Типи бородавок і способи їх лікування

Різні типи бородавок часто виникають на руках і ногах. Є також генітальні бородавки, які більш небезпечні для жінок, оскільки вони пов'язані з раком шийки матки.
Типи бородавок і способи їх лікування

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Бородавки – дуже поширена проблема. Зазвичай вони лише естетично непривабливі. Однак залежно від того, де вони виникають, вони можуть викликати дискомфорт. Бородавки – це невеликі нарости шкіри, які зазвичай не завдають болю.

Хоча багато людей цього не знають, головна причина бородавок – це вірус. Зокрема, вірус папіломи людини (ВПЛ), який налічує понад 100 різних підтипів. Це означає, що є багато різних видів бородавок, і вони можуть виникати в різних місцях. Однак вони здебільшого з’являються на руках і ногах. Іноді їх потрібно лікувати, щоб людина позбулася дискомфорту.

У цій статті ми розповімо про найпоширеніші типи бородавок та способи їх лікування.

Що таке бородавки?

Бородавки – це невеликі грудочки, які утворюються на шкірі. Зазвичай вони такого ж кольору, як і шкіра, хоча можуть бути білуватими або рожевими. У деяких випадках на їх поверхні є чорні плями, що є проявом згортання судин.

Як ми вже згадували вище, причиною бородавок є вірус папіломи людини. Це вірус з багатьма підтипами, саме тому багато людей контактують з ним. Однак бородавки не такі вже й поширені. Іншими словами, не всі люди, які контактували з вірусом, їх отримають, адже будь-хто із хорошим здоров’ям може успішно боротися з вірусом, а це означає, що симптоми не розвинуться.

Таким чином, бородавки найчастіше зустрічаються у дітей або людей з ослабленою імунною системою, оскільки вони не можуть боротися з інфекцією. Бородавки можуть з’явитися через 6 місяців після первинного контакту з вірусом.

Більшість видів вірусу поширюється через контакт зі шкірою або предметами, наприклад, рушниками. Однак не варто забувати, що певні типи передаються статевим шляхом, наприклад, вірус папіломи людини 16 або 18 – типи, які найбільше асоціюються з раком шийки матки. Крім того, бородавки легко поширюються. Наприклад, дитина з бородавками на пальцях часто кусає нігті. Це може спричинити появу інших бородавок на руці чи обличчі.

які є типи бородавок

Бородавки можуть з’являтися в різних частинах тіла.

Які є типи бородавок?

Є безліч різних видів бородавок, залежно від їх форми та місця розташування. По-перше, ми повинні виділити звичайні бородавки. Вони круглі, шорсткі й мають тенденцію з’являтися на руках і ногах. Інші типи:

  • Плоскі. Вони найчастіше бувають у маленьких дітей. Вони невеликі та схильні утворювати невеликі групи чи кластери.
  • Філіформні. Вони більш витягнуті та м’які, ніби крихітні пальці. Вони поширені в області шиї або повік.
  • Підошовні. Як правило, вони з’являються внизу стоп або пальців ніг. Вони дуже турбують, оскільки ходьба викликає постійний тиск на них.
  • Генітальні. Вони виникають як на чоловічих, так і на жіночих геніталіях і навіть в області паху або заднього проходу. Як правило, вони передаються статевим шляхом. Їх також називають кондиломами.

З усіх цих типів варто звернути особливу увагу на статеві бородавки, оскільки вірус папіломи людини є потенційним канцерогеном. Крім того, оскільки інфекція дуже поширена, треба стежити за цими ураженнями. Насправді зараз є вакцини проти певних типів вірусу папіломи. Їх застосовують молоді жінки в багатьох країнах, оскільки було доведено, що рак шийки матки тісно пов’язаний з цим вірусом.

як лікувати різні типи бородавок
Вакцина проти вірусу папіломи людини застосовується молодим жінкам як профілактичний захід.

Ця стаття може вас зацікавити: 5 натуральних засобів від плоских бородавок

Лікування

Більшість бородавок лікують лише з косметичних причин або через дискомфорт, оскільки вони можуть викликати тертя або біль, спричинені тиском. Метою лікування є не лише знищення бородавки, але й гарантія того, що імунна система бореться з вірусом.

Сьогодні є різні способи. Кріотерапія – це техніка, яка передбачає прикладання холоду до бородавки, щоб вона відвалилася. Для їх видалення також використовують лазерні або мікрооперації. Є навіть певні кислотні препарати, які усувають бородавки. Однак краще проконсультуватися з лікарем, оскільки він допоможе вам вибрати найкраще лікування залежно від типу бородавки.  • Allevato, M. A., and Lucila B. Donatti. “Verrugas genitales.” Act Terap Dermatol 28 (2005): 302-312.
  • Domíguez, Hugo Fernández, Abián Mosquera Fernández, and Benigno Monteagudo Sánchez. “Revisión bibliográfica de los tratamientos de la verruga plantar.” Revista española de podología 25.4 (2014): 138-141.
  • Llardén-Garcia, M., M. Pena-Arnáiz, and J. M. Casanova-Seuma. “Tratamiento actual de las verrugas.” FMC-Formación Médica Continuada en Atención Primaria 13.1 (2006): 45-54.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.