Коли ми починаємо старіти?

Вчені погоджуються, що вік, коли ми починаємо старіти, приходить, коли клітини дають збій. У зв'язку з цим виникає безліч питань без відповіді щодо цього процесу.
Коли ми починаємо старіти?

Останнє оновлення: 23 квітня, 2020

Неважко точно визначити, коли ми починаємо старіти, оскільки поняття старіння досить відносне. Деякі люди можуть мати зморшки, але прекрасне здоров’я та життєву енергію. З іншого боку, деякі люди мають гладку шкіру, але страждають від поганого самопочуття.

Один із аспектів, що ускладнює пізнання, коли ми починаємо старіти, – це культурні міфи, які панують сьогодні. Є багато методів, які допоможуть вам виглядати молодими навіть у старшому віці. Однак це не означає, що ви не постаріли.

Ваш зовнішній вигляд – лише одна зі змінних, яка визначає, коли саме ви починаєте старіти, і вона, звісно, не найважливіша. Інші процеси точніше визначають момент, коли ви починаєте старіти.

Процес старіння

Перше, про що потрібно сказати, це те, що старіння – складний процес. Він настільки складний, що у експертів більше запитань, ніж відповідей. Визначити, в якому віці ми починаємо старіти, нелегко, тому що це відбувається не в одному віці у всіх людей.

Насправді, не всі органи старіють одночасно. Також біологічне старіння – це одне, а психологічне чи соціальне старіння – зовсім інше. Так чи інакше, загальновизнано, що старіння починається тоді, коли відбувається псування функціональної тканини.

Хоча це не зовсім точно, експерти вважають, що старіння починається тоді, коли клітини дають збій. До таких несправностей належать:

  • накопичення генних дефектів
  • укорочення теломерів, які розташовані на кінці хромосом
  • помилки у виведенні бракованих білків
як дізнатися коли ми починаємо старіти

Коли ми починаємо старіти?

Немає одностайної думки щодо того, коли саме люди починають старіти. Найконсервативніші експерти зазначають, що цей процес починається у віці 25 років, оскільки саме тоді клітини починають підводити. Зокрема, починається поступовий процес втрати м’язової маси.

Хайме Мікель, колишній директор лабораторії старіння НАСА, говорить, що люди починають старіти, коли їм виповнилося 30 років. Він вказує, що в цьому віці генетична програма починає погіршуватися і відбуваються зміни фізіономії. Серед цих змін:

Швидкість процесу, що відбувається далі, залежить від генетики та способу життя.

Дослідження Стенфордського університету

За даними дослідження, проведеного в Стенфордському університеті, старіння відбувається в три етапи, а не рівномірно. Дослідження було опубліковане в журналі «Nature Medicine» і в ньому зазначено, що є 5 маркерів старіння:

  • повільніший обмін речовин
  • слабші кістки та кісткова структура
  • проблеми з пам’яттю
  • зміна схем сну
  • погіршення м’язової структури

Виходячи з цих параметрів, є три великі етапи старіння. Перший – у віці 34 років, другий у віці 60 років, а третій у віці 78 років. З цього погляду вік, у якому ми починаємо старіти, становить 34 роки.

За словами Тоні Вісс-Корея, професора неврології та неврологічних наук, керівника дослідження, помітні зміни в крові, що переносяться білками, відбуваються саме в зазначений вік. Саме це знаменує ці піки старіння.

хронологічний і біологічний вік

Хронологічний вік та біологічний вік

Хронологічний вік – традиційний вік. Це стосується кількості років, які ви прожили з дня народження. Це здебільшого соціальний та культурний показник. Однак це дуже важливо з біологічної точки зору.

З іншого боку, біологічний вік вимірюється погіршенням клітин. Точніше, можна сказати, що він вимірюється залежно від енергетичної потужності організму для відновлення несправностей клітин.

Його можна встановити завдяки довжині теломерів. Теломери – це кінці хромосом. Вони вкорочуються щоразу, коли клітина ділиться, поки вони не виснажуються і клітина не відмирає. Стан цього процесу дає експертам змогу виміряти біологічний вік, який не завжди збігається з хронологічним.  • Salech, M. F., Jara, L. R., & Michea, A. L. (2012). Cambios fisiológicos asociados al envejecimiento. Revista Médica Clínica Las Condes, 23(1), 19-29.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.