Травми рук і пальців у дітей: перша допомога

Травми рук і пальців особливо поширені у дітей. У цій статті ви дізнайтеся більше про них і про те, як їх лікувати.
Травми рук і пальців у дітей: перша допомога

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

З того моменту, як ми народилися, нам цікаво вивчати навколишній світ. Діти торкаються речей і кладуть їх у рот, тому що вони експериментують з тактильною чутливістю. Ось чому вони, імовірно, часто мають травми рук і пальців.

Є графічне зображення чутливості тіла під назвою гомункулус Пенфілда, вперше описані лікарем Пенфілдом – нейрохірургом, який прославився в середині ХХ століття своєю роботою на ділянках мозку. Якщо ви подивитеся на малюнок, ви побачите, що губи та руки більші, тому що вони мають багато чутливих нейронів. Саме тому діти схильні торкатися всього і покласти все до рота.

Крім того, коли діти ростуть і починають ходити, вони розвивають свою систему балансу. Таким чином, коли вони падають, вони ставлять руки на підлогу як рефлекс для захисту голови.

Травми рук і пальців у дітей через нещасні випадки

Травми рук і пальців досить поширені.

На жаль, вдома багато небезпек, яких діти повинні уникати. Електричні опіки та порізи пальців є найпоширенішими нещасними випадками в домашніх умовах. Тому дуже важливо знати, які найбільш поширені травми рук і пальців і як їх лікувати, щоб уникнути ускладнень.

Найпоширеніші травми рук і пальців

Як ми вже згадували в попередньому розділі, травми рук і пальців надзвичайно часто бувають у дітей. Ось деякі з найбільш поширених причин таких типів травм:

 • Різані рани (порізи): шкіра дітей дуже тонка, тому порізи можуть траплятися, коли вони торкаються краю банок, ріжуться дрібними скельцями на підлозі тощо.
 • Контузії: вони відбуваються після падіння. Вони, як правило, пов’язані з гематомами та синцями. Якщо падіння сильне, діти можуть зламати зап’ястя або палець.
 • Пункційні рани: найважчі для лікування, оскільки рани глибші, коли предмет проникає в шкіру. Це також збільшує ризик інфікування. У цьому випадку необхідно переконатися, що в тканині немає слідів стороннього тіла, потрібно добре очистити рану.
 • Фрикційні рани – це подряпини, які виникають, коли шкіра треться об землю. Зазвичай найбільше страждають від них коліна, але вони також можуть бути на руках (коли дитина падає з велосипеда або в шкільному дворі).

Що робити з травмами рук і пальців

Незалежно від типу рани, ви повинні дотримуватися низки рекомендацій, щоб уникнути інфекції.

 • Перш за все, необхідно переконатися, що всередині шкіри немає сторонніх об’єктів, і очистити ділянки.
 • Шкіра повна крихітних капілярів. Отже, навіть якщо рана дуже поверхнева, вона може сильно кровоточити. Застосування холодної води або льоду (переважно з марлею для запобігання безпосередньому контакту з шкірою) звужує судини. Крім того, холод допомагає зменшити запалення.
 • Потім рану потрібно дезінфікувати. Комерційні розчини, такі як хлоргексидин, дуже ефективні. Вони також зазвичай бувають у формі аерозолю.
 • Якщо травма не загоїлася, або ви маєте справу з брудною і проникаючою травмою, ми рекомендуємо відвести дитину до педіатра і перевірити імунізацію. Можуть знадобитися шви, щоб уникнути ризику ускладнень і сприяти загоєнню.


 • Salem Z., C., Pérez P., J. A., Henning L., E., Uherek P., F., Schultz O., C., Butte B., J. M., & González F., P. (2000). Heridas: Conceptos generales. Cuadernos de Cirugía. https://doi.org/10.4206/cuad.cir.2000.v14n1-15
 • Ruiz, E. F. (2013). Antisépticos y desinfectantes. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia. https://doi.org/10.1007/s00299-010-0857-1
 • Santos Heredero, F. X., Rodríguez Arias, C. A., Barberán López, J., Martín Antona, E., Pérez del Caz, M. D., Torres García, A., … Viadé Juliá, J. (2014). Heridas y Cicatrización. Revista de La Sociedad Española de Heridas.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.