Поліпи товстої кишки: факти

Оскільки поліпи часто трапляються, не викликаючи болю чи інших симптомів, зазвичай їх виявляють при виконанні оглядів, пов’язаних з іншими хворобами.
Поліпи товстої кишки: факти

Останнє оновлення: 20 листопада, 2018

Ви, мабуть, чули про поліпи в товстій кишці або, можливо, у вас вони були в минулому чи  знаєте когось, хто їх має. Ваше перше питання, швидше за все таке: чи це серйозне захворювання? Незважаючи на те, що поліпи товстої кишки, як правило, доброякісні, їх не можна ігнорувати, оскільки вони можуть стати злоякісними.

Колоноскопія необхідна для виявлення та видалення поліпів. Але… Які саме симптоми вони викликають? На що слід звертати увагу? Ми відповімо на ці питання зараз у нашій статті.

1. Що таке поліпи товстої кишки?

поліпи товстої кишки

Якщо ваш лікар діагностує у вас поліпи товстої кишки, ви можете злякатись або здивуватись, цікавлячись, що ж таке поліпи. Чи це пухлини? Чи це вид інфекції? Поліпи товстої кишки насправді явище відносно поширене: аномальний наріст на стінах товстої кишки чи кишечника.

Поліпи можуть бути круглими, як показано на малюнку вище, неправильної форми та відносно плоскими. Як ви знаєте, товста кишка – це орган нашого тіла, що відповідає за спрямування та просування фекальних мас , які мають бути виведені через пряму кишку та анус назовні.

Цей орган – дуже вразливий і легко піддається пливу бактерій і запаленням… тому й не дивно, що поліпи є насправді досить поширеним явищем. Не лякайтеся та не думаєте про найгірше.

Як ми вже відзначали на початку статті, більшість поліпів – доброякісні. Тим не менше, вони вимагають медичного втручання, а саме колоноскопії з подальшим їх видаленням з кишечника.

Одну річ слід особливо відзначити: лікарі стверджують, що плоскі поліпи мають більш високу ймовірність стати злоякісними. Ще раз ми хотіли б нагадати вам, що не слід лякатися, адже поліпи піддаються лікуванню і в більшості випадків є повністю доброякісними.

2. Хто найбільш схильний до ризику розвитку поліпів прямої кишки?

поліпи

Деякі люди більш схильні до розвитку поліпів, ніж інші. Фактори ризику, про які ми розповімо, є лише орієнтовними, а не визначальними. Іноді поліпи діагностують у людей, які не входять ні в одну із цих категорій, але ми все ж повинні бути в курсі цих факторів ризику:

 • Вік за 50 років.
 • Надмірна вага.
 • Згубні звички, наприклад, куріння.
 • Генетична спадковість.
 • Вживання алкоголю.
 • В основному сидячий спосіб життя і вживання нездорової їжі з високим вмістом жирів.

3. Які симптоми поліпів товстої кишки?

симптоми поліпів

Більшість поліпів товстої кишки не проявляють себе ніякими симптомами, особливо на початкових стадіях, коли вони тільки починають формуватися. Вони безболісні і, оскільки вони спочатку дуже малого розміру, вони не погіршують функцію товстої кишки.

Коли поліпи виростають до більших розмірів, вони можуть заважати проходженню фекалій та тертися до стінок кишки, а як результат – виникає кровотеча. Це якраз той випадок коли більшість людей починають розуміти, що щось негаразд зі здоров’ям. Ось кілька додаткових симптомів на які слід зважати:

 • Фекалії темного кольору.
 • Кров під час підтирання.
 • Печіння та біль під час дефекації.
 • Внутрішнє печіння після споживання гострої їжі.

Більшість поліпів виявлені випадково під час перевірок з причин інших хвороб. Коли ваш лікар говорить, що він повинен визначити кількість поліпів та стадію, отже, вам слід готуватись до колоноскопії.

Незважаючи на те, що це доволі неприємна процедура, вона дуже ефективна. Не хвилюйтесь та дотримуйтесь вказівок вашого лікаря.

Ваш лікар, швидше за все, порадить вам видалити поліпи хірургічним методом. З часом, вони можуть стати злоякісними, тому їх видалення у ваших інтересах.

Не хвилюйтеся, хірургічна операція з видалення поліпів, як правило, закінчується успішно і статистика показує великий відсоток добрих результатів. Пацієнти в більшості повертаються до нормального життя.

Як можна запобігти поліпам товстої кишки?

оливкова олія та лимон

Поліпам товстої кишки не можливо запобігти на всі 100%. Не існує якихось харчових добавок чи препаратів, які можна приймати, щоб запобігти їх формуванню.

Однак ми можемо вжити певних заходів, щоб знизити ймовірність їх розвитку, дотримуючись здорового способу життя і здорової дієти, і так попіклуватися про товсту кишку і сприяти здоров’ю травної системи. Ось кілька рекомендацій:

 • Слідкуйте за вагою, уникайте ожиріння.
 • Облиште погані звички, наприклад, куріння.
 • Їжте одне зелене яблуко щодня.
 • Вівсяна каша має важливе значення для здоров’я товстої кишки – вона забезпечує ідеальну кількість клітковини для товстої кишки.
 • Щодня випивайте склянку теплої води з лимоном або споживайте столову ложку оливкової олії з лимоном.
 • Настої з алое вера та лимону теж дуже корисні.
 • Їжте більше таких овочів, як буряк, броколі, артишоки і т.д.
 • Приймайте пробіотики. Вони необхідні для підтримки в нормі нашої кишкової флори.
 • Вживайте чайну ложку м’ятної олії три рази в день після прийомів їжі, і це сприятиме здоров’ю кишечника та детоксикації організму. Крім того, м’ятна олія зцілюватиме весь шлунково-кишковий тракт.

Не забувайте, також, що щоденні помірні фізичні навантаження сприятимуть здоров’ю не тільки вашої товстої кишки, але й всього організму загалом.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.