Хвороби мандрівників: 6 поширених захворювань

Багато ендемічних хвороб тропічних країн поширюються як хвороби мандрівників. Це пов’язано з тим, що сьогодні подорожує набагато більше людей.
Хвороби мандрівників: 6 поширених захворювань

Останнє оновлення: 15 жовтня, 2020

Коли ви подорожуєте до інших країн, особливо тропічних, ви ризикуєте захворіти. Тому ви повинні брати до уваги профілактичні заходи, такі як щеплення та попередні медичні консультації, щоб не захворіти на хвороби мандрівників.

Більшість із цих захворювань є легкими, наприклад, діарея або респіраторні інфекції, саме тому ми зазвичай сприймаємо їх легковажно. Однак, коли інфіковані мандрівники повертаються до своїх країн, вони можуть становити серйозну загрозу для здоров’я населення через ризик місцевої передачі.

Хвороби мандрівників

Люди часто хворіють поза межами своєї країни. Єдина проблема в цьому не в тому, що вони страждають, повернувшись додому, а в тому, що можуть передавати хвороби та їх поширювати. Ось чому медичні працівники називають їх “імпортованими інфекційними захворюваннями”.

У наш час поширені міжнародні подорожі, саме тому інфекційні хвороби – це звичайна річ. Найпоширенішими є шлунково-кишкові, респіраторні та дерматологічні захворювання.

Розгляньмо деякі найпоширеніші.

Діарея мандрівника

Це найпоширеніша хвороба мандрівників. Хоча вона зазвичай м’яка, вона може бути незручною для тих, хто страждає нею протягом усього відпочинку. Найпоширеніші мікроби, які її спричиняють:

 • Ентеротоксигенна кишкова паличка. Це основна бактерія, яка викликає цю симптоматику. Однак кокцидні паразити також стають все більш поширеними. Також такі віруси, як ротавірус та норовірус, які входять до числа збудників, також можуть її спричинити.
 • Campylobacter jejuni та E. coli. Основні причини харчових захворювань. Споживання сирого або недовареного м’яса та птиці збільшує ризики.
 • Сальмонели. Це бактерія, яка викликає черевний тиф, паратиф та розлади травлення.
 • Шигела – ще одна з патогенних бактерій, яка поширюється через заражену їжу.

Малярія

Хоча це хвороба, яку експерти вважали викоріненою роками, вона все ще вражає багато тропічних та субтропічних країн, тому це хвороба мандрівників. Згідно з Глобальним планом дій щодо боротьби з малярією, вона спричиняє від 350 до 500 мільйонів інфекцій та до 1 мільйона смертей на рік.

Малярія все частіше ввозиться в розвинені країни через те, що багато людей подорожує до тропічних країн. Раніше передача паразита Plasmodium falciparum відбувалася серед громадян ендемічної країни. Однак у наш час люди, які відвідують країну, часто заражаються.

що викликає хвороби мандрівників

Комарі є переносниками кількох різних хвороб мандрівників, зокрема малярії.

Хвороби мандрівників: лихоманка денге

Лихоманка денге – це захворювання, яке викликає вірус денге із сімейства Flaviviridae. Насправді він передається через самок комарів Aedes. Хоча експерти вважають це ендемічним захворюванням, характерним для тропічних країн, воно поширилося у всьому світі завдяки глобалізації та повітряному транспорту.

Це захворювання може проявлятися з різним ступенем тяжкості – від легкої температури до геморагічної лихоманки денге.

Є вакцина проти цієї хвороби, однак проблема полягає в тому, що є чотири серотипи вірусу. Таким чином, це ускладнює підготовку імунізації.

Вірус Зіка

Як і в попередніх випадках, подорожі сприяли швидкому розширенню вірусу, що породило серйозну проблему в галузі охорони здоров’я.

Він поширюється шляхом укусу комара Aedes, подібного до того, який передає лихоманку денге. Коли здоровий комар вкусить інфіковану людину або ссавця, вірус переходить у кров комара, і з цього моменту він розповсюджує вірус на решту істот, яких він кусає.

Сексуальні контакти також вивчались як один із найпоширеніших способів зараження та передачі вірусу. Це пов’язано з тим, що він наявний у сім’яній рідині зараженої людини. Це дуже небезпечно для вагітних, оскільки у них можуть бути діти з мікроцефалією.

Оскільки це хвороба мандрівників, заражена людина, подорожуючи, може поширювати вірус у різні регіони. Насправді є навіть випадки, коли заражені комарі подорожували разом із туристом у багажі.

