Чому бородавки кровоточать та як їх лікувати

Бородавки є заразними ураженнями, оскільки їхня поява спричинена одним із підтипів вірусу папіломи людини. Чи знаєте ви, чому бородавки кровоточать?
Чому бородавки кровоточать та як їх лікувати

Останнє оновлення: 04 листопада, 2020

Бородавки – це ураження шкіри, викликані вірусом папіломи людини. Часто їхня поява немає симптомів, і зазвичай вони викликають лише естетичні проблеми. Однак іноді бородавки кровоточать або спричиняють біль.

Хоча це трапляється рідко, експерти, як правило, рекомендують шукати лікування, щоб прискорити процес одужання. Оскільки бородавки вражають кілька шарів шкіри, їх буває важко видалити. Крім того, вони заразні і можуть поширюватися на різні частини тіла.

Симптоми бородавок

Гулі грубої фактури – головний симптом бородавок. Крім цього, вони зазвичай не доставляють дискомфорту. Лише в деяких випадках клінічні прояви включають:

 • Свербіж
 • Щільність або відчуття тиску
 • Біль, особливо якщо бородавка розташована на підошві стопи
 • Кровотеча
бородавки на руках

Бородавки – це невеликі нерівності шкіри з грубою текстурою, які можна побачити неозброєним оком.

Причини появи бородавок

Вірус папіломи людини (ВПЛ), який налічує близько 100 різних типів, викликає появу бородавок. Кожен серотип визначає місце ураження на тілі: руки, обличчя, шия, пахви, стопи, статеві органи тощо. У багатьох випадках бородавки зникають самостійно, без необхідності лікування.

Вірус здатний проникати в шкіру через рани. Як тільки це трапляється, це спричинює надмірний і швидкий ріст клітин. Зовнішній шар шкіри стає твердим і товстим, що спричиняє нерівність.

Американська академія дерматології підтверджує, що вірус поширюється шляхом прямого контакту з раною або після спільного використання предметів особистого користування, таких як рушники або бритви.

Чому бородавки кровоточать

Бородавки мають власне кровопостачання. Таким чином, вони сильно кровоточать, якщо ви намагаєтеся їх усунути за допомогою невідповідних процедур. Зокрема, вони містять шкірні грудки, переплетені судинними петлями.

За допомогою дерматоскопа медичні працівники можуть побачити звивисті капіляри, які утворюють червоний крапковий малюнок на макроскопії, характерний для ураження. Бородавки також мають особливі нервові закінчення, саме тому ви можете відчувати біль, коли обробляєте їх.

Види бородавок

Не всі бородавки однакові. Їх часто класифікують відповідно до тієї частини тіла, де вони з’являються. Крім того, їхні характеристики та симптоми можуть відрізнятися. Які ж з них найпоширеніші?

Бородавки на підошві

Ці бородавки часто приймають за мозоль. Вони більші за інші види, оскільки підошва стопи повинна підтримувати всю вагу тіла. Вони ростуть не зовні, а всередину, коли ви йдете або стоїте. Крім того, вони найскладніші у лікуванні через своє розташування.

Тверді бородавки

Зазвичай вони розташовуються на обличчі, тильній стороні кистей або на щоках. Це тверді грубі нарости, які є лускатими на дотик. Як зазначається у дослідженні Єгипетської громадської організації з охорони здоров’я, це один з найпоширеніших варіантів бородавок у дітей, із поширеністю 49%.

Плоскі бородавки

Ці бородавки – це невеликі горбки. У них немає пігментів. Натомість вони мають таке ж забарвлення, як і навколишня шкіра. Крім того, вони зазвичай розташовані на обличчі, переважно на лобі, щоках, кистях та передпліччі.

Генітальні бородавки

Деякі штами вірусу папіломи людини (ВПЛ) викликають появу бородавок в області статевих органів, включаючи піхву, пеніс та задній прохід. Насправді цей вірус є найпоширенішим венеричним захворюванням (ЗПСШ).

Фактори ризику

У деяких людей частіше виникають бородавки. Насправді, оскільки вони спричинені вірусами, зручно оцінювати імунну систему людини, щоб переконатися, що вона не порушена. Фактори ризику включають:

 • Люди, які обробляють або працюють зі сирим м’ясом, наприклад у м’ясних магазинах чи на бійнях.
 • Діти або підлітки, які користуються громадським душем після занять спортом або в басейнах.
 • Люди, у яких є родич з бородавками.
 • Люди, які страждають імунодефіцитом. Ті, у кого були трансплантації органів, або такі захворювання, як СНІД.
 • Люди з атопічними захворюваннями.
бородавки кровоточать

Бородавки кровоточать, якщо їх неправильно лікувати або поранити. Тому важливо сходити до професійного дерматолога.

Варіанти лікування бородавок

Якщо бородавки кровоточать, потрібно якомога швидше втрутитися, щоб уникнути ускладнень. Насправді, навіть якщо вони не кровоточать, деякі хочуть швидше видалити їх, оскільки їх турбує непривабливий вигляд. Ось деякі процедури, які можуть виявитися корисними:

 • Кріохірургія. Застосування рідкого азоту або твердого вуглекислого газу (також його називають сухим льодом) для заморожування тканин. Хоча ця процедура викликає легкий біль, вона є однією з найефективніших для видалення бородавок. Для цього потрібно пройти декілька сеансів у дерматолога, раз на тиждень.
 • Місцеві ліки. Спеціальні ліки зі складом на основі кислоти, які повільно спалюють бородавку. Застосовувати засіб потрібно щодня, що може спричинити легке подразнення шкіри.
 • Електрокоагуляція. Після неї часто залишаються рубці.
 • Хірургічне видалення. Воно не є дуже популярним через низьку ефективність та ризик поширення вірусів. Також воно має високий відсоток рецидивів.
 • Лазер. Хоча він ефективний, але трохи болісний і може залишити шрами.

Як діяти, якщо бородавки кровоточать

Коли бородавки кровоточать, найкраще звернутися до дерматолога для правильного лікування. Спроба виправити це вдома може призвести до ускладнень та пошкодження шкіри. Отже, без своєчасного втручання важко позбутися цієї надзвичайно заразної проблеми. • Al Aboud AM, Nigam PK. Wart (Plantar, Verruca Vulgaris, Verrucae) [Updated 2020 Jun 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan
 • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Warts: Overview. [Updated 2019 Nov 7]
 • Liu J, Li H, Yang F, et al. Epidemiology and Clinical Profile of Cutaneous Warts in Chinese College Students: A Cross-Sectional and Follow-Up Study. Sci Rep. 2018;8(1):15450. Published 2018 Oct 18. doi:10.1038/s41598-018-33511-x
 • Essa N, Saleh MA, Mostafa RM, Taha EA, Ismail TA. Prevalence and factors associated with warts in primary school children in Tema District, Sohag Governorate, Egypt. J Egypt Public Health Assoc. 2019;94(1):6. doi:10.1186/s42506-018-0007-0

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.