Чи правда, що потіння призводить до схуднення?

Деякі люди досі вважають, що потіння пов'язано з кількістю калорій, які ви спалюєте, але це не так. Ми пояснимо, чому ні.
Чи правда, що потіння призводить до схуднення?

Останнє оновлення: 07 листопада, 2018

Поширений міф говорить про те, що чим більше потіє ваш спортивний одяг, тим більше кілограмів ви втрачаєте. Однак це не так. Потіння та кількість калорій, які ви спалюєте, пов’язані також з фізичними вправами. Зрештою, якщо це не було б правдою, то люди, які не потіють, не втрачали б ані грама!

Тут ми відповімо на запитання: чи справді потіння дає струнку фігуру?

Потіння, втрата ваги та фізичні вправи

потіння і втрата ваги
Погляньмо, що відбувається в тренажерному залі або на тренуваннях. Коли тренування завершується, деякі люди просочуються потом, їм потрібен рушник і змінний одяг. З іншого боку, інші люди такі сухі, ніби вони й пальцем не поворухнули.

Перші втрачають більше ваги, ніж другі?

Це поширена думка. Однак попри те, що багато людей так вважають, це не означає, що це правда. Щоб визначити, чи потіння означає більше спалених калорій, з’ясуймо, що відбувається у вашому тілі під час тренування.

Вправи та тіло

Щоб охолодити вас, коли температура тіла стає занадто високою, ваше тіло має механізм, який ми називаємо потінням. В основному ви виділяєте воду через потові залози, розташовані у шкірі. Це знижує температуру тіла.

Кількість потових залоз визначається генами, і вони працюють по-різному у різних людей. Дослідження показали, що чим більше ви потієте, тим більше ви маєте потових залоз (середня кількість становить від 2 до 4 мільйонів у всьому тілі).

Жінки зазвичай мають більше залоз ніж чоловіки, але чоловічі потові залози активніші (на 50% більше). Крім того, вони мають інший склад організму: в організмі чоловіків більше води, а їхній піт кисліший. Причиною цього є гормональні відмінності.

Наприклад, спортсмени-жінки починають потіти за більшої температури та з глибших тканин організму. За однакових зусиль і температури чоловіки більше потіють. З іншого боку, жінки мають більше механізмів охолодження тіла (зокрема кровообіг).

потіння чоловіків
Саме тому, якщо ви подивитесь в тренажерному залі, то, швидше за все, побачите пітних чоловіків та жінок з почервонілою шкірою (особливо обличчям). Це відбувається тому, що капіляри на поверхні їхньої шкіри розширюються і віддають тепло.

Інтенсивність потіння також залежить від таких чинників:

 • погода (вологість і тепло викликають більше потіння)
 • споживання алкоголю або кави
 • куріння
 • їжа (гостра їжа збільшує температуру тіла)
 • вага і кількість жиру в організмі

Якщо я потію, я худну?

потіння чоловіків
Доведено, що люди з надмірною вагою потіють більше, ніж стрункі люди. Надлишок жиру в організмі збільшує температуру тіла, тому що діє як “пальто”. Коли докладаються зусилля та рух, ваше тіло потіє, щоб виділити тепло.

Це означає, що потіння не спалює калорії. Схуднення тісно пов’язане з іншими чинниками, такими як м’язова маса та жирова тканина. Це правда, що коли ви потієте, ви втрачаєте вагу, але ці втрачені кілограми складаються з води і мінералів, втрачених через піт. Інакше кажучи, ви не втрачаєте жир через потові залози.

Те, що ви втрачаєте, ви отримуєте назад, щойно п’єте воду або спортивні напої. Але ніколи не припиняйте зволоження до, під час і після тренувань.

Важливо уточнити, що потіння не збільшує спалювання калорій, тому якщо ви сильно потієте під час тренування, ви, можливо, спалите менше жиру, ніж людина, яка не має ані краплі поту.

Тож чому вправи сприяють схудненню?

Тренування або аеробна діяльність сприяє схудненню, але не через потіння під час тренувань.

Як відбувається схуднення?

Від інтенсивності вправ, які ви робите. Наприклад, біг упродовж 30 хвилин спалює 300 калорій, незалежно від того, наскільки ваша футболка просочується потом.

Не забувайте, що піт – це те, як ваше тіло підтримує стабільність температури. Це його функція, яка не допомагає вам схуднути, щоб добре виглядати в бікіні.

Якщо схуднення зводилося б винятково до потіння, усе, що вам потрібно було б зробити, це сидіти перед духовкою, піти у сауну або лежати на сонці в полудень. Але це не спрацьовує.

Які вправи спалюють жир?

Ми вже спростували цей міф про те, що потіння еквівалентне схудненню. Ми також сказали, що якщо ви хочете схуднути, то ви повинні вибрати вправи високої або середньої інтенсивності. Ми впевнені, що хочете дізнатись, які саме це вправи!

Тут ідеться про:

 • аеробні вправи
 • прогулянки пішки
 • біг
 • катання на лижах
 • плавання
 • їзда на велосипеді
 • танці
 • бокс
 • бойові мистецтва

Коли ви виконуєте будь-яку з цих вправ, ваші м’язи отримують енергію від жирових запасів, тим самим зменшуючи їх. Окрім належної дієти, вони допоможуть вам отримати бажані результати.

Пам’ятайте: неважливо, скільки ви потієте. Важливо, наскільки завзято ви тренуєтеся. • Hendricks AJ., Vaughn AR., Clark AK., Yosipovitch G., et al., Sweat mechanisms and dysfunctions in atopic dermatitis. J Dermatol Sci, 2018. 89 (2): 105-111.
 • Hodge BD., Sanvictores T., Brodell RT., Anatomy, skin sweat glands. StatPearls, 2020.
 • Takahagi S., Tanaka A., Hide M., Sweat allergy. Allergol Int, 2018. 67 (4): 435-441.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.