Що відбувається, коли ви стримуєте чхання?

12 Січня, 2019
Якщо у вас маленькі діти або тварини, важливо намагатися не використовувати різкі хімічні засоби в будинку. До того ж, натуральна продукція менше коштує.

Ви на зустрічі або їдете в метро, і вам дійсно потрібно чхнути, але ви не хочете, щоб всі почули, адже це соромно. Тож що робити? Ви стримуєте чхання, щоб не шуміти.

Звісно, ви знаєте, про що ми говоримо: ви затискаєте ніс пальцями та закриваєте рот, щоб звук не вийшов назовні.

Але чи знаєте ви, що це жахлива звичка для здоров’я? У сьогоднішній статті ми розповімо, чому чхання виконує важливу роль, не маючи жодних негативних наслідків для організму.

Читайте також: Симптоми алергічного риніту та способи лікування

Чому і як ми чхаємо?

Чхання є механізмом захисту, який запускає організм (точніше, дихальна система), щоб вигнати повітря з легенів через ніс або рот. Це рефлексивна і судоржна дія, яка відбувається, коли щось подразнює дихальні шляхи.

Це викликає дуже швидкий і сильний імпульс виходу повітря з легенів за короткий період часу. М’язи живота змушують діафрагму раптово підійматися, тиснучи на легені та відкриваючи глотку.

дівчина чхає у серветку
Коли цей “постріл” повітря виходить з вашого тіла, його швидкість може сягати до 120 км на годину! Щонайменше близько 65 км на годину.

Ще один цікавий факт про чхання: коли ви випускаєте повітря, то не можете тримати очі розплющеними (зверніть увагу наступного разу, і ви побачите, що ми маємо на увазі).

Це ще один рефлекс, щоб запобігти пошкодженню очей, коли тиск в пазухах збільшується, а також щоб не дати мікробам у слині вступити в контакт зі слизовою оболонкою і викликати інфекцію.

Є багато різних причин, через які ми чхаємо, в тому числі:

  • Застуда і грип (особливо, коли багато слизу)
  • Алергічні реакції (природні реакції організму на конкретну речовину)
  • Контакт з сонцем

Один з найдивовижніших фактів про чхання: воно майже ніколи “не є поодиноким”. Що це значить? Швидше за все, коли трапляється одне, за ним слідують ще кілька.

Кількість чхань у різних людей різна, але це нормально чхнути аж до 10 разів!

Кілька чхань трапляється, коли не все повітря, яке накопичилося в легенях, було вивільнене, або якщо подразник, що викликав чхання, ще не зник. Це означає, що ваша дихальна система не змогла виконати свою роботу або не досить старалася.

Є люди, які думають, що якщо ви чхаєте три рази поспіль, ви отримаєте подарунок, або що необхідно сказати щось на кшталт “будьте здорові” щоразу, коли у когось відбувається це примусове витіснення повітря.

Чи погано придушувати чхання?

дівчина чхає в машині у серветку
Придушування чхання є досить поширеним явищем. Ми робимо це, щоб не бентежити себе, поширюючи слину і мікроби навкруги. Можливо, в дитинстві хтось сказав вам, що це неприйнятно, або вам просто не подобається чхати на публіці.

Але дослідження показали, що, не даючи силі повітря виходити, ви фактично можете заподіювати шкоду здоров’ю.

Наприклад, якщо ви придушуєте чхання, це може викликати прямо протилежний ефект: подразники та тверді частинки спрямовуються всередину, а не назовні. Сила повітря може пошкодити тканини всередині носа, що призведе до пошкодження кровоносних судин і вен.

Збудники та інші мікроби можуть переміститися в глибші ділянки носа, середнього вуха, придаткових пазух носа і розмножуватися, викликаючи інфекції.

малюнок легенів у тілі людини
Коли ви пригнічуєте чхання, це чинить тиск на дихальну систему. Найпоширеніші пошкодження трапляються, коли рветься вена, що призводить до носової кровотечі, кровоточивості барабанної перетинки або проблем із зором.

Це викликає запалення в носових проходах і барабанній перетинці, що призводить до головного болю, інфекції вуха і навіть порушення слуху. Можливо, ви подумали, що ваші вуха закладені, або просто відчули легке запаморочення, але саме це відбувається, коли ви придушуєте чхання.

Дізнатись більше: Як зменшити закладення носа за одну хвилину

Що робити, якщо кімната повна людей? Одна з головних причин, чому ми намагаємося придушити чхання, – не дратувати або не турбувати навколишніх.

І, звісно, ви не хочете надзвичайно гучно чхнути зі слиною і мікробами повсюди, але є спосіб чхнути нормально. Яким чином? Просто прикривайте рот серветкою.

Вона дає повітрю і мікроорганізмам вийти, а також захищає інших людей, запобігаючи поширенню хвороб і можливості зараження.

Інший популярний варіант (хоча він не є 100% ефективним) – чхнути в кут ліктя.

Після того, як ви використали серветку, і чхання припинилося (принаймні на цей момент), важливо вимити руки, щоб усунути бактерії та віруси, які залишилися.

Обов’язково використовуйте гарячу воду і мило. Мийте руки принаймні протягом 20 секунд, особливо перед їжею.

Це допомагає уникнути поширення різних захворювань, серед яких:

  • Breitenbach RA., Swisher PK., Kim MK., Patel BS. (1993). The photic sneeze reflex as a risk factor to combat pilots. Mil Med.
  • Adkinson NF Jr. (2003). Phytomedicine. Middleton’s Allergy: Principles and Practice (6th ed.).