Чому комарі мене кусають, а інших ні?

Хоча в народі люблять казати, що комарі кусають тих, у кого солодша кров, але дослідження показують, що насправді на вподобання комах впливає генетичний фактор.
Чому комарі мене кусають, а інших ні?

Останнє оновлення: 25 жовтня, 2018

Чи ставили ви коли-небудь собі питання: “Чому я постійно мушу бути насторожі і боятися комарів? Що ж в мені такого особливого, що комарі настільки ласі до мене? Чому кусають і в парку, і уві сні? Що можна зробити, щоб руки і ноги не були вкриті тими укусами?”

Якщо такі питання виникають, тоді рекомендуємо прочитати цю статтю і довідатися деякі нові й цікаві факти.

Як живуть комарі?

Ці комахи живляться кров’ю тварин та людей. День у них проходить дуже насичено, але важливо відзначити, що зазвичай комарі нападають на світанку та під вечір.

У цей час сонячне проміння більш розсіяне і надворі не так спекотно. Тож вони користаються нагодою і запасаються їжею.

Кусають нас самиці, оскільки саме їм потрібен білок, щоб відкладати яйця. Ось чому вони особливо активні в репродуктивний період. Личинки комарів можуть розвиватися будь-де у стоячій воді (у ставках, басейнах, озерах тощо).

Самці ж харчуються нектаром, соками рослин і фруктів.

комарі дівчина

Комарі доволі перебірливі, тож для вибору “правильних” жертв, які б задовольняли їхні потреби, вони ретельно оглядають та вивчають своє оточення.

Безсумнівно, всі ми неодноразово чули надокучливе дзижчання біля вух. Такі звуки означають, що комарі перевіряють, чи гідна ми для них страва.

І хоча існує декілька способів, щоб не стати закускою для комара (різноманітні засоби, мухобійки, ультразвукові прилади тощо), але якщо самиця дійсно захотіла вас скуштувати, то вона зробить все для цього!

Та крихітна комаха буде кружляти біля вас весь день, аж поки не отримає бажаного.

3-комар-укус

Чому ж комарі вибирають одних людей і байдуже ставляться до інших?

У всі часи це питання завжди було і залишається актуальним. Дехто вважає, що вони просто солодші за інших (це дуже популярна теорія), інші переконані, що це залежить від запаху шкіри (незалежно, чи це запах поту чи просто запах тіла).

Буває, що в одному приміщенні чи на одній території деяких людей буквально пожирають комахи, а в інших нема жодного укусу.

Безліч команд науковців намагалися докопатися до причини  та з’ясувати, чому все-таки ці комахи кусають одних людей і не зачіпають інших.

Дослідники з Ноттінгемського університету (Великобританія) та Університету Флориди (США) стверджують, що все залежить від генетики.

Вони продемонстрували, що є специфічний генетичний компонент, завдяки якому ви здаєтеся комарам більш чи менш привабливими.

4-чесання

Чому комарі вибирають певних людей?

Як же вони знають про нашу генетику? Фактично, через запах тіла. Деякі люди виділяють через шкіру запахи, які відштовхують комарів, відповідно ці особи менш цікаві комахам. Вироблення таких запахів, очевидно, контролює генетика.

Різний запах тіла може стати визначальним чинником, станете ви мішенню для укусів чи ні. У цих дослідженнях брали участь групи однояйцевих та різнояйцевих жінок-близнюків.

Першу групу ідентичних близнюків комарі кусали більше, ніж другу. Це означає, що причиною є генетика, оскільки ідентичні близнюки є більш генетично подібними.

Окрім того, додаткові дослідження визначили, що комарі полюбляють кусати людей, яким притаманні певні запахи.

Вагітні жінки часто стають жертвами малярійних комарів в Африці, а люди з більшою м’язовою масою чи жиром в цілому більш привабливі для мошок і комарів.

5-декілька-укусів

Інші теорії також пов’язані із запахом тіла, але пояснюються вуглекислим газом. Біля людей концентрується вуглекислий газ, оскільки ми виділяємо його під час кожного видиху.

Команда дослідників також заявила, що люди, на шкірі яких скупчується більше бактерій певного типу (зокрема стафілококи), більш вразливі до укусів комарів. Звідки беруться ці запахи? Ось звідки:

 • алкоголь
 • часник
 • цибуля
 • перець
 • нейлоновий одяг
 • парфуми
 • дезодоранти
6-комар

Ми вже розповідали про те, як досліджують нас комарі. Вони нас нюхають, щоб зрозуміти запах тіла, який хоча б частково пов’язаний з генетикою. Проте є ще один фактор! Наша температура.

Дослідження, яке опублікувала служба Бі-бі-сі (BBC), припускає, що у комарів тактика краща будь-якої військової стратегії. Якщо завдяки своєму вигляду, запаху та температурі ви стали об’єктом зацікавленості комарів, то вони уже не зіб’ються з обраного шляху.

Усе залежить від того, як далеко ці комахи знаходяться від своєї мішені. Температура тіла зазвичай сприймається на малій відстані і саме вона може спровокувати напад.

Як уникнути укусів комарів?

 • Спорожніть будь-які ємкості, де може збиратися стояча вода (горщики, іграшки, посуд тощо).
 • Не використовуйте ароматизоване мило, парфуми із сильним запахом, а також лак для волосся.
 • Дотримуйтеся особистої гігієни, щоб на тілі не було сильних запахів та поту.
 • Носіть одяг, який максимально прикриває тіло; намагайтеся не носити темного і яскравого вбрання.
 • Вимикайте світло в кімнаті, коли воно непотрібне.
 • Не відчиняйте ввечері (в сутінках) вікон.
 • Використовуйте москітні сітки для ліжка, вікон та дверей.
 • Застосовуйте крем та аерозолі проти комарів.


 • Fernández-Grandon, G. M., Gezan, S. A., Armour, J. A. L., Pickett, J. A., & Logan, J. G. (2015). Heritability of attractiveness to mosquitoes. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0122716
 • Van Breugel, F., Riffell, J., Fairhall, A., & Dickinson, M. H. (2015). Mosquitoes use vision to associate odor plumes with thermal targets. Current Biology. https://doi.org/10.1016/j.cub.2015.06.046
 • Mosquito bites. Clínica Mayo. (2018). Recuperado el 17 de marzo de 2020.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.