LATE деменція - новий тип деменції

LATE деменція - це захворювання, яке дуже схоже на хворобу Альцгеймера. Як воно розвивається? На кого впливає? У цій статті ми розповімо вам все!
LATE деменція - новий тип деменції

Останнє оновлення: 12 вересня, 2020

У 15-20% людей, яким діагностували хворобу Альцгеймера, насправді LATE деменція. Це тип деменції, який до цього часу неправильно діагностували як хворобу Альцгеймера, оскільки його клінічні прояви схожі. Експерти очікують, що захворюваність зросте в найближчі роки.

Цей розлад здебільшого вражає людей похилого віку. Так само, як і хвороба Альцгеймера, LATE деменція викликає втрату пам’яті та неможливість виконувати повсякденні дії. У цій статті ми розповімо про відмінності та найважливіші характеристики.

Що таке LATE деменція?

що таке LATE деменція
Симптоми пізньої деменції схожі з симптомами хвороби Альцгеймера. Однак у цьому випадку змінений білок мозку TDP-43.

LATE деменція – це протеїнопатія, що означає, що вона спричинена зміною певних білків. Це викликає деменцію, дуже схожу на ту, яку спричиняє хвороба Альцгеймера.

LATE розшифровується як лімбічна переважаюча вікова енцефалопатія TDP-43. Однією з відмінностей між нею та хворобою Альцгеймера є те, що змінений білок мозку – це TDP-43. У разі хвороби Альцгеймера протеїни TAU і бета-амілоїд не працюють належним чином.

Білок TDP-43 відповідає за експресію генів у мозку. Накопичення цих «погано складених» білків є причиною цього захворювання. “Погано складені” білки – це ті, що мають іншу форму, ніж звичайні.

Надлишок змінених білків виробляє нейротоксичність та нейродегенерацію. 25% людей старші 85 років страждають від зміни цього білка, якої достатньо, щоб викликати симптоми.

На кого впливає це захворювання?

Ще одна відмінність, яку варто відзначити, полягає в тому, що ймовірність хвороби Альцгеймера не збільшується з віком. Однак є ризик виникнення LATE деменції, особливо після 80-річного віку.

Акронім LATE був обраний тому, що він також слугує для визначення цієї характеристики патології. У жінок підвищений ризик розвитку цього захворювання, оскільки сьогодні тривалість їх життя вище, ніж у чоловіків.

Оскільки кількість людей похилого віку старших за 80 років зросте в найближчі роки, то зростатиме і захворюваність на цю хворобу. Отже, LATE деменція може стати поширеною проблемою зі здоров’ям у найближчі роки.

Як діагностують LATE деменцію?

Останнім часом завдяки розвитку діагностичних методик білок TDP-43 був визначений більш точно. Наразі найточніші методи діагностики хвороби Альцгеймера засновані на вивченні біомаркерів у спинномозковій рідині.

Такими маркерами є білки TAU і бета-амілоїд, про які ми згадували вище. Інший метод діагностики – накопичення цих білків у мозку за допомогою методів візуалізації, таких як ПЕТ-сканування.

Однак у більшості випадків діагностика хвороби Альцгеймера ґрунтується на симптомах та клінічній картині. Лікарі рідко вимагають цих біохімічних тестів для підтвердження захворювання. Ось чому деякі з людей, у яких діагностовано хворобу Альцгеймера, насправді страждають на LATE деменцію.

У випадку з LATE деменцією мета полягає у застосуванні тих же методів, що і у випадку хвороби Альцгеймера, але натомість треба шукати білок TDP-43. Наявність достатньої кількості цього білка в зміненому вигляді підтверджує діагноз.

Симптоми цього захворювання

які симптоми має LATE деменція
Симптоми пізньої деменції розвиваються повільніше, ніж при інших типах деменції. На останній стадії вона схожа на хворобу Альцгеймера на пізній стадії.

LATE деменція викликає симптоми, які прогресують повільніше, ніж при інших типах деменцій. Останні дослідження свідчать про те, що хвороба має три стадії.

Ці стадії ґрунтуються на ураженій ділянці мозку і спричиняють посилений дискомфорт. Ось ці стадії:

  • Стадія 1. Залучення мигдалин. На цьому етапі пацієнт помічає певні зміни настрою. Перепади настрою можуть виникати при хвилюванні та навіть вибухах агресії.
  • Стадія 2. Залучення гіпокампу. При впливі на цю ділянку починають проявлятися ознаки втрати пам’яті. Хоча це не перша стадія, це головна причина, чому пацієнти починають звертатися до лікаря.
  • Стадія 3. Залучення медіальної лобової звивини. Вона проявляється як зміни в поведінці. Пацієнтам важко вести нормальне життя. Це нагадує хворобу Альцгеймера на запущеній стадії.

Важливість та висновки

Відкриття цієї нової хвороби не призведе до змін у діагностиці та лікуванні відомих досі деменцій. Однак це відкрило нові напрямки досліджень.

Більш точне розуміння етіології цих захворювань може призвести до подальшої розробки конкретних методів лікування для кожного з них.

Наразі немає ефективного лікування таких захворювань. Це стане ще важливішим, оскільки, як ми обговорювали в попередніх розділах, експерти очікують, що захворюваність зросте в найближчі роки.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.