Чому ми звикли заїдати емоції

Ви звикли заїдати емоції? Тоді ця стаття для вас! Дізнайтеся, чому їжа змушує нас почуватися краще і як позбутися цієї звички.
Чому ми звикли заїдати емоції

Останнє оновлення: 23 грудня, 2018

Коли вам нудно, ви пригнічені або відчуваєте тривогу, ви їсте. Ви проектуєте всі види почуттів на своє харчування, і це не завжди добре. Тут ми розповімо вам, чому ви звикли заїдати емоції.

Їжа пов’язана з емоціями

Це не новина. Крім фізичної необхідності їсти, часто їжа перетворюється на магічну паличку проти нашого розчарування, смутку та гіркоти.

З іншого боку, ви бачите, що в кожній культурі їжа також пов’язана з вечірками, урочистостями та зустрічами з близькими людьми. Насправді хороша їжа разом із приємною бесідою може бути така ж корисна, як лікування.

Дуже важко не пов’язувати їжу з почуттями, тому що це звичка, яка приходить до нас через покоління. Проблема виникає тоді, коли почуття, пов’язані з їжею, не є корисними чи приємними.

Розлади харчування ґрунтуються на цих “нездорових стосунках” із їжею. Їжа може перетворитися на необхідність, заперечення або проекцію емоційних проблем, які ми ще не вирішили.

«Заїдання» тривоги, депресії або нудьги може вас заспокоїти, але це лише тимчасово.

Крім того, ви повинні знати, що вибір їжі, який ви робите, не є об’єктивним, коли ви вибираєте її під впливом емоцій. Ви, як правило, вибираєте нездорову, солодку, смажену, солону або жирну їжу.

Ці продукти часто містять добавки. Дуже важко підбирати фрукти або овочі замість шоколадного печива, коли вам сумно.

Наступного разу, коли вам буде потрібно заспокоїтись, ви звернетесь до продуктів, від яких залежите.

Коли й чому я використовую їжу, щоб заїдати емоції?

Є багато причин, чому ви обираєте певні харчові продукти. Ось найбільш поширені причини:

Стрес

заїдати емоції та стрес
Стрес поєднується з втратою контролю, коли справа доходить до виду та кількості їжі, яку ви їсте. Деякі люди їдять більше під впливом стресу, інші навпаки їдять менше.

Ми знаємо напевно, що ця емоція не дозволяє вам виділяти час на приготування корисної їжі, що, як правило, призводить до вибору продуктів, які шкідливі для вашого здоров’я.

Погана зовнішність

Це найпоширеніша ситуація з підлітками. Є надмірно суворі або обмежувальні дієти, або інша крайність – переїдання цукру та жиру через депресивні почуття, які створює нібито погана зовнішність. Цілком природно, що це призводить до надмірної ваги або ожиріння.

Нудьга

Ви лежите на дивані, вам нічого робити, тому ви йдете на кухню, відкриваєте холодильник і їсте, начебто це розвага.

Це також відбувається, коли ви виконуєте нудну роботу або просто дивитеся телевізор.

Поганий настрій або гнів

Після того, як ви посварилися або коли ви сумніваєтеся, ви їсте більше, зокрема це стосується солодких продуктів. Зрештою, ми завжди уявляємо, як людина в депресії лежить у ліжку з великою тацею морозива.

Виникає питання: чому ми вирішили з’їсти нездорову їжу, щоб заїдати емоції? Що змушує нас вибрати висококалорійну, жирну, солону або солодку їжу, а не корисну?

Якщо ми хочемо зрозуміти це, ми повинні поговорити про центр винагороди в мозку. Певні ситуації натискають на “кнопку”, яка мотивує вас повторювати певні дії.

Щоразу, коли ви робите щось складне, що вимагає багато зусиль, ви “винагороджуєте себе” й ходите по магазинах, їсте або даруєте собі якийсь маленький подарунок.

Три ситуації, які активують цю кнопку “нагороди” у вашому мозку:

  • секс
  • соціальні стосунки
  • їжа

Вони поєднують емоційну лімбічну систему з’єднує з вашими центрами задоволення через дофамін. Цей нейромедіатор вивільняється і виробляє гормони ендорфіни, відповідальні за відчуття насолоди, задоволення та щастя.

Подібно до інших речовин, які викликають залежність (алкоголь, сигарети, наркотики), їжа робить вас щасливими, коли ви їсте й забуваєте про свої проблеми.

Але чому ми обираємо нездорову їжу, щоб заїдати емоції? Це в основному проблема виживання.

  • У стародавні часи наші предки тижнями жили без їжі.
  • Коли вони нарешті отримували їжу, їх мозок надавав пріоритет висококалорійній їжі, щоб знову заповнити свої енергетичні запаси.
  • Іншими словами, вживання жиру або цукру активував (і продовжує активувати) центр нагороди в мозку.

Як припинити заїдати емоції

Цей процес може зайняти кілька місяців, але варто спробувати. Поступово слід зменшити споживання висококалорійних продуктів і робити більш здоровий вибір.

Дуже ефективно поставити кошик фруктів біля входу в кухню. Ще один спосіб полягає в тому, щоб ходити в продуктовий магазин після їжі, щоб не купувати навмання.

Можливо, це варто сховати нездорову їжу і, звичайно ж, треба знайти час на приготування корисних збалансованих страв.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.