6 шкідливих звичок, які небезпечніші за куріння

Погодьтеся, куріння часто викликає у людей відразу. Проте є інші шкідливі звички, які ми вважаємо абсолютно невинними (наприклад, недосипання), а насправді вони мають значно гірший вплив на здоров'я людини, ніж тютюнова залежність.
6 шкідливих звичок, які небезпечніші за куріння

Останнє оновлення: 14 січня, 2019

Усім відомо, що куріння – це небезпечна залежність, яка може викликати згубні зміни в організмі людини. Утім, є не менш шкідливі звички, негативний вплив яких ми часто недооцінюємо.

У цій статті ми розповімо про шкідливі звички, які є не менш небезпечними та згубними для здоров’я людини, аніж куріння.

Яку шкоду завдає куріння?

Для того, щоб ви розуміли, який вплив можуть мати на організм людини шкідливі звички, спочатку розгляньмо небезпечні наслідки, до яких може призвести куріння.

Куріння згубно впливає на всі внутрішні органи та системи людини, а ще ця звичка може призвести до розвитку цілої низки серйозних захворювань.

Згідно зі статистикою, 1 з 2 курців помирає від захворювання, до якого призвело зловживання тютюновими виробами.

Кожного року від куріння помирає значно більше людей, аніж від усіх цих причин, разом узятих:

 • Дорожньо-транспортні пригоди
 • Нелегальне вживання наркотиків
 • Вірус імунодефіциту людини
 • Вогнепальні поранення у результаті перестрілок
 • Зловживання алкогольними напоями.

Зверніть увагу, що чоловіки-курці живуть на 12 років менше, ніж ті, хто не мають цієї звички. Тим часом жінки, що зловживають тютюновими виробами, живуть у середньому на 11 років менше за тих жінок, які не курять.

Тому читайте далі і перевіряйте, чи маєте ви нижче наведені шкідливі звички.

Шкідливі звички, які є небезпечнішими за куріння

1. Зловживання солодкими газованими напоями

газовані напої - це шкідлива звичка

Газовані солодкі напої є дуже шкідливими для організму, адже вони містять велику кількість фруктозного кукурудзяного сиропу.

Саме цей компонент газованих напоїв є головним винуватцем появи ожиріння, діабету, серцевих захворювань та інших серйозних розладів.

Чи справді газовані напої завдають такої сильної шкоди здоров’ю? Вірте чи ні, але випиваючи всього одну банку такого напою на день, за один рік ви можете погладшати на цілих 7 кілограмів! До того ж, навіть така на перший погляд невелика доза напою збільшує ризик розвитку діабету аж на 85%.

Насправді газовані напої є значно небезпечнішими за куріння, адже індустрія, що займається їхнім виготовленням (прибуток якої щорічно становить кілька мільйонів доларів), пропагує ці напої як продукт для всієї сім’ї.

Тоді як курці – це зазвичай дорослі люди, оскільки цигарки не продають неповнолітнім, залежними від солодкої води є й маленькі діти та підлітки, бо цей напій вони спокійно можуть придбати без дозволу та відома батьків.

2. Недостатня або надто велика кількість сну

Коли мова йде про достатню кількість нічного відпочинку для організму людини, вчені сходяться на думці, що спати потрібно 7-9 годин на добу.

Дослідження, які були проведені на базі Центру з контролю та профілактики захворювань (США), довели, що менш як 6 годин та більш як 10 годин сну на добу можуть призвести до розвитку таких серйозних захворювань:

 • Захворювання серцево-судинної системи
 • Діабет
 • Ожиріння
 • Депресія

Також вчені не рекомендують зловживати відкладанням сигналу будильника на кілька хвилин вранці, адже перерваний сон не тільки не приносить користі, а й відверто шкодить здоров’ю.

Повірте, що полежавши у ліжку ще 5, 10, чи 15 хвилин після сигналу будильника, ви прокинетеся ще більше втомленими, аніж якби встали одразу після першого дзвінка.

