Попереджувальні ознаки жирової хвороби печінки

Попереджувальні ознаки жирової хвороби печінки не виникають на порожньому місці. Цей розлад тісно пов'язаний з ожирінням, підвищеним холестерином і високим тиском крові. Хоча його складно виявити, певні симптоми можуть допомогти в діагностиці.
Попереджувальні ознаки жирової хвороби печінки

Останнє оновлення: 29 грудня, 2018

Це захворювання, відоме в науці як жировий гепатоз, у народі називають жировою хворобою печінки. Воно може виникати через надмірне споживання алкоголю або метаболічний синдром, як і цукровий діабет та гіпертонія. Читайте далі, щоб дізнатися про попереджувальні ознаки жирової хвороби печінки.

Що таке жирова хвороба печінки

Коли жир накопичується в гепатоцитах, у людини може розвинутися жирова хвороба печінки. Цей розлад тісно пов’язаний з ожирінням, підвищеним холестерином і високим тиском крові. У багатьох випадках адипоцитні клітини переповнюються жиром і “виливають” надлишок на сусідні органи.

Ви маєте знати, що печінка виконує кілька важливих функцій: виробляє білки, регулює обмін жирів, виводить токсини з крові та контролює кількість амінокислот. Щоб ці процеси відбувалися належним чином, важливо дбати про її здоров’я.

Деякі люди мають підвищений ризик захворіти на жировий гепатоз, зокрема:

  • жінки середнього віку;
  • люди із зайвою вагою;
  • пацієнти з діабетом або підвищеним рівнем холестерину;
  • прихильники певних харчових звичок;
  • люди з алкогольною залежністю.

Ознаки жирової хвороби печінки

ознаки жирової хвороби печінки

Погана новина в тому, що в більшості випадків, жировий стеатоз не має жодних ознак. Інакше кажучи, до повноцінного медичного огляду, виявити це захворювання досить складно. Є три типи тестів, які допомагають підтвердити, чи ваші симптоми це насправді ознаки жирової хвороби печінки:

  • аналіз крові (визначає рівень трансамінази);
  • ультразвукове дослідження печінки (що яскравішою та більшою виглядає печінка, то вища ймовірність хвороби);
  • біопсія (визначає масштаб захворювання).

Однак у деяких пацієнтів все ж проявляються ознаки жирової хвороби печінки або розвиваються інші супутні розлади.

1. Біль у животі

Дискомфорт або пронизливі відчуття у верхній частині живота. Цей біль не виникає через якусь фізичну активність або дії. Він може з’являтися після їди, оскільки шлунок розширюється та тисне на збільшену печінку.

2. Набряк живота

ознаки жирової хвороби печінки

Захворювання печінки спричиняє асцит. Це наявність рідини між вісцеральною і парієтальною очеревиною. Серед симптомів цієї проблеми: здуття живота, порушення травлення, біль у нижній частині спини й утруднене дихання. Вона також може призводити до набряку щиколоток.

3. Порушення травлення

Якщо будь-яка їжа (попри корисність і невеликий розмір порції) призводить до розладів шлунка, нудоти або газів, можливо, причина в порушеній роботі печінки. Люди з жировою хворобою печінки часто звертаються до лікаря, вважаючи, що в них проблеми з травленням, і лише згодом дізнаються справжній діагноз.

4. Утома

основні ознаки жирової хвороби печінки

Коли печінка не працює з метаболізмом злагоджено, вона сповільнюється. Це відбувається при порушеннях у роботі будь-якого важливого органа. Організм намагається захиститися від негативної ситуації та компенсує її, перекачуючи менше крові.

Конкретно в цьому випадку це може призвести до безпричинного виснаження, проблем із концентрацією, розгубленості, втоми та нестачі енергії. Людина також може втратити інтерес до занять, які їй подобалися раніше, і безперестанку спати.

5. Темна сеча

За допомогою сечі можна визначати розлади та захворювання. Не забуваймо, що ця рідина транспортує токсини та відходи. При жировій хворобі печінки, сеча буде темніша, ніж зазвичай, і не посвітліє протягом дня (хоча зазвичай сеча темніша вранці, зазвичай до обіду вона стає світліша).

Кал також може змінитися, наприклад, виглядати світлішим або більш глинистим і мати сильніший запах, ніж зазвичай.

6. Зміни в шкірі

попереджувальні ознаки жирової хвороби печінки

Жовтяниця належить до ознак жирової хвороби печінки. Її характерними проявами є жовтувата шкіра та поява слизу через підвищений білірубін, який накопичується в тканинах. Вона може виникати через руйнування еритроцитів або порушення в роботі жовчного міхура.

Жирова хвороба печінки призводить до змін шкіри, зокрема втрати кольору в області шиї та пахв, розривів лицевих кровоносних судин, почервоніння долонь або судинних сіток на спині, грудях і плечах. Крім того, під нігтями можуть з’явитися білі плями.

Раціон при жировій хворобі печінки

Як тільки жирову хворобу печінки діагностували, наступний крок – почати правильне лікування. Окрім препаратів, які може прописати лікар, важливо дотримуватися раціону з низьким вмістом жирів і займатися спортом. Ось кілька порад:

1. Їжте менше рафінованих продуктів

що спричиняє ознаки жирової хвороби печінки

До цієї групи продуктів входить борошно та білий цукор. Їх варто замінити цільнозерновими та необробленими продуктами.

2. Дотримуйтеся середземноморської дієти

Середземноморська дієта – це одна з найздоровіших дієт у світі, адже в її основі продукти з низьким вмістом жирів або корисні жири. Наприклад, оливкова олія відіграє ключову роль у такому раціоні.

3. Не споживайте алкоголю

алкоголь та ознаки жирової хвороби печінки

Алкоголь належить до найбільших ворогів печінки. Якщо зловживати ним, це може призвести не лише до гепатозу, а й спричинити цироз.

4. Уникайте певних ліків

Проконсультуйтеся з лікарем, щоб дізнатися, які ліки можуть погіршити ваш стан. Імовірно, він порадить перестати пити знеболювальні, естроген і протизапальні препарати. Так ознаки жирової хвороби печінки проявлятимуться менш гостро.

5. Займайтеся спортом

спорт полегшить ознаки жирової хвороби печінки

Вправи – це чудовий спосіб почуватися краще та допомогти своїй печінці працювати належним чином. Можна піти на прогулянку в парк, вигуляти собаку, поїздити на велосипеді або поплавати – оберіть свій улюблений варіант і займайтеся спортом щонайменше тричі на тиждень.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.