Як зменшити набряки щиколоток

Набряки не завжди спричиняють біль, але спричиняють чимало дискомфорту, особливо це стосується щиколоток
Як зменшити набряки щиколоток

Останнє оновлення: 18 листопада, 2018

Щиколотки – це дуже делікатна частина тіла. Вони складаються зі зв’язок, кісток та м’язів. Незважаючи на те, що вони є однією з найміцніших частин тіла, оскільки підтримують більшу частину його ваги, щиколотки є дуже вразливими до пошкоджень та проблем. Одна з них – набряки, причиною яких може бути утримання рідини або ходьба по нерівних поверхнях, носіння незручного взуття, вивихи або судоми.

Біль у щиколотках

Якщо ви відчуваєте біль зсередини або ззовні однієї або обох щиколоток, – це ознака ураження. Якщо біль не припиняється, вам краще звернутися до спеціаліста. Якщо крім болю ви помічаєте запалення, це може бути наслідком удару або незначного вивиху і не варто через це перейматись.

Чудовий спосіб полегшити біль або набряк у щиколотках – прикласти лід. Можна використати пластиковий пакет, наповнивши його кубиками льоду, а потім накрити тканиною. Також можна скористатися рідкими кубиками, що зберігаються у холодильнику (вони використовуються для зберігання медикаментів або вакцин). Якщо ви не хочете прикладати лід, поставте ногу в ємність з холодною протічною водою на 15-20 хвилин. Повторюйте кожні дві або три години хоча б три дні поспіль.

набряк щиколотки

Пам’ятайте, що лід є корисним для зменшення набряків. Домашнє лікування, яке можна застосовувати при ураженні щиколоток, після прикладання холоду: одразу помістіть щиколотки в гарячу воду. Завдяки різниці температур покращується циркуляція крові (найкраще застосовувати при наявності синців).

Як позбутися едеми щиколоток

Едема – це медична назва набряку і може бути спричинена тим, що ви тривалий час стоїте або сидите, вагітністю, через зайву вагу або сидячим способом життя. Зазвичай причиною стає надлишкова рідина, що накопичується в нижніх частинах тіла. Добре те, що боротися з цією проблемою можна різними способами, такими як спортивні ігри та підняття ніг вгору на кілька хвилин. Однак, якщо ви страждаєте від хронічних запалень або, іншими словами, вони трапляються часто, краще звернутися до спеціаліста або пошукати більш ефективні засоби.

Найперше, що ви маєте зробити, – визначити причини цих проблем, до того, як лікувати симптоми. Причини можуть бути різними, такі як недоїдання, ожиріння, артрит, хвороби серця та нирок. Якщо ви страждаєте на одне з цих захворювань, вам доведеться постійно за цим стежити і змінити різні аспекти вашого стилю життя.

набряки на ногах

Якщо ви приймаєте ліки, одним з побічних ефектів може бути набряк щиколотки. Гормони (наприклад, контрацептиви), антидепресанти та ліки від гіпертонії також можуть спричини набряк щиколоток, або погіршити його стан. Найкращий спосіб уникнути цього – не вживати такі ліки, якщо це можливо, або знайти менш агресивні альтернативи.

Інші способи зняти набряки

Не вживайте багато солі, оскільки вона стимулює утримання рідини в організмі, не лише у щиколотках, але й в інших частинах тіла. Фізичні вправи також є надзвичайно важливими для життя, особливо у період вагітності, якщо ви працюєте цілими днями та для людей старшого віку. Ви можете вибрати будь-який спорт відповідно до ваших можливостей. Рекомендується ходити на прогулянку три рази на тиждень.

Щоб уникнути набряків щиколоток, необхідно уникати тривалого перебування в одній позиції (стояти чи сидіти). Якщо у вас немає вибору через роботу, намагайтесь час від часу змінювати позицію тіла. Якщо ви можете встати щоб пройти до вікна подихати свіжим повітрям, це справить чудовий ефект.

набряки ніг

Інша цікава порада – не носити штани, шкарпетки або взуття, що є занадто тісними в районі щиколоток. Також будьте обережними з зоною навколо м’язів, оскільки якщо одяг занадто тісний, постарждати може і нижня частина ніг.

Домашні засоби від набряків щиколоток

  • Сидячи на дивані або стільці, підніміть щиколотки вгору та випряміть ноги. Прикладіть пакет з льодом та огорніть тканиною на кілька хвилин. Інший варіант – лежачи на ліжку, підніміть ноги вгору на стіну так, щоб п’яти торкалися її, намагайтесь тримати ноги якомога рівніше. Ви моментально відчуєте полегшення з відтоком крові. Складно перебувати у цій позиції довше 5 хвилин, але після регулярних тренувань ви зможете витримувати все довше кожного разу.
  • Нанесіть холодний компрес (це може бути навіть упаковка заморожених овочів), загорнутий в тканину так, щоб не було прямого контакту зі шкірою і компрес не обпік вас. Коли він нагріється, поверніть його у морозильну камеру для повторного заморожування і так ви зможете скористатися ним ще раз.
  • Якщо у вас розтягнення, вивихи, тендиніт, біль, чергуйте огортання цієї зони холодним і гарячим оцтом. Нагрійте рівні частики оцту і води у каструлі впродовж п’яти хвилин. Вмочіть у цей розчин рушник і огорніть ним щиколотку. Залиште на кілька хвилин, а потім повторітю цю процедуру з холодним оцтом. Повторіть тричі з кожною температурою.
    набряки щиколоток
  • При набряках щиколоток, також можна покласти на них скибочки огірка та накрити тканиною або бандажем. Огірок вбере рідину і пришвидшить одужання.
  • Ефективна вправа, коли турбують набряки щиколоток: сядьте на підлогу та витягніть ноги вперед. Повертайте щиколотки за годинникою стрілкою та в протилежну сторону, п’ятнадцять разів в кожну сторону. Це також покращить циркуляцію крові.

   • Stephen W. Moore. Griffith’s Instructions for Patients E-Book: Expert Consult. Elsevier Health Sciences, 2010.
  • James WyssAmrish Patel. Therapeutic Programs for Musculoskeletal Disorders. Demos Medical Publishing, 2012. 
  • Simeon MargolisJohns Hopkins Medical Institutions. Johns Hopkins Symptoms and Remedies: The Complete Home Medical Reference. Pensilvannia University.2009.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.