багато дисциплінарного втручання фахівців у галузі психології, психіатрії та харчування.

З цієї причини наступна порада враховує кілька точок зору.

Харчова перспектива

 • Людям з синдромом нічного харчування потрібно дотримуватися правильної дієти і адаптувати її до свого стану.
 • Вони повинні займатися спортом не менше ніж 30 хвилин на день.
 • Відпочинок є важливим для здоров’я, як його кількість, так і якість. Ці люди повинні навчитися достатньо відпочивати.
 • Вони повинні зменшити стрес, витрачаючи час на те, що їм подобається. Соціальне життя та вільний час з близькими мають важливе значення для здоров’я.

Психологічна перспектива

Когнітивно-поведінкова терапія може допомогти людині, яка страждає синдромом нічного харчування, зрозуміти та поступово змінити свою поведінку. Це може допомогти їй організувати свої думки та керувати стресом та тривогою, пов’язаними з цим станом.

Висновок

Синдром нічного харчування зустрічається набагато частіше, ніж відомі анорексія та булімія.

Тому важливо встановити мультидисциплінарний підхід до розв’язання проблеми, зосередившись спочатку на зменшенні тривоги, що викликає нічне харчування.

Не соромтеся отримувати професійну допомогу, якщо думаєте, що багато їсте після споживання алкоголю, або якщо у вас високий рівень тривоги.

 • Errandonea, I. (2012). Obesidad y Trastornos de Alimentación. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(12)70294-8
 • Ellenberg, C., Verdi, B., Ayala, L., Ferri, C., Marcano, Y., & Vivas de Vega, J. (2006). Síndrome de comedor nocturno: un nuevo trastorno de la conducta alimentaria TT – The night eating syndrome: a new eating disorden. An. Venez. Nutr.
 • Silva, F. (2010). Trastornos del Ritmo Circadiano del Sueño: fisiopatología, clasificación y tratamientos. Universidad Católica de Chile.