3 корисні поради, якщо у вас цироз печінки

Хоча цироз печінки є хронічним захворюванням, є певні дії, які ви можете виконати, щоб поліпшити якість життя. Ось три корисні поради, якщо у вас цироз.
3 корисні поради, якщо у вас цироз печінки

Останнє оновлення: 09 жовтня, 2018

Цироз печінки – це хронічне, незворотне захворювання печінки, яке може вплинути на якість життя людини. Однак, дотримуючись наших порад, ви зможете впоратись із цим станом, і перенести його набагато легше.

Ця хвороба може виникнути, коли ви неодноразово перенавантажуєте печінку. Наприклад, якщо ви споживаєте багато алкоголю впродовж тривалого періоду часу або більшу частину свого життя, це пошкодить печінкові тканини, утворюючи так званий фіброз.

Фіброз урешті-решт призводить до цирозу. З плином часу печінка стає важкою і зменшується, але це можна покращити, якщо усунути причину. Однак цей стан не можна вилікувати повністю.

Поради, якщо у вас цироз печінки

Є певні речі, які потрібно зробити, якщо ви хочете поліпшити своє життя. Люди з цирозом можуть відчувати таке:

 • Затримка рідини
 • Проблеми з тромбами
 • Кровотеча у варикозному стравоході
 • Сексуальне безсилля
цироз печінки

1. Правильно харчуйтеся

Те, що ви їсте, відіграє важливу роль у тому, наскільки здоровою є ваша печінка. Тому розгляньмо кілька порад щодо цирозу, пов’язаного з неправильним харчуванням:

 • Не їжте великі страви. Замість цього їжте маленькими порціями щонайменше 5 разів на день.
 • Їжте різні продукти.
 • Пийте багато води; спробуйте пити щонайменше 8 склянок води на день.
 • Не споживайте ніяких алкогольних напоїв, навіть іноді.
 • Не їжте швидко, оскільки це перешкоджає правильному травленню.

2. Слідкуйте за тим, як часто ви ходите в туалет

Ще одна підказка під час цирозу – стежити за кишківником. Ви повинні спостерігати також за своїм сечовипусканням. Причиною є те, що цироз печінки може призвести до печінкової енцефалопатії, якщо токсини не видаляються з організму. Одним зі способів, як це відбувається, є часті походи в туалет.

Щоб організм працював добре, їжте багато фруктів і овочів. Ваш лікар може також порекомендувати проносні засоби, щоб переконатися, що ви ходите в туалет принаймні один раз на день.

Що стосується сечі, зверніть увагу, скільки разів в день ви ходите в туалет. Якщо ви не часте сечовипускання, у вас може виникнути затримка рідини. Лікар має перевірити вас на здуття живота, колір вашої сечі та зміну ваги.

3. Зверніть увагу на свою шкіру

лосьйон для шкіри

Проблеми зі шкірою є досить поширеними у людей з цирозом печінки. Таким чином, важливо дотримуватися порад для догляду за шкірою, якщо у вас цироз:

 • Зволожуйте шкіру двічі на день, один раз вранці і знову ввечері.
 • Пийте достатню кількість води, щоб зволожити себе зсередини.
 • Якщо ваша шкіра свербить, використовуйте заспокійливий лосьйон.
 • Не рекомендовано користуватися парфумами.
 • Не приймайте гарячий душ – краще теплий.
 • Використовуйте зубну щітку з м’якими щетинками, якщо у вас кровоточать ясна.

Інші аспекти, про які треба пам’ятати

Крім найважливіших порад щодо цирозу, про які ми говорили вище, вам варто також знати інші. Наприклад, якщо ви робите фізичні вправи, вони мають бути помірними. Люди з цирозом печінки швидко втомлюються. Також не робіть вправи на прес.

Попри фізичні зміни, які ви можете пережити, намагайтеся все ще гуляти, зустрічатися з друзями тощо. Можливо ви почнете ізолювати себе, але це погано. У такому випадку може допомогти хороший психолог.

Якщо цироз виникає вже в дорослому віці, зменшуйте ризик впасти настільки, наскільки це можливо. Ліки можуть зробити вас слабкими, тому носіть м’які туфлі, використовуйте гумовий килимок в душовій кабіні і подумайте про собаку.

Цироз печінки – це хвороба на все життя, але ці поради допоможуть вам впоратися з нею. Піклуйтеся про себе, не ізолюйте себе, і ви будете відчувати себе набагато краще. • Aceves-Martins Magaly. Cuidado nutricional de pacientes con cirrosis hepática. Nutr. Hosp.  [Internet]. 2014 .  29( 2 ): 246-258. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112014000200003&lng=es.  http://dx.doi.org/10.3305/nh.2014.29.2.7024.
 • Somi M, Rahimi A, Moshrefi B, Razaeifar P, Maghami J. Nutritional status and blood trace elements in cirrhotic patients. Hep Mon 2007; 7 (1): 27-32.
 • Fuhrman MP, Charney P, Mueller CM. Hepatic proteins and nutrition assessment. J Am Diet Assoc 2004; 104 (8): 1258-64.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.