Як діагностувати хворобу Альцгеймера?

23 Січня, 2019
У цій статті ми поділимося з вами корисними порадами, завдяки яким ви зможете вчасно діагностувати хворобу Альцгеймера. Ця стаття неодмінно стане вам у пригоді перед візитом до лікаря для підтвердження діагнозу.

Оскільки це страшне захворювання вражає зазвичай людей вже у похилому віці, постає логічне запитання: чи можна діагностувати хворобу Альцгеймера на ранній стадії? За якими основними ознаками можна розпізнати це захворювання? Як дізнатися, коли потрібно записати свою близьку людину на консультацію до лікаря?

Не забувайте, що хвороба Альцгеймера виникає у результаті розпаду клітин мозку та зменшення його маси. На жаль, ці дегенеративні процеси призводять до втрати пам’яті та негативно впливають на поведінку людини, зокрема на її взаємодію з іншими людьми у соціумі.

Дуже важливо вчасно діагностувати хворобу Альцгеймера, адже попри те, що це захворювання є невиліковним, за умови застосування певних медикаментів та методів терапії можна сповільнити хід дегенеративних процесів та зменшити деякі симптоми хвороби Альцгеймера.

Чи можливо вчасно діагностувати хворобу Альцгеймера?

Кожного року науковці та лікарі проводять чимало досліджень для того, щоб полегшити процес діагностування синдрому Альцгеймера на ранній стадії. Утім, їм досі не вдалося дійти єдиного спільного висновку, які саме методи діагностики є найбільш ефективними. Єдине, що точно відомо науці про хворобу Альцгеймера на нинішній день – це основні симптоми, якими характеризується цей синдром.

Якщо симптоми захворювання з’являються одночасно та не зникають впродовж тривалого періоду часу, ми рекомендуємо одразу звернутися до лікаря. Спеціаліст, якого потрібно відвідати – це невролог, адже саме він зможе підтвердити або спростувати діагноз, а також сповільнити процес дегенерації клітин за допомогою спеціальної терапії.

Читайте також: 6 вправ, щоб зберегти здоровий мозок

Синдром Альцгеймера – це прогресивне захворювання

синдром Альцгеймера - основні симптоми

На жаль, з кожним днем хворі на синдром Альцгеймера почуваються дедалі гірше. У медицині заведено виділяти кілька стадій прогресування цього захворювання. Перша стадія характеризується незначними змінами у поведінці людини. Зазвичай на цьому етапі хворий поводиться загальмовано, оскільки мозкова активність суттєво знижується.

Більшість пацієнтів страждає через порушення роботи мовленнєвого апарату вже на першій стадії. До того ж вони часто гублять суть розмови та втрачають здатність стежити не тільки за ходом думки співрозмовника, але й за власними ідеями. Такі хворі дуже швидко виснажуються та страждають через постійну втому. Ба більше, їм може бути складно запам’ятовувати нову інформацію та виконувати конкретні завдання.

На жаль, дуже часто появі цих симптомів ніхто не надає належної уваги, плутаючи їх зі звичайними віковими змінами в організмі.

Якими симптомами характеризується хвороба Альцгеймера?

Середня стадія цього захворювання супроводжується певними симптомами, які типові винятково для синдрому Альцгеймера. За ними дуже легко вчасно впізнати хворобу, адже ці симптоми не можуть свідчити про інші захворювання.

Втрата короткочасної пам’яті

діагностувати хворобу Альцгеймера можна за втратою пам'яті

Діагностувати хворобу Альцгеймера легко можна за втратою короткочасної пам’яті, яка турбує всіх хворих на цей синдром. Такі люди можуть забути те, що сказали кілька хвилин тому, або повторювати одне й те ж запитання кілька разів.

Дуже часто хворі на синдром Альцгеймера забувають, куди поклали котрусь зі своїх речей. Зверніть увагу, що страждає тільки та частина мозку, яка відповідає за короткочасну пам’ять. Події, які відбувалися давно, такі хворі пам’ятають чудово.