3. Сидячий спосіб життя

багато сидіти шкідливо

Якщо ви належите до тих людей, які після восьмигодинного перебування у сидячому положенні в офісі, приходять додому та вмощуються перед телевізором, ваше життя може бути під загрозою!

Згідно з дослідженням, результати якого були оприлюднені в Архівах внутрішньої медицини, дорослі люди, які проводять у сидячому положенні понад 11 годин на день, мають на 40% більше шансів померти на 3 роки раніше, ніж ті, хто сидить не довше 4 годин на день.

Тривале перебування у сидячому положенні збільшує ризик розвитку таких захворювань:

 • Діабет
 • Рак
 • Розлади серцево-судинної системи

Зверніть увагу, що ризик захворіти не зменшується навіть за тієї умови, якщо ви активно займаєтеся спортом, саме тому ми наполегливо рекомендуємо більше рухатися та менше сидіти за комп’ютером.

4. Зловживання кавою

Звісно, немає нічого кращого, аніж розпочати новий день за чашечкою ароматної свіжозвареної кави. Проте якщо ви випиваєте більше ніж 4 чашки цього напою на день, то збільшуєте ризик померти передчасно на 56%!

Медичний експеримент, який проводили у 1979-1998 роках, був покликаний вивчити медичні та особисті дані близько 40 000 людей. За ці 17 років померли 2500 учасників дослідження.

Попри те, що причиною смерті було не надмірне споживання кави, вчені виявили, що люди, які випивали більшу кількість кави, частіше тягнулися за цигаркою. Майже всі померлі учасники мали захворювання серця або легенів.

Кава є джерелом кофеїну – наркотику, який стимулює виділення адреналіну, збільшує артеріальний тиск та сповільнює активність дії інсуліну, тому з нею потрібно бути вкрай обережними.

5. Перехрещення ніг у сидячому положенні

шкідливі звички, що погіршують кровообіг

На перший погляд ця звичка може видатися цілковито невинною. Але насправді регулярне перехрещення ніг під час сидіння може призвести до погіршення кровообігу та утворення тромбів. У результаті підвищується ризик розвитку таких захворювань:

 • Варикозні вени
 • Підвищений артеріальний тиск
 • Тромбоз
 • Напруження в області стегон
 • Проблеми з поставою

6. Неправильне харчування

Раціон, у якому переважають  страви з високим вмістом консервантів або фаст-фуд , має не менш згубний вплив на організм людини, ніж алкогольна, тютюнова та наркотична залежності. Про це свідчать дані Глобальної групи експертів з сільського господарства та промислових систем в інтересах харчування (GLOPAN).

Поки від тютюнової залежності страждають далеко не всі люди, неправильне харчування є проблемою цілих націй, що й призводить до погіршення демографічної ситуації та занепаду економіки у багатьох світових державах.

Зверніть увагу, що незбалансований раціон може призвести до таких захворювань:

 • Діабет 2-го типу
 • Ішемічна хвороба серця
 • Рак
 • Гіпертонія
 • Анемія
 • Інші серйозні розлади у роботі внутрішніх органів та систем.


 • Becoña, E., & Vézquez, F. L. (1997). La evaluación de la conducta de fumar. Psicologia Conductual.
 • Dussaillant, C., Echeverría, G., Villarroel, L., Marin, P. P., & Rigotti, A. (2015). Una alimentación poco saludable se asocia a mayor prevalencia de síndrome metabólico en la población adulta chilena: Estudio de corte transversal en la Encuesta Nacional de Salud 2009-2010. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2015.32.5.9657
 • Ruvalcaba, C. G., Tucker, K. L., Morita, K., Qiao, N., Hannan, M. T., Cupples, L. A., & Kiel, D. P. (2009). Consumo de refrescos y riesgo de obesidad en adolescentes de Guadalajara, México. Boletín Médico Del Hopital Infantil de México.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.