Що означає свербіння шкіри?

Ви колись замислювалися, чому ми витрачаємо так багато часу, чухаючи шкіру? Причини можуть бути різні. Якщо ви хочете дізнатися відповідь на запитання в назві цієї статті, читайте далі.
Що означає свербіння шкіри?

Останнє оновлення: 19 листопада, 2018

Не усвідомлюючи цього, ви чухаєте різні частини тіла. Безумовно, прочитавши ці рядки, ви почнете це робити і приділяти цьому більше уваги. Свербіння шкіри необов’язково вказує на якийсь розлад, це є природною реакцією організму (після отримання сигналу від мозку), щоб полегшити певне відчуття.

Чому шкіра свербить?

В середньому у нас є 2 квадратні метри шкіри, отже, це найбільший орган тіла. Вона напряму піддається впливу багатьох зовнішніх факторів. Але як і інші частини тіла, шкіра має власні механізми запобігання захворювань і захисту від потенційних загроз.

Коли шкіра свербить “нормальним чином”, це називається свербінням, і це ніщо інше, як знак, який подає нам організм.

Що може загрожувати шкірі? Усі типи стимуляторів, як-от: пил у повітрі, тертя з волоссям або одягом, комахи, пітливість, аромати з листя або квітів тощо. Усе, що торкається нашої шкіри, активує рецептори, які посилають сигнал у мозок, який потім реагує відчуттям: свербінням.

свербіння нігтів
Свербіння полегшується, коли ми чухаємося, але проблема в тому, що ми можемо погіршити ситуацію, якщо наприклад, наші пальці або нігті брудні, або якщо ми занадто сильно тиснемо на шкіру. Якщо свербіж набагато серйозніший або болісний, це може бути результатом алергічної реакції. Іншою причиною, через яку ми можемо постійно чухати шкіру, є нервування, неспокій, стрес або стурбованість.

Основні причини свербіння шкіри

 • Зневоднення
 • Дерматит
 • Псоріаз
 • Рожеві вугри
 • Надмірна пітливість
 • Відсутність гігієни
 • Подразнення шкіри
 • Алергічна реакція
 • Використання сильних хімічних продуктів
 • Укуси комах
 • Кліщі чи інші мікроорганізми
 • Стрес
 • Нервозність
 • Занепокоєння
 • Побічні ефекти ліків
 • Низькі температури

Різні дослідження показали, що нейрони в головному мозку мають конкретне завдання: вказувати, що щось торкнулося шкіри і може викликати проблеми. У 2007 році група вчених з Університету Вашингтона (США) виявила, що у нас є чисті нервові клітини, які відповідають винятково за управління відчуттям свербіння. Дослідження проводилося біологом, психіатром і анестезіологом і було опубліковано в журналі «Science».

Стимул, який викликає свербіння, збирають нервові волокна, які знаходяться просто під шкірою. Вони посилають сигнал у мозок через посередництво спинного мозку. Ось де нейрони змушують нас усвідомити, що є щось, що викликає свербіння. Ці нервові закінчення відповідають також за реакцію на біль.

Чухати чи не чухати: ось в чому питання

Коли ми чухаємося, то насправді автоматично відповідаємо на подразник, який нас, так би мовити, турбує. Цей несвідомий сигнал повідомляє, що є щось, що провокує подразнення шкіри. Таким чином, коли ми чухаємося, ми надаємо відчуття полегшення цій ділянці, усуваючи дискомфорт. Але й тоді, коли тіло перестає бути в стані бойової готовності, воно більше не відправляє сигнал свербіння.

Внаслідок чухання ми відволікаємося від відчуття свербіння. Однак зрештою ми стимулюємо ділянку, яка більша, ніж та, на якій відчувається свербіж, тому ми можемо насправді поширити загрозу і розширити зону свербіння.

свербіння шиї
Чухання є реакцією на стимуляцію, яку ми не можемо контролювати, як кашель або чхання. Втім, варто пам’ятати, наприклад, що краще спробувати усунути подразники, які викликають свербіж, або уникати їх.

У ході нового дослідження в університеті Вейк-Форест у Вінстон Салем, штат Орегон (США), один дерматолог за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) проаналізував те, що відбувається в мозку, коли ми чухаємося. Учасники повинні були використовувати щітку, щоб чухати шкіру протягом 30 секунд, а потім зупинитися на 30 секунд.

Здивовані дослідники виявили, що певні ділянки мозку, які пов’язані з неприємними спогадами і емоціями, були “деактивовані” під час чухання. Можливо, це пояснює причину, чому ми відчуваємо полегшення і спокій, коли чухаємося.

Чому шкіра більше свербить взимку?

Багато людей відчувають збільшення свербіння шкіри протягом холодних місяців року. Це пов’язано з тим, що шкіра стає сухою через низьку температуру, вітер та сніг. Це найпомітніше на руках і обличчі – ділянках, які найчастіше контактують з холодом. Це також може бути пов’язано з тим, що ми використовуємо гарячішу воду, ніж влітку.

Така зміна температури сушить шкіру ще більше і може викликати дерматит, якщо ви використовуєте мило або мийні засоби. Інші можливі причини: використання додаткового одягу, який не дає шкірі дихати, як треба, або відчуття свербіння від шерстяного одягу чи одягу з товстими нитками.

Щоб утриматися від чухання і пошкодження шкіри, за допомогою холодних компресів нанесіть трохи льоду на ділянку, де відчуваєте свербіж. Крім того, ви можете покласти зверху тканину, змочену в ромашковому чаї, зелену глину. Також не забувайте про чудовий вплив алое вера на шкіру.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.