Як краще спати, якщо у вас псоріатичний артрит

Хворі на псоріатичний артрит мають проблеми зі сном через симптоми, які викликає захворювання. Поради, які ми наведемо в цій статті, можуть допомогти покращити якість життя пацієнтів.
Як краще спати, якщо у вас псоріатичний артрит

Останнє оновлення: 08 червня, 2019

Псоріатичний артрит супроводжується симптомами, які знижують якість життя хворих. Тому пацієнти мають дотримуватися низки стратегій, які дадуть їм змогу звести до мінімуму негативні наслідки. Сьогодні ми розглянемо деякі поради, які допоможуть вам краще спати, якщо у вас є цей розлад.

Згідно з дослідженням, проведеним доктором Крістіною Калліс Даффін, професором дерматології в Університеті штату Юта, свербіння і біль, які викликає цей розлад, можуть призвести до поганого сну. Це, водночас, підвищує стрес і виснаження протягом дня. Крім того, пацієнти мають ризик страждати від більш серйозних порушень, таких як апное під час сну.

Що таке псоріатичний артрит?

що таке псоріатичний артрит
Перш ніж перейти до деталей, як краще спати, якщо у вас псоріаз і артрит, важливо зробити короткий огляд захворювання. Псоріатичний артрит – це стан, який поєднує біль у суглобах і набряк та псоріаз.

Псоріаз – це захворювання шкіри, яке характеризується червоними, лускатими плямами на шкірі тіла та голови. За оцінками, 30% випадків псоріазу відповідають псоріатичному артриту.

Є кілька підтипів:

 • Симетричний: цей тип артриту вражає ті ж суглоби з обох боків тіла. Його симптоми подібні до симптомів ревматоїдного артриту.
 • Асиметричний: він впливає на суглоб або суглоби з одного боку тіла. Пацієнт також може страждати від почервоніння суглобів.
 • Дистальний міжфаланговий: він впливає на суглоби поблизу нігтів.
 • Спондиліт: він пов’язаний з хребтом і може викликати біль під час рухів.
 • Мутуючий артрит є однією з найважчих форм. Він може викликати деформації рук і ніг.

Симптоми псоріатичного артриту

Симптоми можуть бути різними. Фактично, вони можуть навіть проявлятися періодично. У деяких людей вони легкі, тоді як у інших вони можуть погіршуватися.

Найпоширенішими симптомами є такі:

 • запалення суглобів і чутливість
 • ранкова скутість
 • біль у м’язах
 • лускаті плями на шкірі
 • луската шкіра голови
 • втома
 • розщеплення нігтя з нігтьового ложа
 • почервоніння очей (кон’юнктивіт)

Ви також можете прочитати: Природні засоби від псоріазу нігтів

Псоріатичний артрит і сон

псоріатичний артрит впливає на сон
Згідно з останніми дослідженнями, ускладнення псоріатичного артриту можуть впливати на якість сну.

Дослідження, проведене у 2017 році, продемонструвало, що 84% пацієнтів з псоріатичним артритом мають низьку якість сну. Симптоми, такі як свербіж, біль і стрес, можуть суттєво вплинути на сон.

Хоча він не є безпосередньою причиною безсоння, його побічні ефекти можуть впливати на відпочинок. У пацієнтів часто виникають труднощі з регулярним сном і перерви в відпочинку. Вони також мають більший ризик обструктивного апное під час сну.

Поради, які допоможуть вам спати краще, якщо у вас псоріатичний артрит

Щоб краще спати, якщо у вас псоріатичний артрит, вам варто реалізувати ряд стратегій. Ваш лікар може порекомендувати деякі з них під час прийому.

1. Носіть зручний одяг

псоріатичний артрит і якість сну
Бавовняні волокна дихають, а отже запобігають дискомфорту шкіри.

Хоча це може здатися банальним, але вибір відповідного одягу може допомогти вам краще спати, якщо у вас псоріатичний артрит. Щоб ваша шкіра була сухою, а свербіння під контролем, оберіть бавовняну або шовкову вільну піжаму. Ці матеріали запобігають подразненню шкіри під час відпочинку.

2. Спробуйте терапію теплою і холодом

Температурна терапія – це спосіб розслабити суглоби перед сном.

Деяким людям краще підходить холодна температура, іншим – гаряча. Спробуйте обидва методи та оберіть той, який найбільше підходить саме вам. Якщо бажаєте, змінюйте температури.

3. Зволожуйте шкіру

як заспокоїти симптоми псоріатичного артриту
Застосування кремів і олій перед сном допоможе тримати шкіру зволоженою і зменшить дискомфорт.

Один із найпростіших способів тримати симптоми під контролем – це регулярно зволожувати шкіру. Якщо ваші симптоми схильні погіршуватися протягом ночі, необхідно наносити зволожувальний крем перед сном. Виберіть природні альтернативи, такі як кокосова олія або олія ши.

4. Використовуйте методи релаксації

Йога, медитація та інші методи розслаблення є чудовими альтернативами, які допоможуть вам краще спати, якщо у вас псоріатичний артрит.

Ці терапії сприяють релаксації суглобів і зменшують стрес, що виникає внаслідок симптомів. Ви можете практикувати їх за 30 хвилин до сну.

5. Скористайтеся ароматерапією

ароматерапія перед сном
Ароматерапія розслабляє тіло. Ви можете скористатися перевагами ароматерапії, щоб зменшити симптоми багатьох захворювань. Завдяки властивостям деяких ефірних олій, вони чудово підходять для зниження стресу та інших дискомфортів. Ароматерапія може навіть допомогти полегшити біль.

Обов’язково спробуйте ефірні олії таких рослин:

 • лаванда
 • ромашка
 • м’ята
 • лимон
 • сандал
 • розмарин

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо проблем зі сном, тому що дуже важливо перевірити, чи страждаєте ви на обструктивне апное. • Gladman, D. D., Antoni, C., Mease, P., Clegg, D. O., & Nash, O. (2005). Psoriatic arthritis: Epidemiology, clinical features, course, and outcome. In Annals of the Rheumatic Diseases. https://doi.org/10.1136/ard.2004.032482
 • Ritchlin, C. T., Kavanaugh, A., Gladman, D. D., Mease, P. J., Helliwell, P., Boehncke, W. H., … Taylor, W. J. (2009). Treatment recommendations for psoriatic arthritis. Annals of the Rheumatic Diseases. https://doi.org/10.1136/ard.2008.094946
 • Callis Duffin, K., Wong, B., Horn, E. J., & Krueger, G. G. (2009). Psoriatic arthritis is a strong predictor of sleep interference in patients with psoriasis. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2008.10.059
 • Dhir, V., & Aggarwal, A. (2013). Psoriatic arthritis: A critical review. Clinical Reviews in Allergy and Immunology. https://doi.org/10.1007/s12016-012-8302-6
 • Ian Y.H. Wong, Vinod Kumar Mozhikunnam Chandran, Suzanne Li, Dafna D Gladman. (2017). Sleep Disturbance in Psoriatic Disease: Prevalence and Associated Factors. The Journal of rheumatology. DOI:10.3899/jrheum.161330

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.