Як навчити дитину бути відповідальною

Одне з найголовніших завдань всіх батьків - це навчити свою дитину бути відповідальною. Вміння брати на себе відповідальність за власні слова та дії допоможе дитині у дорослому житті, адже вона зможе досягати поставлених життєвих цілей з усією відданістю, наполегливістю та сумлінням.
Як навчити дитину бути відповідальною

Останнє оновлення: 13 грудня, 2018

Навчити дитину бути відповідальною потрібно ще у ранньому віці. Батьки просто зобов’язані прищепити дітям відчуття відповідальності за свою поведінку, щоб у дорослому віці вони завжди поводились виважено та гідно.

Звісно, інші члени родини також відіграють важливу роль у розвитку позитивних якостей у дитини. Саме тому гарним прикладом для дітей мають слугувати не тільки батьки, але й тітки, дядьки та інші близькі родичі. Не забувайте, що діти будуть робити висновки з поведінки людей довкола, та імітувати все побачене.

Відповідальність – це вміння виконувати зобов’язання та приймати виважені рішення. Зверніть увагу, що виконувати покладені на неї обов’язки чи відверто їх ігнорувати – це те рішення, яке кожна людина має можливість приймати самотужки.

Як навчитися розпізнавати відповідальних людей?

Дуже важливо пам’ятати, що відповідальна людина завжди підходить до виконання всіх завдань з усією можливістю серйозністю, старанністю та наполегливістю. Вона знає, що будь-яку справу необхідно зробити бездоганно від початку до кінця.

Якщо вам вдасться навчити дитину бути відповідальною, вона завжди поводитиметься так, що інші люди їй довірятимуть.

стратегія, яка допоможе навчити дитину бути відповідальною

Якщо ваша дитина стане відповідальною, вона зможе передбачити можливі наслідки ще до того, як прийме остаточне рішення. Відповідальні люди завжди думатимуть про вплив своїх вчинків чи слів як на своє майбутнє, так і на життя інших людей довкола. До того ж такі люди здатні приймати свої помилки та робити все для того, щоб їх виправити та не повторювати знову.

Як навчити дитину бути відповідальною?

У цій статті ми поділимося корисними рекомендаціями, за допомогою яких ви зможете навчити дитиною бути відповідальною ще у ранньому віці. Не бійтеся перевантажити дитину, адже їй точно піде на користь щоденне виконання певних обов’язків, нехай і незначних.

Намагайтеся не шантажувати дитину покаранням

Найкращий спосіб навчити дитину бути відповідальною – це демонструвати їй гідну поведінку власним прикладом. Батькам потрібно завжди показувати дітям, як відповідально вони ставляться до всіх завдань та зобов’язань. Дитина буде брати з них приклад і також поводитиметься відповідально.

Вірте чи ні, але спостерігаючи за поведінкою батьків, дитина здатна засвоїти значно більше, ніж якби ви їй постійно давали настанови виключно на словах. Саме тому покарання та агресія – це не найкращі методи для того, щоб отримати від дитини бажане.

Насправді дітям дуже важливо знати та цінувати думку інших людей з їхнього оточення, так само як вони цінують і власну позицію. У вашому спілкуванні з дитиною діалог, спілкування та здоровий глузд мають замінити застосування сили та агресію.

Не намагайтеся надмірно оберігати дитину

Деякі батьки намагаються застерегти та захистити дитину від абсолютно всіх труднощів, які можуть трапитися на її життєвому шляху. Вони одразу розв’язують всі проблеми так швидко, щоб їхні діти навіть не здогадалися про існування певних негараздів чи несприятливих обставин.

На жаль, така на перший погляд турботлива поведінка призводить до того, що дитина виростає з думками, що їй не потрібно ні про що турбуватися.

не захищати дитину, щоб вона була відповідальною

Не варто очікувати, що дитина, яку так сильно оберігали у ранньому віці, вмітиме самостійно приймати рішення та братиме на себе відповідальність за власні слова та вчинки. Така залюблена дитина виросте цілковито залежною від батьків. Вона не почуватиметься впевненою у собі та ніколи не зможе зрозуміти, чому відповідальність є настільки важливим аспектом.

Навчіть дитину знати ціну грошам

Вірте чи ні, але здебільшого діти здатні навчитися цінувати гроші ще у ранньому віці. Так само вони можуть засвоїти і той рівень відповідальності, який покладає на людину володіння коштами.

Зверніть увагу, що якщо батьки не вміють цінувати та економити гроші, то й своїм дітям вони також не зможуть прищепити подібні навички. Саме на батьках лежить відповідальність за те, щоб навчити дитину бути відповідальною та правильно поводитися із грошима.

Не забувайте про велику різницю між “хочу” та “треба”. Перш за все дитину потрібно привчити спочатку купувати тільки необхідні речі, а за відсутності додаткових коштів трохи зачекати для того, щоб отримати бажане. Неодмінно плануйте бюджет разом з дитиною та допомагайте їй накопичувати гроші на те, що їй насправді б хотілося придбати (наприклад, дорогу іграшку).

Завжди хваліть дитину за вміння брати на себе відповідальність

Погодьтеся, що більшість батьків зазвичай не шкодує слів, щоб прокоментувати погану поведінку своїх дітей.

Насправді потрібно не тільки сварити, але й хвалити дитину за те, що вона продемонструвала себе відповідальною особистістю у тій чи іншій ситуації. Не забувайте казати дитині, що вона все зробила правильно, та хваліть її за докладені зусилля.

навчити дитину бути відповідальною: хвалити

Повірте, такі позитивні коментарі будуть надихати вашу дитину на нові гарні звершення. Усім дітям приємно, коли їх хвалять, тож вони будуть і надалі поводитися відповідально.

Чому так важливо бути відповідальною людиною?

Ми хочемо ще раз вам нагадати що тільки батьки зобов’язані навчити дитину бути відповідальною у будь-якій ситуації. Кожній дитині потрібна гарна рольова модель, і саме такою моделлю мають стати батьки, адже саме їх малюк бачить кожного дня.

Щодо прийняття рішень, то ви також маєте навчити дитину приймати рішення самостійно ще в ранньому віці. Повірте, це допоможе не тільки підвищити самооцінку малюка, але й розвинути у нього відчуття відповідальності за власні вчинки та слова.  • León Sánchez, B. (2011). La relación familia y escuela y su repercusión en la autonomía y responsabilidd de los niños/as. XII Congreso Internacional de Teoría de La Educación.
  • Desarrollo de conductas responsables de 3 a 12 años. Gobierno de Navarra. Departamento de Educación y Cultura. Disponible en: http://dpto.educacion.navarra.es/publicaciones/pdf/conductas.pdf

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.