6 простих методів контролю над гнівом

6 простих методів контролю над гнівом
6 простих методів контролю над гнівом

Останнє оновлення: 28 листопада, 2018

Це правда, що кожен сердиться час від часу, але проблеми лише виникають тоді, коли такі епізоди повторюються занадто часто. Якщо ви були занадто сварливі останнім часом, вам може стати в пригоді інформація про деякі стратегії та засоби як контролювати гнів природним способом.

Лють і гнів можуть завдати значної шкоди не тільки людям навколо, але й організму. Багато досліджень показують, що гнів підвищує ризики розвитку певних серцевих недуг, особливо це стосується чоловіків.

Він також може викликати такі проблеми як стрес, розлад шлунку, безсоння, головні болі, гастрит і т.д. Тому дуже важливо навчитися контролювати такі моменти, коли температура та почервоніння обличчя, як ознаки гніву, починають зростати.

Що таке гнів?

Гнів – це емоція, яка може варіюватися за інтенсивністю залежно від стану людини і того, що саме його викликає. М’якшою формою гніву є значне невдоволення чимось, а крайньою формою емоційного стану є лють.

Лють може стати причиною психологічних і біологічних змін, тому що такий емоційний стан підвищує кров’яний тиск, провокує посилене виробництво деяких гормонів (наприклад, адреналіну і кортизолу) та збільшує частоту дихання.

Інстинктивний і природній спосіб, яким ми загалом висловлюємо свій гнів – це агресія, яка супроводжується криком, киданням речей чи ударами чогось або когось. Американська Психологічна Асоціація стверджує, що гнів є відповіддю на зовнішні загрози, з якими ми повинні боротися, щоб захистити себе від більшого зла.

Втім, варто знати, що хоча гнів деякою мірою необхідний для виживання, особливо в скрутних становищах. Все ж емоційних крайнощів у повсякденному житті краще уникати, оскільки вони завжди шкідливі.

дитина відчуває гнів

Методи і способи ефективного контролю над гнівом

Відпочинок

Релаксаційні методи лікування або різний відпочинок можуть робити чудеса у справі зниження рівня стресу і гніву. Також вони можуть заспокоїти думки і почуття, які зазвичай заставляють вас відчувати гнів, злість чи агресію. У який спосіб можна розслабитися?

Медитація, на зразок йоги або тай-чи, прекрасно справляється навіть з найлютішими приступами злості. Заплющіть очі, дихайте глибоко через ніс і спробуйте не думати ні про що. Ви, мабуть, гадаєте, що це занадто складно?

Не турбуйтеся про це, але обов’язково принаймні спробуйте почати і переконайтесь, що вся агресія розсіюється і ви стаєте тим спокійнішими, чим довше займаєтесь медитацією.

Фізичні вправи як засіб приборкати гнів

Фізичні вправи допомагають зменшити гнів природно. Але будьте обережні, не всі види і дисципліни спорту є корисними. Якщо вам не до вподоби атлетичні види спорту, не хвилюйтеся, завжди можна підібрати якийсь інший вид спортивної діяльності, і саме це заняття допоможе вам зняти напругу і в той же час буде для вас приємним.

Наприклад, ви можете спробувати бокс або східні бойові мистецтва, як дзюдо, тхеквондо чи кікбоксинг. Або ж спробуйте покататись на велосипеді чи прогулятись пішки, і це, ймовірно, допоможе вам подолати приступи гніву.

Якщо ви розумієте, що гнів починає заволодівати вами, вийдіть на прогулянку і подихайте свіжим повітрям.

Коли ви перебуваєте в спортзалі та займаєтесь спортом, зосередьте свої зусилля та сконцентруйте увагу на всьому, що змушує сердитися (наприклад, ви можете думати про своє начальство, зухвалого сусіда чи водія, який нещодавно в’їхав у ваш автомобіль).

катання на роликах допоможе побороти гнів

Дізнайтесь, що саме створює проблеми

Хороший спосіб уникнути надмірних проявів гніву – спробувати достеменно з’ясувати, що ж саме цей гнів провокує. Ми маємо на увазі, що в багатьох випадках ми не можемо визначити проблему, яка спричиняє гнів або гнівну реакцію на певні події.

