4 цікаві факти про лімфатичну систему людини

Лімфатична система надзвичайно важлива для нашого здоров'я. Чи знаєте ви, які органи входять до неї або які хвороби її атакують?
4 цікаві факти про лімфатичну систему людини

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Лімфатична система – це невіддільна частина циркуляційної системи людини.

За своєю природою лімфатична система нагадує неймовірно складну мережу, адже вона складається із кровоносних судин, спеціалізованих тканин та внутрішніх органів.

До лімфатичної системи належать такі важливі органи, як селезінка. Функції цих внутрішніх органів є дуже важливими, адже вони виводять з організму токсини, відходи та інші шкідливі залишки.

Втім, лімфатична система виконує ще чимало незамінних для здоров’я функцій, про які ви могли не здогадуватися досі.

У цій статті ми детально розповімо про особливості лімфатичної системи людини. Ми розкажемо про її будову та основні функції, а також навчимо вас правильно доглядати за цією системою, щоб вона могла виконувати всі покладені на неї завдання належним чином.

1. Лімфатична система та лімфа

Основною функцією лімфатичної системи людини є виведення з організму зайвих речовин, зокрема відходів та мертвих клітин. Окрім детоксикації організму лімфатична система виконує ще одну неймовірно важливу функцію: вона посилює захисні реакції організму на віруси та зміцнює імунітет.

Ці корисні функції неможливо було б виконати без лімфи. Лімфа – це рідина, яка активізує захисні механізми організму та зміцнює білі кров’яні тільця.

Лімфатична система також контролює концентрацію протеїну в організмі людини та регулює процес виділення молочного соку. Молочний сік – це лімфа білого кольору, яка виділяється з жовчі та стимулює утворення деяких амінокислот в організмі людини.

Як бачите, лімфатична система є значно складнішою та набагато важливішою, ніж ви могли уявити!

2. Органи, що входять до складу лімфатичної системи

органи лімфатичної системи

Ось один цікавий факт, про який ви точно не знали раніше: головний мозок сполучається з лімфатичною системою людини через пазухи. Саме тому лімфатичну систему й вважають складною мережею кровоносних судин, які простягаються практично по всьому організму.

Для того, щоб зрозуміти, як працює ця незамінна складова організму, необхідно знати, які саме органи до неї входять.

Кістковий мозок

Всім відомо, що кістковий мозок відповідає за вироблення всіх клітин в організмі людини. Серед них є й клітини лімфи та лімфоцити, які й складають лімфатичну систему.

Загрудинна залоза

загрудинна залоза входить до лімфатичної системи

Ми вже неодноразово розповідали на цьому сайті про особливості будови та функції загрудинної залози.

Цей невеликий орган також відіграє важливу роль та є невіддільною частиною лімфатичної системи людини. Загрудинна залоза відповідає за вироблення лімфоцитів – білих кров’яних тілець, без яких імунна система людини не могла б виконувати свої функції належним чином.

Селезінка

На жаль, чимало людей досі помилково вважають, що цей внутрішній орган не виконує особливих функцій. Насправді це зовсім не так, адже селезінка відіграє важливу роль у процесі фільтрації крові та прискорює виведення з організму хворих клітин та шкідливих відходів.

селезінка як складова лімфатичної системи

Лімфатичні вузли

На жаль, не всі люди володіють достатнім обсягом інформації про особливості будови лімфатичних вузлів. Все, що більшість з нас знає про цю частину тіла – це те, що у лімфатичних вузлах часто виникає запальний процес. До того ж, ці органи є неймовірно вразливими до ракових захворювань, зокрема хвороби Годжкіна (злоякісної гранульоми).

Втім, чи відомо вам що-небудь про основні функції лімфатичних вузлів?

 • За своєю природою лімфатичні вузли – це маленькі утворення, які розташовані у різних частинах тіла, зокрема під пахвами та у паховій промежині. Головним завданням лімфатичних вузлів є боротьба з хвороботворними мікробами та усунення інфекцій.

3. Захворювання лімфатичної системи

Першою ознакою розладів лімфатичної системи є запалення лімфатичних вузлів. Цей симптом дуже легко виявити, тому його вважають найпоширенішим та найвпізнаванішим показником розладів у роботі лімфатичної системи людини. Втім, є чимало інших ознак, за якими також можна впізнати захворювання лімфатичної системи.

Ось кілька з них:

Лімфедема

 • Ця проблема дуже часто турбує жінок, яким зробили мастектомію через рак молочної залози.
 • При лімфедемі відбувається надмірне накопичення лімфи. У результаті цього людина відчуває збільшення об’ємів тіла та помітний запальний процес у верхніх та нижніх кінцівках.

Аденопатія (збільшення лімфатичних вузлів)

збільшення лімфатичних вузлів
 • Аденопатія – це запалення лімфатичних вузлів. Зверніть увагу, що не завжди причиною аденопатії є ракове захворювання. Зовсім навпаки, найчастіше до запалення лімфовузлів призводить ослаблення імунної системи людини.
 • Дуже часто аденопатія виникає у результаті перенесених вірусних захворювань, зокрема корі та мононуклеозу.
 • Як ми вже згадували раніше, запалення лімфи часто асоціюється з хворобою Годжкіна. На щастя, це захворювання можна вилікувати, якщо вчасно його діагностувати та підібрати ефективну терапію.

Види лімфедем

Є два види набряків нижніх та верхніх кінцівок – лімфодинамічні та лімфостатичні.

Перший вид лімфедеми виникає у результаті звичайного розладу кровообігу, тоді як другий різновид є результатом лімфатичної недостатності, яка виникає у результаті підвищеного рівня білка в організмі людини.

Поради для догляду за лімфатичною системою

Як вам вже відомо, лімфатична система людини виконує дві основні функції:

1. Вона очищує організм людини від токсинів та шкідливих відходів.

2. Вона зміцнює імунітет, захищаючи організм від різноманітних вірусів та бактерій.

Саме з цих міркувань необхідно переглянути свої звички, якщо ви хочете покращити роботу лімфатичної системи. Таким чином ви зможете забезпечити правильне функціонування цілої мережі внутрішніх органів, лімфатичних вузлів та судин, які є незамінними для життя та здоров’я людини.

Ось кілька простих порад, які вам у цьому допоможуть:

 • Їжте свіжі продукти органічного походження.
 • Спробуйте знизити рівень впливу шкідливих факторів, які викликають стрес та хвилювання.
 • Спіть не менше 7-9 годин на добу.
 • Час від часу приймайте гарячу ванну для розслаблення м’язів тіла, після чого ополіскуйте тіло під холодним душем.
 • Регулярно займайтеся спортом. Зверніть увагу, що тренування повинні бути помірними, щоб не виснажити організм.
 • Пийте багато чистої води з лимоном.
 • Час від часу робіть масаж, спрямований на активізацію циркулювання лімфи в організмі.
 • Пийте трав’яні чаї з кропиви та алое вера, адже вони є неймовірно корисними для організму людини.
 • Практикуйте йогу.

Не забувайте, що лімфатична система потребує особливої уваги та регулярного догляду. За допомогою корисних звичок, зокрема правильного харчування та контролю над емоціями, ви зможете почуватися здоровою та щасливою людиною. Перевірте ці поради на власному досвіді, і ви неодмінно переконаєтеся в їхній ефективності.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.