Вплив гормонів на зміни ваги та процеси в організмі

Багато людей навіть не здогадуються про вплив гормонів свою вагу, здоров'я та самопочуття. Утім насправді ці біологічно активні хімічні речовини регулюють безліч процесів та є надзвичайно важливими для нормальної роботи організму. Докладніше в нашій статті.
Вплив гормонів на зміни ваги та процеси в організмі

Останнє оновлення: 25 березня, 2019

Щоб стимулювати вироблення гормону росту та сприяти перетворенню жиру на енергію, надзвичайно важливо спати по 8 годин на день. Спорт, звісно, суттєво впливає на схуднення, але тільки його недостатньо.

Харчові звички тісно пов’язані з контролем над вагою. Утім не це єдиний чинник, через який людина може набирати або скидати кілограми. Насправді гормони також відіграють вагому роль.

Деякі гормони відповідають за важливі функції організму, зокрема метаболізм, апетит, травлення й інші процеси, пов’язані з вагою.

Саме тому дисбаланс гормонів може призвести до розвитку ожиріння. Якщо у вас виникла така проблема, неодмінно проконсультуйтеся з фахівцем, адже в окремих випадках все навпаки – гормональний збій стається через зайву вагу. Фахівець огляне вас і допоможе визначити реальний стан здоров’я та дати поради.

Оскільки вплив гормонів на здоров’я настільки значний, далі ми розповімо про найважливіші з них і розкажемо про їх взаємозв’язок із вагою.

Вплив гормонів і контроль над вагою: лептин

вплив гормонів на вагу

Цей гормон виділяють жирові клітини. Він надсилає в мозок сигнал про те, що організм уже має достатньо енергії й потрібно перестати споживати калорії.

Саме тому він відомий як “супресор апетиту”.  Правильний баланс лептину в організмі надзвичайно важливий для нормальної ваги.

Проблема в тому, що надлишок жиру призводить до надмірного підвищення рівня цього гормону. У результаті мозок перестає нормально реагувати на сигнали гормону.

Щоб цього не сталося, потрібно їсти більше фруктів, овочів й інших продуктів, багатих на антиоксиданти.

Інсулін

Інсулін – це, мабуть, один із найвідоміших гормонів. Про нього в основному говорять, коли йдеться про діабет.

Річ у тім, що він контролює рівень цукру в крові.

Проте, окрім цієї важливої функції, інсулін відіграє важливу роль в обміні поживних речовин. Він збільшує споживання енергії, що впливає на вагу та загальне самопочуття людини.

Саме тому, коли в людини порушується вироблення інсуліну, цукор починає накопичуватися у вигляді жиру, і буває дуже складно схуднути.

Кортизол

вплив гормонів на організм

Кортизол відомий як гормон стресу. Він пов’язаний із підвищенням накопичення черевного жиру.

Він контролює запаси жиру в організмі, рівень цукру та метаболізм. Крім того, кортизол відіграє важливу роль у регулюванні кров’яного тиску.

Коли цей гормон виробляється в надлишку, виникає низка негативних реакцій, які суттєво погіршують роботу організму. Саме тому важливо стежити за своїм емоційним здоров’ям, частіше розслаблятися й уникати непотрібного стресу.

Естрогени й андрогени

Естрогени –це група переважно жіночих гормонів, а от андрогени – чоловічих.

Обидва типи гормонів впливають на розподілення жиру в організмі. Це пояснює зміни ваги, які відбуваються залежно від вашої активності на кожному етапі життя.

Наприклад, у жінок репродуктивного віку жир накопичується в нижній частині організму. Проте під час менопаузи жирові відкладення починають інтенсивніше утворюватися на животі.

Гормон росту

вплив гормонів на людину

Якщо ви хочете швидше та легше позбутися зайвих кілограмів, зверніть увагу на вплив гормонів росту на організм. Вони взаємодіють із жировими клітинами та допомагають перетворювати їх на енергію.

Щоб стимулювати гормон росту, потрібно виконувати інтенсивні фізичні навантаження й спати щонайменше по 8 годин щоночі.

Епінефрин (Адреналін)

Цей гормон пришвидшує серцебиття та призводить до звуження кровоносних судин. Він допомагає людині краще справлятися зі стресовими ситуаціями та мобілізує її ресурси.

Крім того, адреналін тісно пов’язаний із перетворенням жиру на енергію.

Він стримує апетит і запобігає накопиченню черевного жиру, що надзвичайно важливо для запобігання ожирінню.

Найкращий спосіб стимулювати вироблення адреналіну й підтримувати його баланс – регулярні заняття спортом.

Адипонектин

Адипонектин – це гормон, який складається із жирової тканини. Він впливає на спалення глюкози та жирних кислот.

Крім того, адипонектин підвищує здатність м’язів отримувати енергію з вуглеводів. Він також пришвидшує розщеплення жирів в організмі й контролює апетит.

Щоб збалансувати рівень цього гормону, рекомендують займатися спортом і споживати більше мононенасичених жирів.

Іризин

вплив гормонів на тіло

Іризин – це гормон, який виробляється під час фізичної активності. Його основна функція полягає в ефективнішому спаленні калорій, зокрема після занять спортом.

Він потрапляє через кров до білої жирової тканини (“шкідливого жиру”) і перетворює її на буру жирову тканину (“корисний жир”).

Холецистокінін

Цей гормон відповідає за контроль над апетитом. Він контролює споживання калорій і допомагає регулювати вагу й уникнути переїдання.

При виробленні цього гормону вам менше хотітиметься їсти. Він також збільшує час, протягом якого ви почуватиметеся ситими після прийому їжі.

Як ви вже зрозуміли, заняття спортом і гормональний баланс відіграють важливу роль у контролі над вагою.

На жаль, ми не завжди розуміємо, коли ситуація виходить з-під контролю й починається збій. Тому не забувайте дотримуватися правильних звичок і регулярно ходити на огляд до лікаря. Це вбереже вас від гормонального дисбалансу.  • Universidad Mayor de San Simón. Facultad de Ciencias Médicas., M., & Carvajal Garcés, C. F. (2010). OBESIDAD Y RESISTENCIA A LA LEPTINA. Gaceta Médica Boliviana. https://doi.org/10.1016/j.jamcollsurg.2004.07.014
  • Almanza-Pérez, J. C., Blancas-Flores, G., García-Macedo, R., Alarcón-Aguilar, F. J., & Cruz, M. (2008). Leptina y su relación con la obesidad y la diabetes mellitus tipo 2. Gaceta Medica de Mexico. https://doi.org/10.1016/j.phpro.2012.05.036
  • Vasquez-Machado, M., & Ulate-Montero, G. (2010). Regulación del peso corporal y del apetito. Acta Médica Costarricense.
  • Fernando Carrasco, N., José Eduardo Galgani, F., & Marcela Reyes, J. (2013). Síndrome de resistencia a la insulina. estudio y manejo. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(13)70230-X

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.