6 симптомів уніполярної депресії, про які варто знати

Для того, щоб перебороти симптоми уніполярної депресії, необхідно вдаватися не лише до рекомендованих лікарем препаратів, але й до психотерапії, адже без аналізу когнітивної поведінки лікування не буде ефективним.
6 симптомів уніполярної депресії, про які варто знати

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Уніполярна депресія є значно серйознішою, аніж інші нервові розлади. Дізнайтесь про симптоми уніполярної депресії.

Нинішнє суспільство вражає неймовірним розвитком, коли йдеться про соціальні та технологічні сфери життя. Утім, емоційні проблеми залишаються незмінними впродовж багатьох років. Саме складне особисте життя є тим недосконалим аспектом, з чиєї павутини мільйони людей досі не можуть виплутатися.

Депресія є одним із найпоширеніших психічних розладів на сьогодні. На жаль, вплив депресії на емоційний стан людини досі не було повністю вивчено, адже чимало людей не бажають визнавати проблему або соромляться комусь про неї розповідати.

Коли люди з нашого оточення помічають наше засмучення, зазвичай вони радять підбадьоритися, забути про проблеми та йти далі. Більшість з них вважає, що вийти з депресії можна за допомогою позитивних поглядів на життя та зміни пріоритетів.

Часто люди помилково гадають, що забути про симптоми затяжної депресії допоможе сміх та гарний настрій. На жаль, насправді методи боротьби з депресією є значно серйознішими та радикальнішими.

Чомусь ми часто забуваємо, що у більшості випадків сум має не лише негативне значення, але й адаптивну цінність. Він допомагає нам проаналізувати ситуацію, пізнати себе та рухатися далі.

При уніполярній депресії сум не містить жодної адаптивної цінності, а швидше навпаки. Коли у вас депресія, то сум перестає бути методом самоаналізу, а перетворюється на низку руйнівних та неприємних процесів. До того ж, ці процеси є неймовірно виснажливими та критичними, і вони не лише пригнічують людину ще більше, але й перетворюють її на беззахисне створіння.

У цій статті ми розповімо про основні симптоми уніполярної депресії та ефективні методи боротьби з ними.

Головні симптоми уніполярної депресії

1. Ангедонія

Зверніть увагу, що поганий настрій та сум необов’язково свідчать про депресію. Власне, серйозні випадки уніполярної депресії характеризуються сильним та систематичним емоційним болем.

Стан, коли людина втрачає здатність отримувати задоволення від життя, у медицині відомий за терміном ангедонія

Ось головні ознаки, за якими можна впізнати ангедонію:

 • Втрата інтересу до навколишнього середовища
 • Нездатність отримувати задоволення від того, що приносило радість раніше
 • Сильна втома
 • Постійна дратівливість
 • Відсутність ініціативи та бажання щось робити
 • Нездатність завершувати розпочаті справи, причиною чого є не відсутність необхідних фізичних навичок, а психологічне небажання діяти та нестача енергії.

2. Незмінні симптоми уніполярної депресії

як проявляються симптоми уніполярної депресії

Згідно з інформацією, поданою у “Діагностичному та статистичному посібнику з психічних розладів”, існує 5 головних симптомів уніполярної депресії та кілька другорядних.

Читайте також статтю: Йога лікує депресію

Серед них варто виділити такі ознаки психічного розладу:

 • Депресивний стан впродовж усього дня
 • Раптова втрата інтересу до речей, від яких раніше людина отримувала задоволення
 • Безсоння або надмірна сонливість
 • Стрімка втрата або набір ваги
 • Нездатність зосередитися на одному завданні та самостійно приймати рішення
 • Постійне почуття провини
 • Сильна втома
 • Думки про самогубство
 • Низький рівень активності впродовж дня

3. Симптоми, які не мають стосунку до уніполярної депресії

Автор посібника з психічних розладів також зазначає, що існує ціла низка симптомів, які свідчать про наявність у пацієнта звичайної депресії, а не уніполярної.

Ось кілька ознак, які допоможуть вам розрізнити ці два явища:

 • Депресію не можна вважати уніполярною, якщо її причиною стає кількатижневий біль після втрати коханої людини.
 • Розлучення також не є ознакою уніполярної депресії, адже розлуку з близькою людиною заведено вважати одним з головних провокаторів звичайного депресивного стану.
 • Лікарі не встановлюють діагноз “уніполярна депресія”, якщо людина пережила одноразовий напад манії, психозу чи інший емоційний розлад.

4. Існує кілька видів уніполярної депресії

як відрізнити уніполярну депресію від звичайної

Найважливіше, що необхідно пам’ятати про психічні розлади – це те, що кожен випадок є унікальним. Кожна людина є особливою, а тому немає у світі двох людей з абсолютно однаковими якостями та рисами характеру. Саме тому підходити до лікування кожного окремого випадку потрібно з особливою уважністю.

Перш за все запам’ятайте, що існує два основні види депресії:

 • Одноразова уніполярна депресія, яка виникає лише один раз за все життя.
 • Рецидивна депресія, перебіг якої є значно серйознішим, трапляється значно частіше, ніж уніполярна. Більшість людей переживають уніполярну депресію у підлітковому віці, а потім кілька разів страждають на рецидивну депресію вже у дорослому житті.

5. Природа та причини депресії

Уніполярна депресія – це неймовірно складний психічний розлад з багатьма лабіринтами та “чорними дірами”, які роблять лікування цього стану непростим як для пацієнтів, так і для самих лікарів.

Пояснити це можна тим, що уніполярна депресія має не одну причину виникнення, адже її розвиток можуть спровокувати чимало різноманітних факторів.

 • Уніполярна депресія може бути спадковою.
 • Спровокувати депресію можуть особливості вашого виховання та отриманої вами освіти, а також попередні життєві травми.
 • Несприятливі обставини, пережиті в юності (наприклад, особлива соціальна ситуація) також є можливими провокаторами уніполярної депресії.
 • Одними з ключових факторів, що можуть призвести до депресії, є особливості характеру людини (низька самооцінка, проблеми з когнітивним сприйняттям, відчуття безпомічності, тощо).
 • Економічні проблеми та кризова ситуація у навколишньому середовищі також можуть спровокувати розвиток депресії.

Не варто забувати й про те, причиною депресії можуть бути і біохімічні розлади, зокрема, низький рівень дофаміну в організмі. Саме тому якщо ви помітили перші симптоми уніполярної депресії, радимо звернутися до лікаря, щоб отримати належне лікування.

6. Методи лікування уніполярної депресії

методи лікування уніполярної депресії

Коли мова йде про методи лікування уніполярної депресії, необхідно враховувати такі ефективні способи боротьби з психічними розладами:

 • Поєднання спеціалізованих медикаментів та психотерапії. Велику увагу потрібно приділяти аналізу когнітивної поведінки людини, адже саме цей вид терапії допоможе швидко усунути симптоми уніполярної депресії.
 • Окрім когнітивного аспекту, необхідно враховувати інші властивості мозку людини. Перебороти симптоми уніполярної депресії та хвилювання можна за допомогою кількох ментальних технік, зокрема раціональної уяви, тренінгів зі самоствердження та освоєння навичок вирішення проблем.

Оберіть техніки, які вам найбільше до вподоби, та переконайтеся в їхній ефективності на власному досвіді!
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.