Хвороби мандрівників: чикунгунья

Це захворювання викликає важку артралгію у зараженої людини, змушуючи її горбитися. Крім того, інші симптоми нагадують симптоми лихоманки денге та вірусу Зіка.

Хоча лихоманка денге може передаватися від матері до дитини під час вагітності, як і вірус Зіка, вона не може передаватися через статевий контакт. Чикунгунья викликає дуже високу температуру та біль у суглобах, що відрізняє її від лихоманки Зіка.

Тигровий комар (Aedes albopictus) передає цю хворобу. Насправді її діагностують у багатьох різних країнах щороку, особливо серед іммігрантів.

Геморагічна гарячка Крим-Конго

Дотепер ми бачили приклади хвороб мандрівників, що передаються комахами. Загальна назва цих синдромів – вірусні геморагічні лихоманки. Крім того, їх симптоми різняться від безсимптомної інфекції до летальних випадків.

Геморагічна гарячка Крим-Конго передається через укуси кліщів. Ця інфекція спричиняє лихоманку та легшу кровотечу, ніж Ебола, проти якої немає противірусного лікування.

Медичний персонал знаходиться у зоні ризику, оскільки він лікує інфікованих пацієнтів. Також трапляється внутрішньолікарняна передача. Хоча це явище характерне для Африки, як ми вже коментували в цій статті, його поширення пов’язане з поширенням хвороб мандрівників.

як поширюються хвороби мандрівників
Валізи можуть переносити переносників хвороб з однієї країни в іншу.

Деякі профілактичні та освітні заходи щодо хвороб мандрівників

Як ви вже переконалися, перед тим, як вирушати в подорож, ви повинні врахувати певні медичні міркування. Хвороби мандрівників сьогодні викликають чимало занепокоєння, адже люди з кожним днем ​​все більше подорожують.

Вживаючи певних заходів, ми можемо запобігти зараженню та передачі цих збудників у майбутньому в нашій країні та людям у нашому оточенні. Ось корисні рекомендації:

 • По-перше, перед поїздкою зверніться за медичною консультацією. Це особливо важливо для людей з високим ризиком, таких як ті, хто страждає на хронічні захворювання, літні люди, діти та вагітні жінки.
 • Візьміть із собою друковані вказівки щодо заходів безпеки для країни призначення.
 • Перегляньте графіки щеплень усіх членів сім’ї, які збираються у подорож.
 • Дотримуйтесь стратегій поведінки та самолікування. Перш за все, захистіться від комах.
 • Варто звернути особливу увагу на продовольчу безпеку та воду, яку ви п’єте.

Хоча ми згадали в цій статті деякі найпоширеніші хвороби, якими можна заразитися під час подорожі, ви повинні пам’ятати, що вони не єдині. Наприклад, є ще пташиний грип, грип А, ГРВІ, Ебола та дифтерія.

Незалежно від того, яка хвороба, головне – дотримуватися наведених вище порад та отримати належну медичну допомогу у разі появи будь-яких симптомів. • Freedman, D.O., Chen, L.H. and Kozarsky, P.E. Medical considerations before international travel. N. Engl. J. Med. (2016) 375 (3): 247-260.
 • Pavli, A. and Maltezou, H.C. Malaria and travellers visiting friends and relatives. Travel Med. Infect. Dis. (2010) 8 (3): 161-168.
 • Ross, A.G.P., Olds, G.R., Cripps, A.W., Farrar, J.J. and McManus, D.P. Enteropathogens and chronic illness in returning travelers. N. Engl. J. Med. (2013) 368(19).
 • Noor, R. and Ahmed, T. Zika virus: epidemiological study and its association with public health risk. J. Infect. Public Health. (2018) 11(5): 611-616.
 • Weaver, S.C. and Lecuit, M. Chikungunya virus and the global spread of a mosquito-borne disease. N. Eng. J. Med. (2015) 372(13).
 • Leblebicioglu, H., Ozaras, R., Fletcher, T.E. and Beeching, N.J. ESCMID study group for infectios in travellers and migrants (ESGITM). Crimean-Congo haemorrhagic fever in travellers: a systematic review. Travel Med. Infect. Dis. (2016) 14(2):73-80.
 • Khetarpal, N. and Khanna, I. Dengue fever: causes, complications, and vaccine strategies. Journal of Immunology Research. (2016) 2016:6803098.
 • Mischilnger, J., Rönnberg, C, Álvarez-Martínez M.J. et al. Imported malaria in countries where malaria is not endemic: a comparision of semi-immune and nonimmune travelers. Clin. Microbiol. Rev. (2020) 33(2)

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.