Дратівливе хропіння небезпечне для здоров’я

16 Січня, 2019
Хропіння - це дещо більше, ніж просто неприємний звук вночі, який не дає вам нормально спати. Якщо ваша половинка хропить, цілком можливо, що ви не знаєте, що робити, які засоби застосувати або як змусити його або її перевернутися, щоб зникли ці докучливі звуки, які заважають вам спати.

Ми зазвичай говоримо про хропіння чоловіків, але, чи знаєте ви, що апное уві сні також дуже поширене серед жінок? Це насправді трапляється дуже часто і є досить небезпечним. Не варто ігнорувати цей факт.

Є багато жінок, яким не поталанило і які побоюються турбувати партнера, який хропить, і в той же час усвідомлюють, що хропіння завжди призводить до відсутності спокою, дратівливості і головного болю вранці. Що ми можемо зробити, щоб звільнитися від докучливого хропіння і пов’язаних з ним страждань?

Хропіння в нашому повсякденному житті

Принаймні 20% всіх людей хроплять вночі. Як відомо, іноді це стає причиною сварок серед партнерів, особливо якщо один з них відмовляється визнати, що він або вона хропить або не надає значення цій проблемі, яка насправді є дуже неприємною.

Людина, яка голосно хропить щоночі, прокидається втомленою, часто відчуває головний біль, фізичний дискомфорт, дратівливість, стрес, підвищений кров’яний тиск… Усі ці симптоми мало-помалу можуть викликати набагато серйозніші хвороби, якщо не вжити відповідних заходів, і, перш за все, якщо ми відмовляємося визнати, що храп є ненормальним явищем, а не просто чимось, що “кожний робить щоночі”.

Ви знаєте, що викликає дратівливе хропіння?

що викликає хропіння
Хропіння є ознакою того, що щось відбувається в нашому організмі. Під час хропіння ми втрачаємо надлишок енергії, що безпосередньо впливає на наше повсякденне життя. Насправді, багато лікарів називають його”внутрішньою лихоманкою”, тобто вважають індикатором здоров’я.

  • Хропіння викликає звуження дихальних шляхів у легенях, в результаті чого входить менша кількість кисню і виникає таке явище як гіпоксія. Через нестачу повітря виникає вібрація, яка виробляє дратівливий звук. Якщо в якийсь момент не вистачає повітря, що надходить в легені, що власне й відбувається, коли ми припиняємо дихати на короткий проміжок часу, це призводить до появи так званого “апное уві сні“.
  • Як правило, причиною храпу є апное уві сні. Однак воно також може бути пов’язане з наявністю поліпів, анатомією носової перегородки чи піднебіння або навіть алергією. Якщо хропіння постійне, необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб отримати відповідний діагноз.
  • Апное уві сні не є чимось тривіальним. Варто пам’ятати, що легені припиняють прийом кисню і що мозок повинен наказати дихальним м’язам докласти додаткових зусиль, щоб отримати повітря, і саме тоді вириваються голосні й раптові звуки.
  • Зрештою, апное під час сну може стати хронічним і призвести до гіпертонії, серцевої недостатності, цукрового діабету 2 типу і навіть може бути причиною інсультів. Ніколи не слід забувати, що тіло, мозок і серце припиняють прийом кисню протягом декількох секунд. Це дуже серйозно.

Поради для зменшення хропіння вночі

як зменшити хропіння
По-перше, слід мати на увазі: храп є ознакою того, що щось не так з організмом. Хропіння щоночі після засинання – це не те ж саме, що протягом тижня через застуду або алергію чи під час дрімання посеред дня.

Проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви або ваш партнер хропить протягом тривалого часу. Якщо вам поставили діагноз апное під час сну, важливо виконувати всі прописані поради.

Отже, якщо хропіння незначне і спорадичне, вам потрібно застосувати на практиці кілька основних порад. Візьміть до уваги:

  • Завжди слідкуйте за своєю вагою, тим більше що ожиріння завжди викликає хропіння вночі.
  • Якщо ви курите, негайно киньте. Обструкція дихальних шляхів може бути наслідком впливу тютюну, як і кашель та поганий стан здоров’я.
  • Намагайтеся завжди спати на боці. Для цього ви можете покласти позаду тенісний м’яч. Таким чином, кожного разу, коли ви будете перевертатися на спину, ви відчуватимете незручну опуклість і знову повернетеся на бік.
  • Дотримуйтеся графіку споживання їжі і сну; це корисно для організму.
  • Підгримуйте рівень зволоження протягом всього дня. Пийте багато води і використовуйте звичайний фізіологічний розчин, якщо необхідно промити ніс. Слизова оболонка носа не буде сухою, і ви не будете хропіти.
  • Регулярно міняйте подушку. Іноді накопичення кліщів може викликати алергію або висихання дихальних шляхів. Це варто мати на увазі.

García Castillo, S., Hoyos Vázquez, M. del P. S., Coloma Navarro, R., Cruz Ruiz, J., Callejas González, F. J., Godoy Mayoral, R., … Rodríguez Montes, J. A. (2018). Obstructive sleep apnoea syndrome. Anales de Pediatria. https://doi.org/10.1016/j.anpedi.2017.07.004

Zhu, Y., Au, C. T., Leung, T. F., Wing, Y. K., Lam, C. W. K., & Li, A. M. (2013). Effects of passive smoking on snoring in preschool children. Journal of Pediatrics. https://doi.org/10.1016/j.jpeds.2013.05.032

Cartwright, R. D. (1984). Effect of sleep position on sleep apnea severity. Sleep. https://doi.org/10.1093/sleep/7.2.110

Gami, A. S., Howard, D. E., Olson, E. J., & Somers, V. K. (2005). Day–Night Pattern of Sudden Death in Obstructive Sleep Apnea. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMoa041832

Wang, F., Zhou, C., Zhang, J., Yan, Q., Han, Z., & Dai, Z. (2012). [Correlation between allergic rhinitis and childhood obstructive sleep apnea-hypopnea syndrome]. Lin Chuang Er Bi Yan Hou Tou Jing Wai Ke Za Zhi = Journal of Clinical Otorhinolaryngology, Head, and Neck Surgery.