Ознаки ниркової недостатності: 7 важливих симптомів

Не секрет, що хороша робота нирок дозволяє насолоджуватися здоровим життям, а ознаки ниркової недостатності сигналізують про проблеми зі здоров'ям.
Ознаки ниркової недостатності: 7 важливих симптомів

Останнє оновлення: 13 листопада, 2018

У деяких випадках повторний біль у ділянці нирок може вказувати на проблему з цим органом. Це можуть бути ознаки ниркової недостатності, однак причиною також може бути ослаблення м’язів.

Хоча ми зазвичай не замислюємося над важливістю нирок, проте вони створені для, щоб допомогти нам усунути з організму рідини та токсини, які можуть призвести до захворювань.

Фактично, упродовж дня вони можуть обробляти до 190 літрів крові, які після фільтрації дають змогу вивести майже 2 літри води та відходів.

Крім того, оскільки вони беруть участь у контролі артеріального тиску та секреції деяких гормонів, немає сумніву, що здоров’я нирок обумовлює наше самопочуття.

Тому важливо уважно стежити за будь-якими ознаками аномалій або захворювань, оскільки навіть найменші проблеми можуть призвести до розвитку хронічних хвороб.

Ми зібрали 7 симптомів, які сигналізують про проблеми з роботою нирок.

1. Затримка рідини та запалення

Затримка рідини під час ниркової недостатності
Однією з перших ознак ниркової недостатності є неконтрольоване запалення в організмі, яке зазвичай супроводжується затримкою рідини.

Ці симптоми ниркової недостатності є наслідком того, що нирки мають проблеми з фільтрацією відходів та утворенням сечі. У результаті це призводить до того, що відходи залишаються в тканинах.

Зверніться до лікаря, якщо ви помітите незвичайне запалення в таких частинах тіла:

 • стопи та щиколотки
 • руки
 • ноги
 • обличчя
 • живіт

Хочете дізнатися більше? Читайте: 5 способів позбутися затримки рідини в організмі

2. Порушення сечовипускання

Ви повинні звернути увагу на проблеми із сечовим міхуром, адже це один із багатьох можливих симптомів ниркової недостатності.

Збільшення кількості відвідин туалету або скорочення без видимих ​​причин вказує на те, що в роботі нирок виникла певна аномалія.

3. Помітні зміни сечі

характерні ознаки ниркової недостатності
Текстура, колір і запах сечі – це характеристики, які дають змогу виявити, чи ниркам важко виконати свої завдання.

Помітні зміни, такі як більш жовтуватий колір, ніж зазвичай, можуть бути попереджувальними ознаками інфекції або хронічних проблем.

Також необхідно звернутися до лікаря, якщо:

 • Сеча піниться.
 • Запах занадто сильний або неприємний.
 • Виникають неприємні відчуття під час сечовипускання.
 • У сечі є кров.

4. Висипання шкіри – ознаки ниркової недостатності

Ознаки ниркової недостатності можуть бути помітними навіть на обличчі. Хоча висипання може бути викликане декількома чинниками, несправність нирок може бути одним із них.

Органи не можуть фільтрувати деякі токсини, які залишаються в крові. І після того як організм їх транспортує, вони порушують нормальну секрецію шкірного сала.

Як наслідок, можуть з’явитися непривабливі вугри. Їх поява майже завжди супроводжується  свербінням і подразненням.

5. Біль у нижній частині спини

Біль у снижній частині спини
Повторюваний біль у попереку або боці – це ознаки ниркової недостатності. Пацієнти з таким захворюванням, особливо дорослі, повідомляють, що відчувають такий біль через запалення.

Іноді це може бути й ослаблення м’язів, однак не варто виключати ймовірність того, що це може бути симптомом ниркової недостатності.

6. Високий артеріальний тиск

Пацієнти з діагнозом ниркової недостатності або хвороби нирок повинні постійно перевіряти артеріальний тиск, оскільки він має великий вплив на їх роботу.

Функції, що виконують ці органи, допомагають нормалізувати баланс калію та натрію – двох ключових мінералів, які підтримують стабільність артеріального тиску.

Вони також контролюють рідини в організмі, водночас запобігаючи запаленню тканин і артерій.

З іншого боку, варто пам’ятати, що гіпертонія може виникнути внаслідок такої проблеми, як стеноз ниркової артерії, яка викликає часткову обструкцію артерії, що несе кров до нирок.

7. Почуття втоми

Нестача енергії
Коли нирки відмовляються від своїх функцій, часто пацієнти відчувають втому та нестачу енергії.

Це пов’язано зі зменшенням секреції гормону еритропоетину. Він відповідає за утворення червоних кров’яних тілець у крові, щоб оптимізувати транспортування кисню та поживних речовин. 

Його дисбаланс може призвести до хронічної анемії, а також до запаморочення та проблем із концентрацією.

Пам’ятайте, що більшість захворювань нирок можна вилікувати, якщо виявити їх на ранніх стадіях. Якщо ви помітили будь-який із вищезгаданих симптомів – обов’язково зверніться до лікаря.  • Bagshaw, S. M., Bellomo, R., Devarajan, P., Johnson, C., Karvellas, C. J., Kutsiogiannis, D. J., … Gibney, R. T. N. (2010). Review article: Acute kidney injury in critical illness. Canadian Journal of Anesthesia. https://doi.org/10.1016/j.jct.2016.09.035
 • Jelkmann, W. (2016). Erythropoietin. Frontiers of Hormone Research. https://doi.org/10.1159/000445174
 • Yang XH, Zhang BL, Gu YH, Zhan XL, Guo LL, Jin HM. (2018).Association of sleep disorders, chronic pain, and fatigue with survival in patients with chronic kidney disease: a meta-analysis of clinical trials. Sleep Med. 2018 Nov;51:59-65. doi: 10.1016/j.sleep.2018.06.020.
  • Center for Disease Control and Prevention. (2010). National Chronic Kidney Disease Fact Sheet. National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion. https://doi.org/10.1007/s12205-017-1086-8

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.