Аденоми гіпофіза: причини та симптоми

Аденоми гіпофіза здебільшого доброякісні та повільно зростають. Ви можете їх визначити, оскільки вони залишаються всередині гіпофіза або в прилеглих до нього тканинах.
Аденоми гіпофіза: причини та симптоми

Останнє оновлення: 19 квітня, 2020

Аденоми гіпофіза – це аномальні розростання клітин всередині гіпофіза. Вони прикріплюються до гіпоталамуса низкою нервів і судин.

Лікарі можуть їх ідентифікувати, оскільки вони або залишаються всередині залози або в її сусідніх тканинах. Саме тому вони не поширюються на інші частини тіла.

Деякі аденоми гіпофіза можуть змусити гіпофіз виробляти надлишки гормонів. Однак інші навпаки змушують залози виробляти дуже мало гормонів.

Види аденоми гіпофіза

види аденоми гіпофіза
Гормони, що виробляються гіпофізом, регулюють дуже важливі функції у вашому організмі. Ці функції пов’язані з розвитком, обміном речовин, реакцією на стрес і роботою статевих органів через щитоподібну залозу. Вони також допомагають з наднирниками, яєчниками, яєчками.

Гіпофіз «живе» всередині центральної нервової системи і регулює багато основних функцій нашого організму.

Причини аденоми гіпофіза невідомі. Однак деякі з них спадкові. Таким чином, їх класифікують відповідно до їх функціональності:

 • Функціональні пухлини – це ті, які виробляють занадто багато гормонів і тому можуть викликати різні проблеми в організмі. Отже, симптоми змінюються залежно від ураженого гормону.
 • Нефункціональні пухлини не виробляють гормони. Отже, будь-які симптоми безпосередньо пов’язані з їх ростом.

Що викликає аденоми гіпофіза?

Пухлини гіпофіза часто не мають однозначної причини. Вони часто залишаються недіагностованими, оскільки їх симптоми схожі на симптоми багатьох інших захворювань, які частіше зустрічаються.

Ось деякі захворювання, пов’язані з аномальним рівнем гормонів:

 • Синдром Кушинга: пацієнти мають скупчення жиру на обличчі, спині та грудях, однак у них часто худнуть руки та ноги.
 • Акромегалія: це захворювання, при якому руки, ноги та обличчя більше за норму.
 • Статеві гормони в гіпофізі впливають на естроген і тестостерон. Це може призвести до вироблення молока у жінок, навіть якщо вони не вагітні і не годують груддю. Також може знизитися лібідо.

Симптоми функціональних аденом гіпофіза

функціональні аденоми гіпофіза
Функціональні аденоми можуть спричиняти гормональну перебудову в організмі залежно від місця розташування.

Симптоми функціональних аденом залежать від специфічного гормону, який виробляється в надлишку. Деякими з цих гормонів можуть бути:

Пролактин

Надлишок цього гормону спричиняє зміни менструального циклу, приплив грудного молока без годування груддю, імпотенцію у чоловіків, головний біль і втрату зору.

Кортикотропіновий гормон

Коли забагато гормону кортикотропіну, проявляються такі симптоми, як набирання ваги. Також можуть бути грудочки або фіолетові прожилки на шкірі шиї, крихкість кісток або перепади настрою. Можливі нерегулярні менструації.

Гормон росту

Підвищений рівень гормону росту може викликати такі симптоми, як надмірний ріст тіла або оніміння рук і пальців. Також можуть бути біль у суглобах і головний біль.

Тиреотропний гормон (ТТГ)

Надлишок ТТГ призведе до таких симптомів, як нерегулярне серцебиття, тремор, втрата ваги, утруднений сон і пітливість.

Симптоми нефункціональної аденоми

Ці типи новоутворень породжують ускладнення через їх зростання, не зачіпаючи жодної функціональної зони. Вони або чинять тиск на гіпофіз, або просто пошкоджують його.

Аденоми гіпофіза також заважають залозі виділяти належний рівень гормонів. Наприклад, коли рівень певного гормону занадто низький, залоза або орган, контрольований цим гормоном, не працюватимуть належним чином.

Найпоширенішими симптомами нефункціональної аденоми є такі:

 • головний біль і втрата зору.
 • втрата волосся на тілі
 • рідкі або відсутні менструальні періоди
 • у чоловіків може спостерігатися втрата волосся на обличчі, імпотенція та ріст тканини молочної залози
 • знижене лібідо
 • повільний ріст і статевий розвиток у дітей

Лікування аденоми гіпофіза

Загалом є кілька варіантів лікування аденоми гіпофіза. Вони передбачають видалення пухлини, контроль її росту та / або лікування рівня гормонів. • Rojas, D. (2017). MANEJO DE LOS TUMORES DE HIPÓFISIS. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/j.rmclc.2017.01.008

 • Witte, F. (2005). Trastornos de la hipófisis. In Mente y cerebro. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004

 • Nieman, L., & Swearingen, B. (2010). Síndrome De Cushing Y Enfermedad De Cushing. Bioscientifica.

 • García-Guzmán B, Portocarrero-Ortiz L, Dorantes-Argandar AA, Mercado M. HEREDITARY PITUITARY TUMOR SYNDROMES: GENETIC AND CLINICAL ASPECTS. Rev Invest Clin. 2020;72(1):8-18. doi:10.24875/RIC.19003186

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.