Втрата відчуття простору та часу

На жаль, синдром Альцгеймера призводить до серйозних порушень у роботі мозку. У результаті хворі забувають дати, конкретні місця та навіть пори року. Саме тому хворі на синдром Альцгеймера легко можуть загубитися, адже вони часто не здатні пригадати, як опинилися у якомусь місці та де саме знаходяться цієї миті.

Труднощі із зосередженням, підрахунками та висловлюваннями

Оскільки хворим на синдром Альцгеймера дуже важко зосередитися на виконанні конкретного завдання, а також вести підрахунки, вони не спроможні скласти план дій на день та чітко його дотримуватися. Таким хворим складно раціонально та послідовно висловлювати свої думки. Звідси можна зробити висновок, що хворим на цей синдром не варто довіряти заповнення чекової книжки або виконання завдань, що потребує чітких послідовних кроків (наприклад, куховарства).

Нездатність виконувати щоденні обов’язки та прості рутинні справи

хворі на синдром Альцгеймера губляться у просторі

Оскільки синдром Альцгеймера призводить до розпаду клітин та погіршення роботи мозку, хворому стає важко виконувати прості щоденні завдання, які у здорової людини відточені до автоматизації. Наприклад, таким хворим важко приймати ванну або душ, знаходити дорогу додому, працювати тощо.

Різкі перепади настрою

Діагностувати хворобу Альцгеймера дуже легко за депресивним станом, сильним заглибленням хворого у власні думки, надмірним роздратуванням та нервозністю. На жаль, у хворих на цей страшний синдром дуже сильно змінюється особистість, тому не варто дивуватися різким перепадам настрою.

Втрата здатності розрізняти предмети та об’єкти

При синдромі Альцгеймера у хворих значно погіршується зір. Їм важко читати, визначати на око відстань між предметами або розрізняти кольори.

Порушення у роботі мовленнєвого апарату

у хворих на Альцгеймера порушується мовлення

На жаль, дуже часто хворим на синдром Альцгеймера важко артикулювати та чітко висловлювати свої думки. Через це їм складно підтримувати розмову, адже співрозмовники їх часто не розуміють. Однією типовою ознакою хвороби Альцгеймера є переривання хворим розмови для того, щоб пригадати чиєсь ім’я або назву предмета. На жаль, найчастіше спроби згадати певну інформацію або конкретні факти закінчуються нічим.

Дізнатись більше: Як регулярне вживання води впливає на мозок

Діагностувати хворобу Альцгеймера дуже просто за однією ознакою – після безуспішних спроб пригадати якийсь термін, хворі вигадують нові слова для позначення певних предметів та об’єктів.

Втрата здорового глузду

Насправді цей симптом є чи не найстрашнішим, адже дуже часто хворі на синдром Альцгеймера віддають гроші членам родини чи навіть незнайомцям без жодної підстави, або ж платять значно більше, ніж потрібно при покупці товарів. Ба більше, вони можуть відійти від прилавка та вийти з магазину, так і не дочекавшись решти.

На останніх стадіях захворювання хворі втрачають здатність самостійно приймати рішення.

Помітити симптоми Альцгеймера важко одразу, адже дуже часто вони не виникають одночасно. До того ж, ознаки хвороби можуть різнитися від одного хворого до іншого.

Якщо ви помітили тривожні симптоми, які можуть свідчити про хворобу Альцгеймера, найкраще одразу звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу. Спеціаліст зможе вилучити інші захворювання та призначити ефективне лікування.

  • Gaugler, J., James, B., Johnson, T., Scholz, K., & Weuve, J. (2016). 2016 Alzheimer’s disease facts and figures. Alzheimer’s and Dementia. https://doi.org/10.1016/j.jalz.2016.03.001
  • Alzheimer’s Disease International (ADI ), Wimo, A., Prince, M., & International, A. D. (2015). World Alzheimer Report 2015, The Global Impact of Dementia. Alzheimer’s Disease International (ADI ). https://doi.org/10.1111/j.0963-7214.2004.00293.x
  • Nussbaum, R. L., & Ellis, C. E. (2003). Alzheimer’s Disease and Parkinson’s Disease. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJM2003ra020003