Чому з'являються родимки та родимі плями?

Більшість людей мають на своєму тілі родимки та родимі плями, хоч ви могли й не надавати цьому уваги раніше. Велика кількість таких плям з часом зникає, проте деякі родимки залишаються з людиною впродовж усього її життя.
Чому з'являються родимки та родимі плями?

Останнє оновлення: 19 січня, 2021

Немовлятам досить притаманно мати на тілі маленькі висипання та прищики, які зазвичай зникають вже за кілька тижнів після їхнього народження. Утім, деякі родимі плями та родимки залишаються назавжди, а з віком можуть навіть ставати більш помітними та об’ємними.

Варто зауважити, що в більшості випадків родимі плями не становлять жодної загрози для здоров’я людини. Утім, залежно від їхніх особливостей, вони можуть впливати на зовнішній вигляд людини як позитивно, так і негативно. Лише у крайніх випадках родимки підвищують ризик розвитку раку шкіри чи інших дерматологічних захворювань.

Загалом є багато міфів щодо родимок. Деякі люди вважають, що родимі плями з’являються через певні продукти, які майбутня мама вживала під час вагітності або через те, чого їй найбільше хотілося скуштувати в цей період. Утім, такі припущення не мають під собою жодного наукового підґрунтя.

Родимки, ластовиння, родимі плями… Cвяті небеса!

ластовиння та родимки

Родимі плями – це зміна кольору шкіри новонародженого. Іноді ці плями з’являються ще під час вагітності, тоді як інші утворюються на тілі немовляти через кілька днів після пологів. Вчені стверджують, що близько 80% всього населення народжуються з родимою плямою, родимкою або іншою позначкою на шкірі.

Деякі з цих плям залишаються з людиною до кінця її днів, тоді як інші з часом зникають. Правда полягає в тому, що незалежно від розміру, розташування, кольору та форми родимки, завжди необхідно консультуватися з лікарем-педіатром, щоб він міг визначити, чи є такі родимі плями безпечними.

Багато плям, особливо коричневого кольору, є непомітними на шкірі немовлят одразу після їхньої появи на світ. Впродовж перших місяців життя дитини ці плями мають значно світліше забарвлення, через що їм зазвичай і не надають уваги. Утім, з часом такі родимі плями стають темнішими та більш помітними.

Пігментні плями

Рекомендуємо звернути увагу на те, що є два типи родимих плям: пігментовані та судинні.

Тим часом вони також поділяються на кілька підгруп з різними характеристиками. Якщо йдеться про пігментовані родимі плями, то до них належать:

  • Ластовиння. Такі плями є найбільш розповсюдженими та можуть з’являтися на будь-якій частині тіла. Іноді їхня кількість збільшується у процесі росту дитини. Утім, зверніть увагу: якщо на тілі дуже багато ластовиння, а діаметр таких плям перевищує о,3 сантиметра, причиною може бути нейрофіброматоз.
  • “Монгольські плями”. Ці родимі плями мають синювато-сірий відтінок та розташовуються зазвичай на попереку або сідницях. Варто зауважити, що так звані “монгольські плями” є більш притаманними власникам темного кольору шкіри. Ба більше, вони майже завжди зникають у шкільному віці.
  • Родимки. Вони також з’являються при народженні та вважаються вродженими невусами. Родимки є постійними. Зверніть увагу, що родимки бувають пласкими та випуклими. Також на родимках може рости волосся, а забарвлення родимок варіюється від рудого та коричневого до чорного. Дуже великі родимки можуть бути злоякісними.

Судинні плями

судинні плями та родимки

Головною особливістю судинних плям є те, що залежно від підтипу, їхнє забарвлення може варіюватися від рожевого до фіолетового. Є кілька найбільш розповсюджених видів судинних плям:

  • Плями-макули. Ці типи судинних плям зустрічаються найчастіше. Зазвичай вони утворюються на повіках, носі, верхній губі та задній частині голови або шиї. Макули мають тьмяний червоний відтінок, і практично завжди зникають до моменту досягнення дитиною дворічного віку.
  • Гемангіоми. Такі судинні плями бувають поверхневими та глибокими. Поверхневі мають яскравий червоний колір, тоді як глибокі гемангіоми вирізняються синюватим відтінком. Зазвичай вони зникають, коли дитина досягає 5-9 років. Найчастіше гемангіоми з’являються на голові та шиї.
  • “Винні плями”. Ці судинні плями зазвичай утворюються на обличчі, шиї, руках та ногах. За своїм кольором вони схожі до портвейну (звідси й назва). Якщо вчасно не розпочати процес лікування цієї проблеми, з віком так звані “винні плями” стануть щільнішими та темнішими. Варто зауважити, що самі собою такі плями не зникають.

Родимки та родимі плями: причини появи

Вченим досі невідомі точні причини появи родимих плям. Також науковці достеменно не знають, чому деякі родимки зникають з часом, тоді як інші залишаються з людиною впродовж усього її життя.

Утім, у випадку із пігментними плямами, ми точно знаємо, що вони утворюються в результаті накопичення меланоцитів на певних ділянках шкіри. Тобто, в цих частинах тіла меланіну більше, ніж повинно бути, і з часом шкіра робить це явище помітним. Загалом пігментні плями бувають різних відтінків залежно від глибини шару шкіри, де вони розташовані.

Судинні плями зазвичай утворюються через неправильне формування кровоносних судин. Дуже часто на певних ділянках тіла судинних плям значно більше, ніж деінде, або ж вони є ширшими.

Звісно, якщо після прочитання цієї статті у вас досі залишились запитання, рекомендуємо проконсультуватися з педіатром. Лише після огляду спеціаліст скаже, чи потребують ваші родимки детальнішого аналізу, чи ні. Насправді передчасно панікувати не варто, адже лише в особливо складних випадках лікарю важко буде поставити точний діагноз.  • Guadalajara, P. C. A. (2009). Manchas feas, buenas y malas. J Am Acad Dermatol, 61(1), 1-14.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.