8 порад, щоб навчитися самоконтролю

Що б ви обрали: яблуко чи шоколадний торт? Хоча самоконтроль буває важко практикувати, він надзвичайно важливий для досягнення довгострокових цілей. 
8 порад, щоб навчитися самоконтролю

Останнє оновлення: 04 листопада, 2018

Самоконтроль – це механізм, якого людина вчиться, коли їй доводиться чекати на щось бажане. Усі ми знаємо, що він є в кожного, але іноді сумніваємося, чи обмеження самоконтролю виправдовують себе.

Самоконтроль – це, мабуть, найважливіша психологічна звичка. Він потребує вміння досягнути правильного емоційного балансу, опиратися своїм імпульсам, а це дуже важливо для добробуту кожного.
Погляньмо на приклад. Є яблуко і є шоколадний торт. Хоча ви обіцяли собі не торкатися продуктів, яких не містить ваша дієта, тремтячими руками ви лізете до найсмачнішої страви в холодильнику…

Будьте відверті: у кожного траплялася схожа ситуація. Довгострокові цілі (наприклад, схуднення) часто вступають у конфлікт із бажанням відчути негайне задоволення (шоколадний торт).

Ми можемо взяти під контроль імпульси, які спонукають нас одразу ж отримувати бажане заради нетривалої радості. Якщо людина піддається своїм слабкостям, вона не може досягати власних цілей, а її мотивація руйнується за одну швидку мить.

У цьому полягає секрет безлічі життєвих ситуацій.

 

два слони та хлопчик на одноколісному велосипеді

Чому ми втрачаємо контроль?

Можливо, ви вже твердо пообіцяли собі скинути зайві кілограми, але в результаті все закінчується перемогою спокуси.

У чому причина?

В організмі людини є дві “психологічні системи”, які впливають на здатність до самоконтролю: система імпульсів і система рефлексів.

  • Система імпульсів відстежує зміни в навколишньому середовищі. Вона реагує на стимули або елементи, які гарантують людині задоволення (наприклад, шоколадний торт). Це одна з причин, чому не варто ходити за покупками, коли ви голодні. Сила цих імпульсів не завжди однакова. Крім того, вона відрізняється в кожної людини. Усе залежить від численних обставин і схильностей.
  • Система рефлексів планує наслідки поведінки людини та впливає на них. Саме вона говорить нам, що неважливо, наскільки смачний цей торт, його споживання матиме певні наслідки.

Коли людина думає про те, що вона збирається зробити, це вимагає багато ресурсів і уміння керувати собою. Це непросто, але воно варте того. Якщо вам вдасться навчити себе розумно керувати власними бажаннями, тоді певні дії, як-от похід у спортзал, стануть звичкою. У вас не виникатиме внутрішніх протиріч, поки ви ліниво лежите на дивані.

 

як навчитися самоконтролю?

Відкладене задоволення й успіх у житті

Найкращий приклад того, чому важливо вміти відкладати задоволення й зазнавати розчарування, можна знайти в дитинстві.

Усім добре відомо, що дитині складно опиратися своєму бажанню побавитися з м’ячем або з’їсти зефір, якщо він заборонений чи знаходиться просто перед нею і ніхто не дивитися (хоча навіть, якщо б малеча знала, що дорослі все бачать, вона б з’їла солодке).

Дослідження Мішеля довело, що відкладене задоволення полягає в контролі за раптовим імпульсом з’їсти одну зефірку, щоб отримати наступну. 
Завдяки цьому тесту психолог зумів встановити взаємозв’язок між самоконтролем й успіхом у житті. За його результатами, вміння контролювати себе не лише дуже корисне, а й ключове для успішного розвитку людини.

8 порад, щоб навчитися самоконтролю

Хоча вміння контролювати себе не є вродженим, його можна розвинути. Це особливо корисно у випадках, коли хтось вирішує кинути палити, хоче схуднути або підготуватись до марафону.

Ось 8 порад, які допоможуть покращити самоконтроль:

  1. Беріть до уваги ризики та негативні наслідки певної поведінки. Створіть для себе низку закономірностей, як-от “якщо…тоді…”. Тоді ви не зіб’єтеся з визначеного шляху.
  2. Зробіть свою особисту обіцянку значимішою, розказавши про власні цілі та план дій іншим.
  3. Перетворіть свої цілі в покрокові інструкції або завдання, які потрібно виконати.
  4. Радійте маленьким успіхам і святкуйте досягнуті цілі.
  5. Старайтеся змінити свої імпульси, установивши асоціації між зовнішніми чинниками та бажаннями.
  6. Тренуйте свою пам’ять, щоб ніколи не забувати про поставлені цілі.
  7. Думайте про ситуації, які можуть перешкодити вам досягнути бажане.
  8. Робіть паузи та перерви, щоб відновити свої моральні сили й мотивацію.

Шлях до самоконтролю, безумовно, потребує вміння керувати своїми бажаннями та покладатися на власні сильні сторони.

Щоразу, коли ви натикаєтеся на вибір між раптовою примхою та довгостроковою ціллю, можна уявляти собі, як системи рефлексів та імпульсів борються між собою.

Хто з них заслуговує на те, щоб виграти битву?


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.