Чи безпечно пити воду з пластикових пляшок?

Чи безпечно пити воду з пластикових пляшок?
Чи безпечно пити воду з пластикових пляшок?

Останнє оновлення: 24 листопада, 2018

Сьогодні ми розглянемо питання води у пляшках. Під час вступу подумайте над відповідями на ці запитання: Я купую воду у пластикових пляшках? Чи, може, у скляних, які можна повторно використати? Коли я купую воду у пляшці, то дивлюся на склад, місце виробництва, на те, чи це мінеральна вода чи ні?

Ви коли-небудь цікавилися чи безпечно пити воду з пластикових пляшок та який це має вплив на ваше здоров’я?

Сьогодні ми пропонуємо більше дізнатися на цю цікаву тему.

Вода у пляшках: які види найкорисніші?

вода у пластикових пляшках

Зараз у магазинах найчастіше можна побачити два види води: у пластикових та у скляних пляшках. Пластик завжди спричиняв затяті суперечки. Така вода може мати негативні наслідки на довкілля, адже її виробники вносять значну лепту у вироблення більшої кількості пластикових відходів, реклами та навіть приватизації прав на воду.

Втім, найважливіший момент дискусії – це те, чи вода у пластикових пляшках насправді корисна чи ні.

Перейдімо до інформації, яка безпосередньо стосується цієї теми. 

1. Чи безпечно пити воду з пластикових пляшок?

Пластикові пляшки виготовляють зі сплаву, відомого як поліетилентерефталат (ПЕТ). То що ж воно таке? Це полімер, хімічний складник, який, згідно з деякими дослідженнями, може забруднювати воду.

Тобто це означає, що коли ви п’єте з такого типу пластикових ємкостей, вміст може зазнати впливу цього складника. Погляньмо, які саме елементи поліетилентерефталат виділяє у воду, яку ви п’єте.

  • Фталати. Ці сполуки роблять пластик гнучкішим. Вони шкодять людині, лише якщо споживати їх у великих кількостях, наприклад, можуть спричинити проблеми з ендокринною залозою. Але знайте, що ці сполуки містяться у кожній пластиковій пляшці, яку ви використовуєте.
  • Сурма. Це важливий каталізатор ПЕТ. Чи шкідливий він для здоров’я? Звісно, що так. Він може спричинити виникнення раку, а також різноманітних респіраторних захворювань. Втім, влада визначила обмеження на його вміст у пластиковій пляшці, і він дуже низький.  На щастя, ВООЗ суворо слідкує за дотриманням цих стандартів.
  • Формальдегід і ацетальдегід. Саме ці сполуки іноді надають воді так званого “пластикового” смаку. Спеціалісти стверджують, що це трапляється лише коли пляшки довго перебувають на сонці, тоді складники просочуються у воду, тому варто бути особливо обережними. За нормальних умов у ПЕТ-пляшках не міститься багато формальдегіду та ацетальдегіду.

Підсумуймо цей розділ. Чи пластикові пляшки шкідливі для здоров’я? Жодного безпосереднього ризику немає. Органи охорони здоров’я постійно слідкують за дотриманням норм та правил, крім того, у цілому, вміст шкідливих речовин, які проникають у воду, дуже малий.

Але завжди є здорова альтернатива, аби уникнути таких ризиків. Якщо ви задумаєтеся над кількістю пляшкової води, яку щодня випиваєте, то можете добряче здивуватись. Саме тому важливо розглянути корисніші варіанти, які не будуть шкодити довкіллю.

2. Здорові альтернативи води з пластикових пляшок

  • Спробуйте воду зі скляних пляшок. Звісно, вони дорожче коштують, але це чудова здорова альтернатива, яку потрібно взяти до уваги.
  • Встановіть систему фільтрів на воду з крана. Вода з крана може бути хорошим варіантом, але, на жаль, вона не завжди достатньо добра, наприклад, у ній часом міститься багато кальцію або інших елементів, які не надто вам сподобаються. Втім, невеличкий фільтр зворотнього осмосу допоможе позбутися цих шкідливих та небажаних сполук.
  • Купуйте великі пляшки очищеної води. Ця проста альтернатива схожа до власної системи фільтрації. У такому випадку компанія очищує воду для вас, позбавляє її небажаних запахів, неприємного смаку та робить корисною для щоденного вживання.

Чого ніколи не можна робити з пластиковими пляшками

пити воду з пластикових пляшок не рекомендується
  • Ніколи не наповнюйте використані пляшки повторно. Це серйозний фактор ризику, якого потрібно уникати. Багато людей після того, як допили воду з пляшки, набирають у неї нову. Зараз на етикетках досить часто можна побачити попередження з приводу уникнення пов’язаних із цим мікробіологічних небезпек. Коли пластикова пляшка вже порожня, у ній може накопичуватися багато грибку або бактерій. Саме тому, при повторному наповненні, ви ризикуєте заразити організм та захворіти. Крім того, не забувайте, що з часом шкідливі компоненти, які містяться в пластикових пляшках (про них ми вже говорили), потрапляють у воду. Тому запам’ятайте: допили пляшку води – викиньте її у смітник!
  • Ніколи не тримайте пластикові пляшки на сонці: про це вже згадується у нашій статті. При контакті з гарячими поверхнями, сонячним світлом або вогнем, пластик виділяє формальдегід і ацетальдегід. Через це вода не лише має неприємний смак, а також може спричинити проблеми з травленням. Завжди зберігайте пляшки з водою у прохолодному затінку!Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.