Чому безглютенові дієти є шкідливими для здоров'я?

Вірте чи ні, але безглютенові дієти можуть викликати дефіцит незамінних вітамінів та мінералів в організмі. У цій статті ми детальніше розповімо про особливості подібного раціону та його вплив на фізичний стан та самопочуття людини.
Чому безглютенові дієти є шкідливими для здоров'я?

Останнє оновлення: 20 травня, 2019

Ви також вирішили спробувати дотримуватися подібного раціону без попередньої консультації лікаря тільки через те, що безглютенові дієти стали новим трендом? Кожна людина повинна розуміти, що якщо вона здатна засвоювати глютен, краще назавжди забути про безглютенові дієти, адже вони можуть негативно вплинути на організм.

Насправді безглютенові дієти здобули широку популярність в усьому світі тільки тому, що вони виключають вживання вуглеводів. Багато людей вважають, що переставши вживати вуглеводи, вони зможуть дуже швидко скинути зайву вагу. Утім, якщо ви справді хочете завжди бути стрункими та здоровими, радимо обрати інший тип харчування або звернутися за допомогою до кваліфікованого дієтолога.

Якщо ви підозрюєте, що ваш організм не здатний засвоювати глютен, рекомендуємо не зволікати зі зверненням до лікаря. В іншому випадку ви можете на власному досвіді переконатися, що безглютенові дієти здатні завдати непоправну шкоду для організму.

Чому безглютенові дієти можуть викликати дефіцит вітамінів та мінералів в організмі?

Вірте чи ні, але безглютенові дієти справді можуть стати причиною дефіциту незамінних вітамінів та мінералів, адже вони погіршують здатність кишківника засвоювати поживні речовини з їжі. На жаль, подібна проблема зустрічається досить часто серед тих людей, які перестають вживати продукти з високим вмістом глютену.

Зазвичай у подібних ситуаціях лікарі призначають спеціальні вітамінні добавки, які здатні поповнити запаси поживних речовин в організмі.

омега-3 та безглютенові дієти

На жаль, дуже багато людей дотримуються безглютенової дієти без попередньої консультації лікаря та нагляду з боку кваліфікованого спеціаліста, тож і про дефіцит поживних речовин вони також не замислюються. Зверніть увагу, що при безглютеновій дієті в організмі найчастіше відбувається дефіцит заліза та вітаміну В.

Якщо вам катастрофічно не вистачає того чи іншого елементу, можуть виникнути труднощі під час виконання звичних завдань. Розв’язати проблему можна, якщо включити до раціону корисні продукти з високим вмістом вітамінів та мінералів та припинити дотримуватися безглютенової дієти.

Безглютенові дієти: яку шкоду вони можуть завдати організму?

1. Розлади у роботі шлунка та інших органів травної системи

Одними з найбільш неприємних наслідків безглютенової дієти є часті закрепи. Причиною таких розладів травлення є те, що продукти з високим вмістом глютену містять багато клітковини.

Не забувайте, що клітковина допомагає очищувати кишківник від залишків їжі. Якщо у вас часто виникають проблеми з випорожненням, не варто дотримуватися безглютенових дієт, адже це тільки ускладнить ситуацію.

Якщо ж ви таки вирішили спробувати безглютенову дієту, радимо внести кілька змін до її меню та додати до раціону кілька продуктів, збагачених клітковиною:

  • Горіхи
  • Насіння
  • Вівсянка
  • Кіноа
  • Кукурудза

Зверніть увагу, що окрім закрепів безглютенові дієти можуть спричинити стрімкий набір ваги. Пояснити це явище дуже просто, адже у кишківнику відбувається накопичення шкідливих токсинів. Утім, є й одна хороша новина – щойно ви знову будете вживати продукти з клітковиною, то почнете позбавлятися зайвих кілограмів.

В організмі може підвищитися рівень арсену

Люди, які сидять на безглютенових дієтах, дуже часто замінюють звичні крупи рисом. Цей продукт є доступним, простим у приготуванні та дуже універсальним гарніром. Однак зловживати рисом не варто, адже цей продукт містить арсен, який у великій кількості може спричинити серйозні проблеми із серцем.

рисова крупа та безглютенові дієти

Якщо ви страждаєте через непереносимість до глютену, рекомендуємо неодмінно звернутися до лікаря. Тільки спеціаліст дасть вам рекомендації щодо того, які саме продукти можна вживати та в яких кількостях.

Якщо ж ви будете дотримуватися безглютенової дієти попри те, що легко можете засвоювати продукти з глютеном, то ризикуєте перевищити рекомендовану норму арсену. У разі, якщо ви наважилися спробувати безглютенову дієту, рекомендуємо додати до свого раціону кілька різних видів цільного зерна. 

Тим часом рис повинен бути тільки частиною раціону, а не його головною складовою.

Ваш гаманець не скаже вам “спасибі”

Вірте чи ні, але зазвичай безглютенові дієти потребують великих витрат коштыв. Попри те, що у нині у продажу можна знайти величезну кількість продуктів, що не містять глютен, зазвичай вони коштують у кілька разів більше ніж звичні для нас товари.

Пояснити це явище дуже просто: виробництво безглютенових продуктів потребує більше часу та витрат. Не варто забувати, що ці харчові продукти є частиною спеціальної терапії, а всім відомо, що ліки не можуть бути дешевими.

безглютенові дієти: переваги та недоліки

Якщо ви хочете не тільки скинути зайву вагу, але й заощадити кошти, рекомендуємо вживати виключно натуральні продукти. Плануючи своє меню на тиждень, ви повинні обирати лише доступні та корисні харчі. Радимо також звертати увагу на сезонні овочі та фрукти. Ці продукти можна буде легко придбати у найближчому супермаркеті за доступною ціною.

Безглютенові дієти передбачають регулярне вживання напівфабрикатів

На жаль, безглютенові продукти зазвичай проходять багато стадій обробки з метою усунення глютену. У результаті це може спричинити такі негативні наслідки:

  • У вашому раціоні буде велика кількість підсолоджувачів. Оскільки продукти обробляють, здебільшого вони втрачають здатність довго зберігати свіжість. Для того, щоб подовжити їхній термін зберігання, багато компаній додають до напівфабрикатів велику кількість консервантів.
  • У вашому раціоні буде велика кількість жирів. Оскільки після обробки чимало продуктів втрачають свої корисні властивості, до них додають багато жирів для збереження свіжості та приємної текстури. Саме тому безглютенові дієти часто стають причиною серцевих захворювань, діабету, жирової хвороби печінки тощо.

А ви також вирішили сісти на безглютенову дієту, не порадившись попередньо з лікарем? Повірте, не варто цього робити. Як бачите, подібний стиль харчування може викликати цілу низку негативних наслідків.  • Vici G., Belli L., Biondi M., Polzonetti V., Gluten free diet and nutrient deficiencies: a review. Clin Nutr, 2016. 35 (6): 1236-1241.
  • Emmanuel A., Mattace Raso F., Neri MC., Petersen KU., et al., Constipation in older people: a consensus statement. Int J Clin Pract, 2017.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.