Це здається неймовірним, проте часом ми не до кінця розуміємо, що саме нас турбує. У таких випадках допомогу зможуть надати або психотерапевти, або навіть розмова з людиною, через яку у вас виникають ці неприємні почуття. Вам лише слід зосередитись і бути певними, що будь-яка проблема має спокійне, неемоційне рішення.

Якщо ситуація виходить з-під контролю і щось йде не так, як ви сподівались, вам все ж не варто втрачати самоконтроль. У першу чергу варто знайти спокійне вирішення проблеми, яке дозволить вам досягти бажаного результату, а потім в доброму гуморі виконувати далі почату роботу.

Радимо призначити зустріч з психологом, якщо ви все ж вважаєте, що не можете впоратися з гнівом самостійно. Хороший психолог знає, як допомогти, застосовуючи різні методи, зрештою, він просто зможе вислухати всі ваші скарги на проблеми, а висловити все, що наболіло комусь, хто вміє слухати, – прекрасний спосіб зняти напругу.

Подумайте раціонально про ситуацію

Коли гнів починає домінувати у почуттях, ми не можемо думати ясно і приймати адекватні рішення. Це дійсно проблема, але і вона має вирішення, зрештою, як і все інше.

Для початку вам варто спробувати уникати двох слів: «ніколи» і «завжди». Цими словами ви лише виправдовуєте свій гнів, а це не дозволяє шукати вирішення тих проблем, які нагромадились.

Наприклад, якщо ви кажете: «Я завжди серджуся, коли спізнююся» або «Неможливо бути спокійним в автомобільному заторі,  спробуйте замість цього подумати:«Я зроблю все можливе, щоб заспокоїтись і не нервувати наступного разу, коли я запізнююсь або застрягну десь на дорозі в годину пік».

дівчина що посміхається

Покращуйте манери спілкування

Іноді ми сердимося, тому що нами опановує розчарування. Розгляньмо таку ситуацію: якщо ми пояснюємо щось людині більше ніж один раз, а результату, якого ми б хотіли, так і не досягаємо, це не завжди провина тієї людини. Може бути й таке, що це наші пояснення не зовсім добре зрозумілі або й неправильні.

У таких ситуаціях важливо слухати уважно самих себе і з’ясувати, чи дійсно ви уникаєте, наприклад, якихось двозначностей. Зрештою попросіть ту людину пояснити вам, що вона зрозуміла з ваших слів або спробуйте відповісти на її запитання і так прояснити всі непорозуміння. Такий підхід до вирішення проблем дозволить зберігати спокій.

Візьміть відпустку

Якщо ж ви розумієте, що жоден з підходів до вирішення проблем з негативними емоціями не діє, можливо, вам варто зробити перерву та провести вихідні десь в іншому місці, ніж вдома, або змінити оточення, знайти місце, яке відволіче вас від повсякденних проблем. Вийдіть зі своїх рутинних справ чи звичок, наприклад, прогуляйтесь парком чи пляжем.

Перестаньте думати про свої проблеми, а замість цього у вас буде час, щоб подумати про щось, що б вам хотілось, помріяти трохи або про те, як заспокоїти свій дух.

У цей час намагайтеся не вступати в жоден контакт з тими речима, які вас дратують (наприклад, з вуличним рухом в місті або надмірною кількістю роботи). Завжди думайте про хороше, скористайтеся можливістю контакту з природою, дихайте глибоко, насолодіться ароматом квітки та більше смійтесь.  • Chida, Y., & Steptoe, A. (2009). The Association of Anger and Hostility With Future Coronary Heart Disease. A Meta-Analytic Review of Prospective Evidence. Journal of the American College of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2008.11.044
  • Suls, J., & Bunde, J. (2005). Anger, anxiety, and depression as risk factors for cardiovascular disease: The problems and implications of overlapping affective dispositions. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/0033-2909.131.2.260
  • American Psychological Association. Cómo controlar el enojo antes de que lo controle a usted. https://www.apa.org/centrodeapoyo/enojo

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.