Кріоаблація: новий метод лікування раку молочної залози

Було доведено, що кріоаблація ефективна на ранній стадії пухлин. Не можна сказати, що вона вилікує рак, але вона справді допомагає сповільнити його розвиток.
Кріоаблація: новий метод лікування раку молочної залози

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Кріоаблація та ідеї «заморожування» пухлин, щоб зупинити ракову активність, цілком можуть здатися чимось з галузі наукової фантастики.

Однак результати, які ми наразі бачимо, настільки ж обнадійливі, наскільки позитивні.

Це одночасно і простий, і складний підхід. Кваліфікований радіолог має лише вставити невеликий зонд крізь шкіру грудної клітини.

Опинившись там, він виявляє, а потім заморожує первинні пухлини та будь-які потенційні новоутворення.

Це нова медична стратегія для лікування не лише раку молочної залози, кріоаблація також є хорошим варіантом для лікування раку легень або раку простати.

Ця операція є точнішою і збільшує тривалість життя хворого.

Це нова перспектива в галузі медицини, про яку варто дізнатися трохи більше.

Кріоаблація: коли лід бореться з раком молочної залози

кріоаблація для жінок
Ми почнемо з важливого. Кріоаблація не лікує рак. Проте ви помітите ось що:
 • Зниження поширення ракових клітин
 • Збільшення тривалості життя
 • Зниження впливу лікування раку

Окрім цього, кріоаблація не заважає пацієнтові проходити інші, сильніші процедури, такі як хіміотерапія або опромінення як до, так і після.

Такий підхід в цілому пропонує позитивні результати при застосуванні на ранніх стадіях раку. На пізніших стадіях лікар має вирішити, якої стратегії дотримуватися.

Проте розгляньмо всю інформацію.

Кріоаблація: новий підхід для лікування пухлин

Перші тести цієї технології на людях були виконані 13 років тому. Так званою “нульовою пацієнткою” була Лаура Росс-Поль – жінка зі штату Орегон, якій діагностували рак молочної залози на першій стадії.

Лікування було швидким і ефективним, хоча й залишило слід. Це було втручання, яке фактично врятувало їй життя. Подивімося, з чого воно складається:

 • Кріотерапію роблять з використанням зонда. Це пристрій, який схожий на дуже тонку і порожнисту паличку.
 • Він прив’язується до джерела азоту або аргону, який швидко остигає зонд.
 • Людина, яка управляє лікуванням, – спеціалізований радіолог, який створює прокол у грудній клітині, використовуючи знімки та томографію. Рідкий барвник вводять у кровотік пацієнта.
 • Мало-помалу, пухлини й будь-які інші потенційно уражені тканини заморожують. Радіолог уникає пошкодження здорової тканини, фокусується тільки на кріогенному заморожуванні ракових клітин.

Ця процедура займає трохи більше ніж півгодини

пухлина
 • Пухлини, які менші ніж сантиметр у діаметрі, не розвиваються на більш просунутих стадіях раку після лікування за допомогою кріоаблації.
 • Це, без сумніву, дуже обнадійливе відкриття, але заради високих показників успіху з цим захворюванням лікування має проводитися на ранніх стадіях.
 • Американська спілка хірургів використовує цю техніку декілька років і отримує хороші результати.
 • Для кріоаблації не потрібно лягати в операційну кімнату. Втручання займає трохи більше ніж півгодини і його можна виконати, поки пацієнт спить, без інвазивних методів лікування.
 • У порівнянні з традиційною хірургією, кріоаблація є досить ефективним безопераційним лікуванням раку молочної залози для значного числа пацієнтів. Так, є деякі випадки, в яких це лікування не принесло очікуваних результатів.
 • Однак було виявлено, що більшість ракових клітин вмирає і прогрес будь-яких пухлин, що залишилися, значно уповільнюється. У деяких випадках це лікування передує хіміотерапії або опроміненню.

Також хороші результати для раку легенів

Як ми вже згадували на початку, кріоаблацію застосовують і до інших видів раку.

Багато з досліджень, які провели, щоб дослідити її користь (зокрема дослідження, опубліковане в ScienceDaily), показують, що цій терапії вдається зупинити розвиток пухлин у легенях.

 • У наведеному вище дослідженні 22 пацієнти з раком легенів зробили кріоаблацію. Після 27 сеансів протягом трьох місяців лікування було ефективним на 100% у п’яти пацієнтів.
 • Решта пацієнтів помітили зменшення пухлин. Рак залишився, але злоякісна активність була значно знижена.
 • Таким чином, пацієнти могли насолоджуватися довшим життям кращої якості.

Ви можете дізнатися більше про розвиток методів лікування раку в журналі “Радіологія“.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.