Як в домашніх умовах виростити цибулю

Цибуля має дуже багато корисних властивостей, а щоб мати її свіжою на столі, не обов'язково бігти до магазину
Як в домашніх умовах виростити цибулю

Останнє оновлення: 09 листопада, 2018

Немає ніяких сумнівів, що у кожного на кухні завжди знайдеться хоч одна цибулина. Вона додає вираженого смаку до ваших страв і наявна в незліченній кількості кулінарних рецептів. Цибуля також має багато корисних властивостей для здоров’я. Дізнайтеся, як вирощувати цибулю в кімнаті в цій статті.

Технічні дані про вирощування цибулі

Поряд з морквою, картоплею і капустою, цибуля є найпопулярнішою овочевою культурою, яку всюди використовують люди вже більше п’яти тисяч років. Вона дуже універсальна і корисна для організму людини.

Лікувальні властивості цибулі визнані всіма народами світу, тому її часто застосовують в народній медицині для приготування різних лікарських засобів, а також у косметичній промисловості. Посадкою цибулі на присадибній ділянці займається, напевно, кожен садівник.

Найбільш простий спосіб виростити цибулю – використовувати сіянку – дрібні цибулинки, які підростають у перший рік після садіння насіння. Її ви також можете придбати як розсаду на спеціалізованих ринках чи магазинах.

Рекомендації щодо висадження цибулі:

 • Садити цибулю слід прямо в ґрунт.
 • Сприятлива пора для садіння цибулі – це весна, літо і зима (це не помилка, дійсно, взимку теж саджають цибулю).
 • Період зростання – чотири місяці (від дня посадки і до врожаю).
 • Якщо ви хочете виростити цибулю у горщику, то він повинен уміщувати щонайменше три літри або мати мінімальну глибину 20 сантиметрів.
 • Якщо ви садите цибулю на ділянці, відстань між кожною рослиною повинна перевищувати 15 см, а між рядами – 40 см.
 • Що стосується типу ґрунту, важливо знати, що для цибулі потрібен ґрунт, багатий на поживні речовини і добрива. Це необхідна умова для хорошого росту та розвитку рослини. Цибуля дуже любить ґрунт із додаванням торфу, мулу і трохи піску і їй зовсім не подобається занадто піщаний та глиняний ґрунти.
 • Елементи, які бере цибуля з ґрунту – це калій і фосфор, але не азот. Тому бажано дати хороший шар компосту перед посадкою цибулі в горщику чи на ділянці.
 • Цибулі потрібне сонячне місце, особливо протягом декількох перших тижнів, коли утворюються цибулини.
Цибуля
 • Під час усього розвитку та росту, цибуля потребує дуже мало води, за винятком періоду вегетативного стану, тобто, коли утворюється головка цибулі. Протягом 20 днів до збору врожаю бажано не поливати рослину.
 • Ви можете зібрати цибулю з ділянки або з горщика, коли зелені пагони пожовтіють, поскручуються і посохнуть. Ось у цей час цибулю вважають дозрілою. Щоб вирвати цибулини із ґрунту можна використовувати вила чи лопату або ж і руки, щоб уникнути пошкодження шкірки цибулини. Після того як ви вирвете цибулю, дайте їй висохнути на сонці протягом двох тижнів.
 • Дуже важливо не допускати бур’янів на ділянці, де росте цибуля та уникати різких змін вологості, які можуть пошкодити їй.
 • Ідеальна температура для росту цибулини – між 15 і 25° С. Цибуля дуже добре росте, коли поряд з нею ростуть такі рослини, як полуниці, морква, огірки і помідори. Не рекомендують садити поряд із цибулею бобові.

Три сезони для посадки цибулі такі:

 • У кінці літа. Якщо ви садите цибулю рядами, то слід пам’ятати, що кожна рослина має бути на відстані приблизно 10 см одна від одної. Якщо ж ви вирішили садити цибулю в горщики, то у цьому випадку насіння можна садити хаотично. Слід взяти насіння цибулі, занурити трішки в ґрунт і накрити 1,5 см компосту.
 • Взимку. До посадки цибулі на зиму садівники стали проявляти інтерес порівняно недавно. Раніше про такий спосіб посадки в літературі писали рідко, а якщо і згадували, то не вдавалися в подробиці. У регіонах, де зими, як правило, дуже сильні і сніжні, рекомендують спочатку вирощувати сіянку (маленькі рослини цибулі) і залишити їх у теплиці, критому внутрішньому дворику або всередині будинку.

Так ви будете мати невеликі цибулини, готові до посадки навесні. Потім їх слід помістити в сухий ґрунт. Цибулю висаджують до настання постійних заморозків, наприклад, на початку жовтня. Деякі «досвідчені» садівники радять садити цибулю на зиму в кінці листопада, цей метод неправильний.

Для способу посадки на зиму підходять сорти цибулі, у яких період спокою до другої половини грудня – другої половини січня. Діаметр цибулі-сіянки повинен становити не більше 1 см. Ґрунт необхідно підготувати заздалегідь, глибоко перекопати, внести добриво, підійде перегній, а якщо ж його немає, то можна скористатися мінеральними добривами, наприклад, суперфосфатом, або калійною сіллю.

 • Навесні. Рекомендують садити цибулю навесні, якщо наступне літо буде мокрим і холодним або, якщо у вас немає місця для зберігання цибулі. Відстань між кожною рослиною має бути 10 см. Весна – це найкращий час, щоб посадити саджанку, а не насіння. Приготуйте грядку, зробіть рядки, у них отвори кожні 15 см. Помістіть цибулину-сіянку, зверху засипте ґрунтом та добре його ущільніть.
Як виростити цибулю

Як посадити цибулю в горщики

Про користь цибулі знає кожен. Навіть якщо у вас немає садової ділянки, ви цілком можете виростити цибулю в своїй квартирі або на балконі.

Це простіше, ніж ви думаєте, вам зовсім не потрібно закінчувати будь-які курси садівництва або ставати фермером. Вам просто треба підготувати ґрунт, місце розташування і вибрати горщики.

Перше, що потрібно мати – це добрий органічний ґрунт, щоб насипати його в горщики. Ви можете купити його в спеціалізованих магазинах (краще вибирати чорний ґрунт, тому що в ньому найбільше добрив).

Ні в якому разі вам не слід використовувати штучні добрива, тому що, хоч вони і сприятимуть швидшому росту рослини, але, з іншого боку, вони шкідливі для вашого здоров’я. Крім того, якщо ви садите рослини у будинку, то, напевно, це тому, що ви хочете харчуватися здоровими продуктами.

Якщо ґрунт сухий, глинястий або дуже світлого кольору, то варто змішати його з гноєм, який збагатить ґрунт поживними речовинами і надасть йому гарного темно-чорного кольору. Лише через два тижні, коли ґрунт добре поєднається із перегноєм, можна садити цибулю.

Як ми вже говорили, горщики повинні бути глибиною не менше 20 см і 30 см в ширину. Також слід пам’ятати, коли рослина розвивається, вона стає більшого розміру, отже, коли будете садити сіянку, між рослинами робіть відстань на 15 см. Якщо ви використовуєте розсаду, краще підготувати її.

Протягом перших двох місяців треба вам буде поливати цибулю кожного дня і тримати її на сонячному місці. Звертайте увагу на ріст рослини, щоб помітити, що їй потрібно. Експериментуйте та згодом станьте експертом у вирощуванні рослин. Зеленої цибуля у горщиках – зовсім не складне завдання, але при цьому ви завжди будете мати до борщу запашну вітамінну зелену цибулю!

Здоров’я вам!


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.